«احمد مسعود»:‌ مقاومت علیه طالبان همچنان ادامه دارد
 

سرویس خارجی: رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در سخنانی بر ادامه مقابله با طالبان در پی تداوم سماجت ها و رویکردهای غیرمنطقی و سیاست های خصمانه این گروه تاکید کرد.«احمد مسعود» گفت: طالبان هیچ تلاشی برای کسب مشروعیت مردمی نکرده و به پیشنهادهای ما جهت برقراری صلح و ثبات نیز بی‌توجه است.وی افزود: بارها از طالبان خواسته ایم تا مشارکت دیگر گروه‌ها و اقوام افغانستان در ساختار حکومت این کشور را قبول کنند اما آنها این پیشنهادها را رد کردند. رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان تاکید کرد: بر اساس این دلایل، ما نیز رویکردمان نسبت به این گروه تغییری نکرده است و با توجه به شرایط کنونی به مقاومت خود در برابر آنها ادامه خواهیم داد.«احمد مسعود» اضافه کرد: تغییر موضع جبهه مقاومت ملی افغانستان در قبال طالبان به عملکرد آتی این گروه (طالبان) در رابطه با مردم افغانستان بستگی دارد. وی تاکید کرد: من هرگز در هیچ حکومتی در افغانستان حضور نداشته و بخشی از سیستم فاسد و کشتار در کشورم نبوده ام .

رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان گفت : با روی کار آمدن طالبان امیدوار بودم حکومت آنها به دنبال کسب مشروعیت مردمی باشد و فرصت مشارکت سیاسی را فراهم‌ کند اما طالبان مانع مشارکت تمامی گروها و اقوام شد و نظامی تمامیت خواه و مخالف با ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان در کشور برپا کرد. او گفت: جنگ کنونی بر ما تحمیل شد و طالبان هیچ گزینه دیگری مقابل ما قرار نداده است. او هدف اساسی مقاومت را دستیابی به حکومتی اسلامی دانست که حقوق کل مردم افغانستان را رعایت و فرصت حضور منصفانه در حکومت و ثبات و آرامش را برای همه مهیا کند.

این رهبر مقاومت افغانستان با تاکید بر رفتارهای خودسرانه و فراقانونی طالبان خاطرنشان کرد : بریدن سر بی‌گناهان، محاکمات صحرایی و غیرعادلانه و محرومیت زنان و اقوام از حقوقشان، نماد حکمرانی طالبان شده است. وی همچنین به نیاز همیشگی به کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: همواره در تلاش برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان بوده ام و جنگ با طالبان به‌رغم تضاد با اعتقادات شخص‌ام بر من تحمیل شده است و برای دفاع از حقوق مردم و سرزمینم چاره‌ای جز دفاع ندارم.

رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان چشم‌انداز آینده در سایه حکومت طالبان را ناامیدکننده دانست و بیان داشت: نسبت فقر در افغانستان به طور چشم‌گیری افزایش یافته است.

وی در عین حال تصریح کرد : در صورت تغییر رویکرد طالبان و پذیرش گفتگو و روند سیاسی، ما نیز به نوبه خود «صلح» را بر «جنگ» ترجیح خواهیم داد. همزمان، نماینده چین در سازمان ملل گفت: آمریکا عامل شکل‌گیری بحران فعلی در افغانستان است.

از سویی سازمان ملل اعلام کرد : مردم این کشور، تاریک ترین لحظات را در یک نسل تجربه می کنند. در تحولات میدانی و امنیتی این کشور نیز، جبهه مقاومت ملی اعلام کرد که نیروهای این جبهه یک بالگرد «MI – ۱۷» طالبان را در دره‌ «پنجشیر» سرنگون کرده‌اند. در این حال انفجار تروریستی در مسجد« امام صاحب» شهرستان قندوز افغانستان به شهادت ۱۲ نمازگزار و زخمی شدن دست کم ۳۰ تن دیگر انجامید.

نسخه مناسب چاپ