سخنگوي وزارت خارجه :
مسیرخنثی‌سازی تحریم‌ها را با قوت پیگیری می‌کنیم

سرویس سیاسی – اجتماعی:سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات وین گفت:همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می کنیم و این قطار علی‌رغم بدعهدی آمریکا از ریل خود خارج نشده است و طرف آمریکایی باید هر چه زودتر به مسیر امضای توافق برگردد ومابرای یک توافق خوب و پایدار و موثر آماده هستیم.

سعید خطیب زاده دیروزدر نشست خبری خود در واکنش به اظهارات اخیر «جوزف بورل»مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره در دسترس بودن توافق و لزوم از سرگیری مذاکرات وین، اظهار داشت : سیاست یک بام و دو هوای واشنگتن برای همه روشن است. وقتی اظهارات برخی مقامات آمریکا را می‌شنوید که می‌خواهند خطای دولتِ ترامپ را جبران کنند و کنشگر مسئولی باشند و رفتارهای قانون گریزانه دولت ترامپ را در رفتار آنها می‌بینید، بیانگر این ضرب المثل ایرانی است که «قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را! »

وی ادامه داد : دولت آمریکا جامعه جهانی را نسبت به خود بی‌اعتماد کرده است و ما به همین دلیل باید به دقت مراقب منافع و حقوق مردم ایران باشیم.ما همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می‌کنیم و این قطار همچنان از ریل خود خارج نشده است و به رغم تمام بدعهدی‌های آمریکا، در این نقطه هستیم، چون آمریکا یکطرفه و غیرقانونی از برجام خارج شدو فشار حداکثری را اعمال کرد که به گفته خودشان به شکست مفتضحانه منجر شد.

خطیب زاده در مورد پیشنهادهای ایران به آمریکا قبل از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس اتمی گفت: همانطور که وزیرامورخارجه گفتند ایران قبل از صدور قطعنامه تمامی تلاشش این بود که مسیر توافق را هموار کند. در تمامی این مدت ابتکارات ایران بوده که به رغم کارشکنی‌ها و اتلاف انرژی که آمریکا از ما و بقیه تلف کرده است، تلاش کردیم مسیر مذاکرات را جلو ببریم. قبل از نشست شورای حکام ابتکار ایران رااز طریق بورل به گوش طرف مقابل رساندیم و برای نخستین بار از طریق دو وزیر خارجه این ابتکار و پیشنهاد ایران منتقل شد و نقشه راهی داده شد ولی آمریکا مجدداً تصمیم گرفت این توافق را عقب بیندازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر آمریکا تعهداتش ذیل برجام را بپذیرد، باید همه حلقه‌های تحریمی را کنار بگذارد و تلاش بیهوده نکند که اجزای فشار حداکثری را حفظ کند. براساس ابتکار ایران می‌توانیم توافق را نهایی کنیم.آمریکا بیش از حد ممکن از این ابزار تحریم در نظام بین‌الملل استفاده کرده و برخی از تحریم‌های آنها شوخی است.

خطیب زاده تاکید کرد: فارغ از آنچه در مذاکرات وین اتفاق می‌افتد، مسیر خنثی سازی تحریم‌ها را با قوت و جدیت پیگیری می‌کنیم.

وی درباره واکنش دستگاه دیپلماسی کشورمان به اخباری مبنی بر سفر احتمالی رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه گفت: اخباری که اشاره کردید نیز ما هم شنیده‌ایم و البته قضاوت نمی‌کنم.آنچه که می‌بینیم این است که رژیم اشغالگر و جعلی قدس تلاش می‌کند از هر چیزی برای اهداف شوم و نیات ضد ثبات و امنیت خود در این منطقه استفاده کند و هر چیزی را گروگان این موضوع می‌کند .البته مقامات واشنگتن و برخی کشورهای منطقه باید توجه کنند در ادامه مسیری که رژیم اشغالگر قدس طراحی کرده است ، قرار نگیرند، اما فعلاً منتظر می‌شویم تا ببینیم در آینده چه خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر «لاوروف» وزیرخارجه روسیه به تهران در آخر هفته خبر داد.

