قدردانی مراجع عظام از اقدامات دستگاه قضا در استیفای حقوق مردم
 

سرویس سیاسی –اجتماعی : آیات عظام سبحانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی در دیدار رئیس قوه قضائیه ازاقدامات مجدانه رئیس دستگاه قضا در احقاق و استیفای حقوق مردم قدردانی و حمایت کردند و خواستار استمرار آن شدند .

به گزارش مرکز‌رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح دیروز با آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد و در جریان این دیدار به ارائه گزارشی در باره عملکرد دستگاه قضا، سفر هیات عالی قضایی به استان قم و دستاوردها و مصوبات این سفر پرداخت.

آیت‌الله العظمی سبحانی هم باقدردانی از اقدامات مجدانه رئیس دستگاه قضا به بیان مطالب و توصیه‌هایی پیرامون موضوعات مهم و کلان کشور و قوه قضائیه پرداختند.

رئیس قوه قضائیه دردیدار با آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی هم به ارائه گزارشی پیرامون عملکرد دستگاه قضا و دستاوردها و مصوبات سفر هیات عالی قضایی به استان قم پرداخت.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی هم از برخی اقدامات رئیس قوه قضائیه قدردانی و توصیه‌هایی را درباره برخی موضوعات و مشکلات مهم قضائی ا رائه کردند.

محسنی اژه ای دردیدارآیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی هم اظهار داشت : مدیران ارشد دستگاه قضایی در جریان سفر به استان قم با حدود ۳۳۰تن از مردم به صورت حضوری دیدار کردند و به بررسی و رسیدگی مسائل حقوقی و قضائی آنها پرداختند.

وی با اشاره به دستور خود مبنی بر تشکیل کارگروهی برای رسیدگی‌ ویژه به مسائل و مشکلات مطرح‌شده از جانب ملاقات‌کنندگان و مردمی که نامه‌های خود را ارسال کرده‌اند، گفت: نمایندگانی از دستگاه قضائی به نقاط مختلف استان قم برای سرکشی از مراکز قضایی و رسیدگی به مشکلات مردم اعزام شدند و گزارش‌های خود را برای ترتیب اثر دادن ارائه کردند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اقدامات قوه قضائیه طی ماه‌های اخیر برای ساماندهی انبارهای اموال تملیکی اظهار داشت: در جریان سفر به استان قم موضوع تعیین تکلیف انبارهای اموال تملیکی استان مورد توجه ویژه قرار گرفت‌.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی هم در این دیدار با قدردانی از اقدامات رئیس قوه قضائیه در امر احقاق حق و اجرای عدالت به فرازهایی از نامه حضرت امیر(ع) خطاب به مالک اشتر پیرامون نحوه تعیین قضات اشاره کردند و گفتند: حضرت امیر(ع) تاکید دارند که قضات باید از میان افضل اشخاص انتخاب شوند و از آنها پشتیبانی و حمایت صورت گیرد.

این مرجع تقلید با اشاره به تاکیدات حضرت امیر(ع) مبنی بر حمایت از مردم و مظلومان افزودند: طبق فرمایشات امیرالمومنین علی(ع)، مردم ستون دین و سپر در برابر دشمن هستند ،لذا حمایت و پشتیبانی از آنها ضروری است و قوه قضائیه و شخص رئیس دستگاه قضا در مدت اخیر در مقام احقاق و استیفای حقوق مردم گام‌های خوبی را برداشته‌اند.

آیت‌الله العظمی نوری‌ همدانی خطاب به رئیس قوه قضائیه اظهار داشتند:احقاق حق و اجرای عدالت، از امور بسیار خطیر و مهم است که امروز این مسئولیت بر عهده شما به عنوان رئیس قوه قضائیه است و تا اینجا توانسته‌اید این مهم را تحقق بخشید و ما برای توفیقات شما در ادامه این مسیر دعا می‌کنیم.

ایشان گفتند : امروز قاطعیت، اراده و راهبردهای رئیس قوه قضائیه بسیار تاثیرگذار و خوب ارزیابی می‌شود و کارهای شایسته‌ای در دستگاه قضایی برای خدمت به مردم صورت گرفته است.

