میرکاظمی: برنامه ریزی ها باید در مسیر بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی باشد
 

تمرکز سازمان برنامه ‌و بودجه از مسائل مربوط به بودجه به سمت برنامه تغییر خواهد کرد و این برنامه‌ریزی‌ها بر اساس بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی صورت خواهد گرفت.

دکتر سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه ‌وبودجه در جمع مدیران معاونت فنی و امور زیربنایی و تولیدی این سازمان ضمن اعلام این مطلب گفت: یکی از مهمترین آسیب‌های فعلی اداره کشور، بخشی نگری و نبود نگاه جامع به مسائل است.

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه‌ وبودجه، وی بابیان اینکه رویکرد سازمان برنامه باید از بودجه محور به برنامه محور تغییر کند، افزود: در حال حاضر ۸۰ درصد وقت و انرژی سازمان برنامه صرف مسائل بودجه و ۲۰ درصد هم به برنامه‌ریزی اختصاص می‌یابد؛ اما این روند باید معکوس شود.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: باوجود انواع یارانه‌های آشکار و پنهان برای تولید و نیروی کار ارزان، چرا باید نگران واردات بود؟ چرا قیمت تمام‌شده تولید داخل توان رقابت با محصولات خارجی را ندارد؟ و چرا بهره‌وری پایین است؟ برای حل ریشه‌ای مشکلات اقتصاد باید این موضوعات حل شود.

وی بابیان اینکه ظرف هشت سال دولت گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور هزینه شد اما شاهد رشد نزدیک به صفر اقتصاد، سرمایه‌گذاری منفی، بهره‌وری منفی و تورم بالا بودیم و اغلب شاخص‌های کلان اقتصادی وضع مناسبی نداشتند، اضافه کرد: باوجود توسعه قابل‌ توجه زیرساخت‌ها در کشور، وضع اشتغال نامناسب است و ادامه این روند برای کشور مقدور نیست و باید تغییر ریل درست در اقتصاد ایجاد شود.

میرکاظمی با اشاره به فشارهای سیاسی برای ایجاد طرح‌های جدید گفت: میانگین عمر پروژه‌ها پارسال به ۹ر۱۶ سال رسید؛ یعنی کم‌کم باید این طرح را جزو آثار باستانی بدانیم. آیا با منابع فعلی ادامه این روند امکان‌پذیر است؟ اگر طرح عمرانی توجیه اقتصادی دارد، بخش خصوصی باید آن را انجام دهد و اگر ندارد بهتر است بودجه این بخش به بهبود تولید و رشد اقتصادی همان منطقه اختصاص یابد.

وی با تأکید بر اینکه سازمان برنامه‌ وبودجه باید از بودجه زدگی فاصله بگیرد، افزود: در فصل تدوین برنامه هفتم توسعه قرار داریم و بسیاری از خطوط این تغییر ریل باید در همین برنامه هفتم انجام شود؛ برنامه هفتم به‌ جای کلی‌گویی باید بر حل مشکلات اصلی کشور متمرکز بوده و بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی را تضمین کند.

به گفته رئیس سازمان برنامه ‌وبودجه، عملکرد برنامه‌های قبلی نشان می‌دهد یا بسیاری از اهداف محقق نشده یا خود برنامه دچار نواقصی بوده است؛ برنامه هفتم با آسیب‌شناسی این برنامه‌ها به حل ریشه ای مسائل اصلی کشور خواهد پرداخت و در این مسیر از توان تخصصی همه مجموعه‌ها کمک خواهیم گرفت.

وی با اشاره به اینکه در زمان تحویل دولت حتی پرداخت حقوق هم با مشکلاتی مواجه بود، گفت: از ۵۴ هزار میلیارد تومان تنخواه بانک مرکزی استفاده‌شده بود؛ بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان در خزانه بدون اعتبار باقی‌مانده بود؛ هرماه سررسید ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی می‌رسید و مطالبات اقشار مختلف تلنبار شده بود؛ اما به لطف خدا و تلاش همه بدنه دولت از این پیچ با موفقیت بدون استقراض ریالی از بانک مرکزی عبور کردیم.

میرکاظمی در پایان ضرورت تقویت نگاه ملی و پرهیز از بخشی نگری در دستگاه‌های مختلف ازجمله سازمان برنامه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: مشی دولت حل ریشه‌ای مشکلات اقتصادی بوده و عملکرد کمتر از یک سال دولت هم نشان داده برای بازگشت اقتصاد به مسیر اصلی عزم راسخی وجود دارد.

خبر دیگر اینکه نشست علمی-تخصصی با عنوان «توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی در برنامه ششم و رویکرد برنامه هفتم توسعه» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، دراین نشست علمی- تخصصی دکتر سید ابوالفضل رضوی ( مدیرعامل خانه توسعه روستا و عشایر ایران) به عنوان مدیر علمی، دکتر حبیب جباری ( معاون امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه)، دکتر رضا جمشیدی (رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوی ) و دکتر ابوالفضل یاری (رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین) سخنرانی کردند.گفتنی است: هفتاد و هشتمین نشست علمی- تخصصی فوق به همت دفتر آموزش و ترویج مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با مشارکت و حضور جامعه علمی، پژوهشی، دانشگاهی، صاحب نظران، مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی ملی و استانی از طریق وبینار در تالار کنفرانس این مرکز برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