خطیب زاده در واکنش به سفرهای اخیر مقامهای منطقه‌ای به تهران گفت: در سفر رئیس جمهوری قزاقستان تلاش کردیم حلقه اتصالات منطقه‌ای در حوزه‌ شانگهای و اکو را تکمیل کنیم.اکنون جمهوری اسلامی ایران دارد جایگاه خود به عنوان هاب ترانزیتی منطقه را مجدد به دست

می آورد. نخستین انتقال محموله ریلی قزاقستان از طریق ایران و با قرار گرفتن ترکمنستان و ترکیه در مسیر این خط ریلی عملیاتی شده است و

کالا ها می توانند از قزاقستان در مسیر تمام ریلی منتقل بشوند. نخستین محموله های کریدور شمال جنوب از طریق دریا و خط آهن منتقل شده است. کریدور شمال_ جنوب و شرق_ غرب و سایر مسیر های جانبی دیگر در حال فعال سازی است.وی ادامه داد: اینها در سفر هایی که انجام می‌شود به امضای قرارداد رسیده یا در حال پیگیری است. در سفر رئیس جمهوری قزاقستان متعاقب سفر روسای جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان تلاش کردیم حلقه اتصالات منطقه‌ای را تکمیل کنیم. اکنون هدفگذاری ای که برای روابط با قزاقستان داریم، رسیدن سطح تجارت از نیم میلیارد دلار به ۳میلیارد دلار است که پویایی خاصی را در حوزه دیپلماسی اقتصادی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران می طلبد. وی درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه هم گفت: یکی از مهمترین پرونده‌های ما در منطقه همکاری‌ها با ترکیه است و طی سال‌های گذشته یکی از با ثبات ترین روابط را با آن کشور داشته‌ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد : دو طرف تلاش می‌کنند یک تاریخ مناسب پیدا کنند تا بتوانیم به صورت محتوایی و اجرایی ملاقات‌های خوبی را داشته باشیم و فکر می‌کنم به زودی این سفر انجام شود. وی درباره ساخت دیواره مرزی بین ایران و ترکیه هم اظهار داشت: درهراقدامی همکاری دوجانبه و همچنین یکپارچگی محیط زیست منطقه وعدم تخریب زیست بوم باید درنظر گرفته شود و البته دراین باره درچارچوب های مرسوم پیگیری می شودوتلاش صورت می گیرد .خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات اخیر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس اتمی درباره به بن بست رسیدن مذاکرات وین گفت: توصیه همیشه ما این بوده است که او در چارچوب وظایف فنی خود اظهارنظر کند. آنچه به عنوان بیانیه مشترک در پنجم مارس منتشر شد، اگر آژانس همچنان سئوال داشته باشد، مسیر آن رفت و برگشت‌ها ست و نه اقدامات رسانه‌ای. مسیر وین در این مدت طی شده و کار خود را کرده است.سخنگوی وزارت خارجه درباره پیشنهادهای کشورمان قبل از صدور قطعنامه آژانس، افزود: قبل از اجلاس شورای حکام و صدور قطعنامه، ایران مجدداً تلاش کرد مسیر توافق را هموار کند. در تمامی این مدت این ابتکارات ایران بوده که به رغم کارشکنی‌ها و تطویل و اتلاف انرژی که آمریکا داشته است، تلاش کردیم مسیر مذاکرات را پیش ببریم.

وی در واکنش به فرابرجامی توصیف کردن مطالبات ایران در مذاکرات وین، گفت: اصطلاح فرابرجامی وامی است که آمریکا از مقابله ایران با زیاده‌خواهی‌های آنها گرفته است و تکرار می‌کند. از روز اول به آنها گفتیم هیچ موضوع دوجانبه و فرابرجامی را نمی‌توانند در مذاکرات استفاده کنند. از این اصطلاح خوششان آمد و از نظر آنها تمامی میراث ترامپ فرابرجامی است. آنها نمی‌توانند هم میراث ترامپ را حفظ کنند و هم به برجام برگردند و این امکان وجود ندارد.

