رکورد رشد بورس شکسته شد
بازار سرمایه در هفته گذشته رکورد رشد را در سال ۱۴۰۱ شکست و همین مساله می‌تواند رشد بازار در هفته‌های آینده را تضمین کند.

به گزارش فارس، بازار سرمایه در هفته چهارم خرداد روندی صعودی داشت و شاخص کل با حرکت خود، سهامداران را امیدوار به فتح کانال ۶ر۱ میلیون واحدی کرد.

بررسی بازار سهام در خرداد سال جاری نشان می‌دهد، هفته چهارم این ماه اولین هفته صعودی بورس بوده و این رشد هم در سال ۱۴۰۱ تاکنون رخ نداده بوده یعنی رشد شاخص کل بورس در هفته گذشته رکورد رشد بورس را شکسته است.

نکته قابل توجه در این هفته، خروج پول از بازار سرمایه بوده است، برخی کارشناسان خروج پول از بورس را یک زنگ خطر برای بازار سهام

می‌دانند.

بازار سرمایه در هفته گذشته تحت تاثیر تصمیم بانک مرکزی مبنی بر فروش ارز صادراتی در صرافی‌ها قرار گرفت و این مساله یکی از دلایل رشد بورس در هفته گذشته بوده است.

محمد مددیان کارشناس بازار سرمایه، به تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر تسهیل عرضه و فروش ارز صادراتی اشاره کرد و گفت: این اقدام بانک مرکزی مزایای زیادی را با خود به همراه خواهد داشت، زمانی که نرخ دلار آزاد افزایش می‌‌یابد، صادرکنندگان باید مطابق بخشنامه‌های موجود ارز خود را با نرخ نیمایی به فروش برسانند، اما این تصمیم سبب خواهد شد تا آنها ارز خود را با نرخ بالاتری بفروشند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی از طریق ارائه ابلاغیه جدید کمک کرد تا ضمن کاهش قیمت دلار، فاصله ایجاد شده در نرخ دلار بازار آزاد و نیمایی را به حداقل برساند.

بانک مرکزی با این اقدام دیگر از منابع ذخیره شده خود استفاده نمی‌کند و به‌ نوعی توانگری ارزی خود را برای مدیران آتی بازار ارز حفظ خواهد کرد.

شاخص کل بورس در هفته چهارم خرداد رشد ۴۴ هزار و ۳۶ واحدی داشت و در سطح یک میلیون و ۵۶۴ هزار و ۳۳۴ واحدی ایستاد.

شاخص کل «هموزن» در این هفته رشد کرد و در پایان هفته نسبت به هفته پیشین هفت هزار و ۵۳۱ واحد بالا‌تر ایستاد و بازدهی مثبت ۸ر۱ درصدی را ثبت کرد.

در هفته چهارم خرداد، میانگین ارزش معاملات کل هفته ۳۶ هزار و ۱۱۸ تومان بود که نسبت به رقم ۶۰ هزار و ۸۶ میلیاردی هفته پیشین، افت ۳۹ درصدی داشته است.

اما در هفته گذشته ارزش معاملات خرد رشد کرد، در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس چهار هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم چهار هزار و ۶ میلیاردی هفته پیشین، افزایش ۷ درصدی داشته است.

نسخه مناسب چاپ