آیت‌الله العظمی نوری‌ همدانی با اشاره به موضوع دریافت دیرکرد وام اظهارداشتند: ربا و ذلت در برابر دشمن دو گناهی است که طبق آیات قرآن تاثیرگذاری آنها در جامعه از سایر گناهان بیشتر است.

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان حوزه

رئیس دستگاه قضا در دیدار با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم با اشاره به گذشت بیش از چهار دهه از استقرار نظام جمهوری اسلامی، اظهارداشت: نهایت توقع از ما می‌رود که بتوانیم ثابت کنیم نظام اسلامی و نظام ولایی، پاسخگوی دنیا و آخرت مردم است و می‌تواند دنیا و آخرت را توأمان برای مردم به ارمغان آورد.

وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان برای ایجاد تنش در کشور با به کارگیری ابزار تحریم و سایر دسیسه‌ها، افرود: دشمن تلاش دارد با ابزار مختلف، ذائقه مردم به ویژه نسل جدید و الگوی زندگی آنها را تغییر دهد؛ از سوی دیگر، تمرکز دشمن بر مخدوش کردن وجهه مراکز و مراجعی است که مأوای مردم هستند.

محسنی اژه ای با اشاره به تلاش‌های دستگاه قضایی برای افزایش سرمایه اجتماعی نظام و ارتقای امید مردم به تحقق عدالت در جامعه، گفت : تلاش داریم در دوره جدید قوه قضائیه از ظرفیت‌های نخبگان حوزه و نخبگان بخش‌های مختلف جامعه برای پیشبرد امور استفاده کنیم و در مدیریت دستگاه قضایی تحول ایجاد کنیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دستگاه قضایی باید مأمن و ملجأ همگان باشد، اضافه کرد: هر فردی که این تصور را دارد به او ظلم شده است، باید بتواند برای احقاق و استیفای حق خود به مراجع قضایی مراجعه کند؛ البته مجرمان باید خوف داشته باشند و ظالمان و متعدیان باید احساس را کنند که در برابر آنها قدرتی برخوردکننده وجود دارد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تعاملاتی و هم‌اندیشی‌های بی‌سابقه‌ای که قوه قضائیه طی حدود یک سال اخیر با دولتمردان و نمایندگان مجلس داشته است، اظهار داشت: علاوه بر اعضای دولت و نمایندگان مجلس، طی یک سال اخیر با افراد طیف‌های مختلف جامعه ارتباط برقرار کرده‌ایم؛ از سوی دیگر ارتباط وثیق و هدفمند با متن مردم را در دستور کار داریم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ارتقاء وضع زندان‌ها و زندانیان و نظارت بر کار ضابطین، اضافه کرد: تمامی زندان‌های کشور طی مدت اخیر بعضاً بیش از دو بار توسط مسئولان قضایی مورد بازدید و سرکشی قرار گرفته‌اند و این روند ادامه خواهد داشت.

شعار باید تبدیل به شعور شود

رئیس قوه قضائیه در نشست با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان استان قم، با اشاره به اهمیت مقوله سرکشی و بازدیدهای میدانی مسئولان و مدیران اعم از اجرایی و قضائی از مراکز صنعتی و تولیدی، خطاب به مسئولان قضائی استان قم تاکید کرد: باوجود رسیدگی و دنبال کردن مسائل کلان، از رفع مشکلات به صورت موردی نیز غفلت نکنید و این مقوله را با نگاه آسیب شناسانه پیگیری کنید و در نظر داشته باشید که گاهی ورود موردی به یک موضوع می تواند جلوی بسیاری از رویه های غلط را بگیرد و به اصلاح رویه ها منتهی شود.

