قیمت نان به هیچ عنوان افزایش نمی یابد
دبیر اطلاع رسانی ستاد نان با اعلام جزئیات هوشمند سازی یارانه آرد، تاکید کرد: قیمت نان به هیچ عنوان افزایش نمی یابد.

میثم جعفری در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد که به صورت میانگین ٣٠ درصد آردی که به نانواها ارایه می‌شود، از چرخه پخت نان خارج و به سمت پخت نان فانتزی، شیرینی‌و قنادی‌ها می‌رود، گفت: زنجیره آرد از زمانی که خریداری می‌شود تا زمانی که در اختیار نانوا قرار می‌گیرد، در وزارت جهاد کشاورزی مدیریت می‌شود اما موضوع این است که بخشی از آرد از چرخه پخت نان مردم خارج می‌شود که برای مدیریت این فضا و شرایط مدلی در حال اجرا است که بر پخت نان نظارت دارد تا آرد نان در نهایت به مردم برسد.

وی با اشاره به حضور بانک‌ها در این طرح گفت: بانک مرکزی و چند بانک در حال طراحی مدلی هستند و ١۵ استان پایلوت این طرح شدند که از طریق پوز و پایانه فروش نصب شده در نانوایی ها مشخص می‌شود که مردم چقدر نان خریده‌اند تا به همان میزان آرد به آنها اختصاص پیدا کند و اضافه‌تر از آن، آردی به نانواها اختصاص نمی یابد. همچنین این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد که چقدر آرد به نانواها اختصاص پیدا کرده و چقدر نان پخت و در اختیار مردم قرار گرفته است.

دبیر اطلاع رسانی ستاد نان افزود: پوزها و پایانه فروش استفاده شده در این مدل از نوع اندرویدی جدید هستند که بانک‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند تا نسبت به راهبری اقدام کنند و فعلا بانک سپه وارد شده و این موضوع در سایر بانک‌ها هم عملیاتی می‌شود تاطرح به صورت دقیق تری به اجرا برسد.وی تاکید کرد: موضوع مهم این است که مردم نان را با قیمت بالاتر خریداری نمی‌کنند و به هیچ وجه قیمت نان بالا نمی رود اما دولت در این طرح نظارت می‌کند که این آرد فقط به پخت نان اختصاص پیدا کند. همچنین مابه التفاوت هزینه‌های این فرایند به حساب نانوا واریز می‌شود که این اقدام در استان زنجان انجام شده است.

جعفری با بیان اینکه فعلا طبق طرح فعلی یارانه نان به نانوا داده می‌شود، اظهارداشت: مردم نان را با همان نرخ شهریور ١۴٠٠ خریداری می‌کنند و هیچ افزایش قیمتی برای نان نداریم و تا پایان سال این روند ادامه پیدا می‌کند.

وی درباره فروش کیلویی نان هم گفت: فروش نان به صورت کیلویی از گذشته هم رایج بوده و از قدیم هم برای وزن دقیق چانه نان به صورت کیلویی فروش انجام می‌شد و دلیل بررسی فروش کیلویی نان در واقع جلوگیری از کم فروشی است و ارتباطی با هدفمندی و طرح هدفمندی یارانه ها ندارد. دبیر اطلاع رسانی ستاد نان با تاکید براینکه فروش کیلویی نان بُعد نظارتی دارد، ادامه داد: نانوا به ازای هر یک نان، آرد تحویل می‌گیرد و باید به طور دقیق مشخص شود در هر نان چه مقدار آرد مصرف شده است.

نسخه مناسب چاپ