یادداشت
# انتقام سخت
آرش میری‌خانی
مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ دیشب در مصاحبه‌ای با شبکه سعودی «العربیه» ضمن اعتراف ضمنی به راهبری عملیات ترور سردار سلیمانی، ادعاهایی واهی را علیه ایران، برنامه هسته‌ای تهران و رویکرد دولت بایدن در قبال ایران مطرح کرد.

البته تاکنون نیز بر کسی پوشیده نبود که عملیات به شهادت‌رساندن سردار سلیمانی توسط اضلاع مثلث شوم آمریکایی، سعودی، صهیونیستی انجام شد، اما نکته مهم اینجاست که پمپئو به‌عنوان اولین مقام کابینه ترامپ رسماً به شهادت رساندن حاج قاسم توسط دولت آمریکا را بر عهده گرفت و در عین حال اذعان کرد که پس از پایان عملیات ترور، احتمال جنگ با ایران در بالاترین سطح قرار گرفته بود. مصاحبه اخیر وزیر خارجه ترامپ آن هم با شبکه سعودی العربیه تکه‌های پازل عملیات ترور سردار سلیمانی را کنار هم قرار می‌دهد. العربیه که به اتخاذ مواضع رادیکال ضد ایرانی در میان رسانه‌های منطقه و فرامنطقه‌ای شهره است، این بار سراغ یکی از مهره‌های اصلی «جنایت در فرودگاه بغداد» رفته و سعی می‌کند تصمیمات پیشتر گرفته شده در جوخه‌های ترور سعودی، عبری و آمریکایی را از زبان مقامی باز نشر دهد که خود یک ایران‌ستیز و یک ایران هراس واقعی است. نکته مهم دیگری که نباید از نظر دور داشت اینکه سعودی‌ها در آستانه سفر بایدن به ریاض، تلاش دارند تا با استفاده از بوق رسانه‌ای خود و ایجاد ایران‌هراسی مجدد، واشنگتن را وادار به اعطای تضمین امنیتی خیالی مقابل حملات احتمالی ایران کنند و از طرفی امتیازات جدیدی را از کاخ سفید بستانند. تکلیف سعودی در ایجاد اشکال در مسیر هر توافقی میان ایران و جهان روشن است. نیک کارشکنی‌های سعود الفیصل وزیر خارجه اسبق عربستان را در زمان امضای برجام به یاد داریم. کارشناسان تمامی اقدامات مخرب ریاض را که در مسیر مقابله با حسن همجواری و همسایگی با ایران است، ناشی از وحشت مقامات سعودی در مقابل پیشرفت، اقتدار و فرهنگ ایرانی می‌دانند. از خاطر نبریم که در زمان ترامپ هم سعودی طرح مضحک «ناتوی عربی» را مطرح کرد و در پی تطمیع ترامپ بود؛ طرحی که چون جنینی مرده به دنیا آمد و با پایان ترامپ کاملاً به تاریخ پیوست. از عربستان بگذریم هر چند که ناگفته در رابطه با عداوت آن با ایران بزرگ بسیار است. به مصاحبه پمپئو با العربیه بازگردیم. پمپئو که دچار سرگشتگی مفرط در مصاحبه شده بود نتوانست وحشت شدید خود را از وعده انتقام ایران در پرونده به شهادت‌رساندن سردار سلیمانی مستور کند. اوچندین بار به موضوع این انتقام اشاره کرد و مدعی شد که از توییتر مطلع شده که ایران برای خونخواهی اقدام خواهد کرد! حال آنکه مقامات عالیرتبه سیاسی و نظامی کشورمان بارها از تریبون‌های مختلف به صراحت و با صدای رسا اعلام کرده بودند که انتقام سردار سلیمانی را خواهیم گرفت. پس انتقام و خونخواهی امری قطعی، مسلم و آشکار است در این برهه و همزمان با روی کار‌آمدن بایدن، طیف نئوکان ایالات متحده تمامی تلاش خود را معطوف به حفظ فشار بر ایران برای عقب راندن تهران در تمامی زمینه‌ها از جمله چشم‌بستن بر گرفتن انتقام خون حاج قاسم است.

این نوع محافظه‌کاران که پمپئو هم یکی از افراد شاخص در این گروه است با جمع آوری اطلاعات و رصد اقدامات ایران برای انتقام به این نتیجه رسیده که تاوان دادن افراد دخیل در جنایت فرودگاه بغداد اجتناب ناپذیر است و جای تعجب ندارد که آنها تلاش می‌کنند از هر رهگذری به اقدامات ایران هراسانه دامن بزنند و جهان را مجاب به ادامه شکست مفتضحانه فشار حداکثری علیه کشورمان کنند. پمپئو که پس از پایان دوران تصدی‌اش به وزارت خارجه آمریکا چون کولی‌ها به راه افتاده و هر جا پول بیشتری به او بدهند، می‌آید و بر طبل ایران هراسی می‌کوبد. حال این پول توسط سازمان تروریستی منافقین و فرقه رجوی تأمین شده باشد یا مقامات سعودی و پترو دلارهای آنها! آنچه واضع و مبرهن است اینکه انتقام خون سردار قطعی است و این حق مسلم ایران است که راهبرد چشم در مقابل چشم را دنبال کند. اینکه اکنون حتی دولت بایدن از کاهش فشارها به سپاه پاسداران می‌هراسد خود نشان می‌دهد که چه دولت ترامپ و چه بایدن به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند از تبعات ترور وحشیانه حاج قاسم فرار کنند.

نسخه مناسب چاپ