وی با اشاره به اهمیت عملگرایی و پرهیز از شعار دادن‌های صرف، گفت: شعار باید تبدیل به شعور شود و این شعار دادن‌ها باید خود را در مقام عمل نشان دهد و اصطلاحا «قول» باید تبدیل به «فعل» شود؛وقتی یک مسئول شعاری می دهد و تبدیل به عمل نمی شود باید آسیب شناسی شود که این عدم تحقق و عدم فعلیت آن شعار ناشی از چه بوده است

محسنی اژه ای با بیان اینکه رفع مشکلات و موانع تولیدی و صنعتی کشور در گرو تشریک مساعی و تعامل میان دولت و تولیدکنندگان و صنعتگران است، گفت: هیچ کدام از دستگاه ها و نهادهای دولتی و یا تولیدکنندگان و صنعتگران به تنهایی و به صورت یک طرفه توانایی فائق آمدن بر مسائل و مشکلات حوزه تولید را ندارند و با توجه به آنکه مساله ارتقای تولید ملی جزو اولویت‌های کشور است، ضرورت دارد همه بخش‌های حکومتی و خصوصی در ضمن تعامل و همگرایی با یکدیگر در مسیر غلبه بر مشکلات و موانع عرصه تولید گام بردارند.

محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری استان قم هم با اشاره به موضوع تغییر کاربری اراضی زراعی گفت: دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی باید برای ساماندهی مرجع واحد صدور مجوز تغییر کاربری‌ها و ساخت‌وسازها، ترتیباتی را اتخاذ کنند.

وی به مقوله دیوارکشی اراضی اشاره کرد و افزود: دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت جهاد کشاورزی باید به صورت شفاف تعیین کنند که صرف دیوارکشی اراضی، آیا تغییر کاربری محسوب می‌شود یا خیر؟ چنانچه این مراجع ذیصلاح تشخیص دادند که دیوارکشی در زمره تغییر کاربری است، باید منطق این قضیه را هم تبیین کنند.

محسنی اژه ای با تقدیر از نمایندگان استان قم در مجلس که در این جلسه به مشکلات و محدودیت‌های بودجه‌ای و امکاناتی دستگاه قضا اشاره داشتند، گفت: برخی بخش‌های دادگستری‌ها در نقاط مختلف به واسطه میزان امکاناتی که دارند، در شأن مردم نیست؛ بودجه سالانه دستگاه قضایی برابر با بودجه یک ماه یک سازمان وابسته به یک وزارتخانه است؛ بنابراین، با این حجم کار و با این امکانات، صدور احکام سریع، دقیق، به‌موقع، متقن و همه جانبه، کار دشوار و سختی است.

محسنی اژه‌ای در دیدار با قضات و کارکنان قضایی این استان با اشاره به توفیقات دستگاه قضایی در رسیدگی و رفع مشکلات مردم با اشاره به افکارسنجی ها از مردم طی ماههای اخیر اظهار داشت: به نظر می‌رسد امید مردم به قوه قضائیه نسبت به گذشته بیشتر شده است و باید از زحمات و خدمات شما همکاران قضایی تقدیر کنم.

وی افزود: یکی از وجوه تدابیر اتخاذی برای کاهش ورودی پرونده‌ها، اصلاح قانون است و در این رابطه دستورات لازم را برای کاستن از عناوین مجرمانه به معاونت حقوقی قوه قضائیه صادر کرده‌ایم؛ از سویی دیگر باید برای کاستن از فرآیندهای موجود در دستگاه قضایی نیز اقدامات مقتضی را انجام دهیم؛ بعضی کارها را می‌توان آسان‌تر انجام داد؛ لذا باید پیچ‌های اداری دست و پا گیر را برای تسریع و تسهیل در امور حذف کرد.

رئیس قوه قضائیه بر اهمیت تکریم ارباب رجوع و مراجعان توسط مسئولان و کارکنان دستگاه قضائی تاکید کرد و اظهار داشت: باید با همه مراجعان به دستگاه قضایی حتی آنهایی که احیانا برخوردهای غیرمتعارف و غیرانتظار دارند، برخورد محترمانه و کریمانه صورت گیرد؛ علاوه بر این باید در روند رسیدگی به پرونده‌ها نهایت تدبیر و هوشیاری اتخاذ شود تا از تحمیل هرگونه مسئله که برای مردم و مراجعان سختی و گرفتاری پدید می‌آورد جلوگیری شود.

همچنین شماری از مردم و زائران حرم حضرت فاطمه معصومه (س) در شبستان امام خمینی(ره)حرم مطهر با رئیس قوه قضائیه دیدار کردند و به بیان مسائل و مشکلات خود در حضور رئیس عدلیه و سایر مقامات قضایی پرداختند.

نسخه مناسب چاپ