ایران همواره بهNPT پایبند است

وی در باره طرح موضوع خروج ازNPT توسط برخی کارشناسان، اضافه کرد: اینکه در جامعه نخبگی اظهاراتی مطرح می‌شود را همه می‌شنویم. ایران یکی از امضا کنندگان اصلی پادمان است که همواره به این معاهده پایبند بوده است ؛پس اجازه دهید تمرکز کنیم ودر همین چارچوب روابط خود را ادامه دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شرکت ایران دراجلاس منع سلاح های هسته ای افزود: موضع ایران در باره سلاح هسته ای کاملا روشن است. ایران جزو بانیان اصلی ابتکار خاورمیانه بدون سلاح هسته‌ای است و اتفاقاً رژیم اشغالگر قدس و ایالات متحده این ابتکارات را مسدود کرده اند و مانع آن شده‌اند که این ابتکارات پیش برود. موضع ما چه از نظر شرعی براساس فتوایی که از سوی مقام معظم رهبری صادر شده است و به عنوان سند در سازمان ملل قرار دارد و چه در ابتکاراتی که انجام داده ایم و چه به عنوان یکی از اعضای امضا کننده اصلیNPT روشن است.

خطیب زاده تاکید کرد: اتفاقا آنهایی که دارایی سلاح هسته‌ای هستند و دائماً آنها را گسترش

می دهند و برخی طرف‌ها مانند رژیم اشغالگر قدس که به طور فعالانه از رژیم های پادمانی فرار می‌کنند و به گسترش این تسلیحات مبادرت

می ورزند باید به انجام تعهدات متعهد بشوند و این موضع قطعی جمهوری اسلامی ایران بوده است و خواهد بود.

واکنش به شایعه استعفای باقری

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به شایعاتی مبنی بر استعفای علی باقری مذاکره کننده هیات ایران دروین ووجودنوعی اختلاف نظرها گفت: همه کارها و اقدامات در وزارت امور خارجه انجام می‌شود و مذاکره کنندگان بی توجه به برخی شایعاتی که با هدف ساخته می‌شود، مشغول کار ند؛ درباره شایعات، موضع رسمی گرفتن کمال

بی انصافی است.

وی تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی همواره صدای واحد داشته است و با یک صدا صحبت کرده است.این از قدرت‌های جمهوری اسلامی ایران است که به رغم تکثر هایی که در داخل حوزه های تصمیم‌سازی ما وجود دارد در حوزه عمل، اقدام و اعلام صدای واحد دارد و همان صدایی است که از این تریبون و تریبون‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران می‌شنوید.

خطیب‌زاده درباره آخرین وضع پیگیری پرونده سردارشهید سلیمانی ، گفت: آنچه در خاک عراق رخ داد جنایتی آشکار بود و عاملان، مباشران و مشاوران در حال تعقیب هستند و با دوستان در عراق با همکاری‌های اطلاعاتی و نزدیک قوه قضائیه به عنوان مسئول پرونده – پیگیری‌ها انجام می شود.

وی درباره آخرین وضع بدهی کره‌جنوبی به ایران هم گفت: دولت جدیدی در کره بر سر کار آمده است و وعده‌هایی داده‌اند، اما همچنان هیچ حرکتی را از انها ندیده‌ایم و منتظریم ببینیم تفاوت دولت جدید و دولت عهدشکن چیست.به دولت جدید کره وقت می‌دهیم ببینیم صورت عملی نشان دهد که چه اقدامی را در بازپرداخت بدهی‌ها انجام می‌دهد.خطیب‌زاده در باره پیگیری روابط ایران وعربستان هم اظهار داشت : از مساعدت‌ها و همکاری‌های مراجع ذیربط در عربستان تشکر می‌کنم. تمرکز ما این است که امنیت و آرامش و حج مقبول برای حجاج فراهم شود. حجاج ما وارد عربستان شده اند و گزارش‌ها امیدوارکننده است. مطمئناً میزبانی مؤثر از حجاج ایرانی زمینه‌ساز ابعاد دیگر روابط است. وی درباره وضع افغانستان هم گفت: افغانستان همسایه ما ست و به صورت روزانه با هیات حاکمه سرپرستی در موضوعات مختلف در ارتباط هستیم و به مناسبت روز مهاجران نیز آقای کاظمی قمی صحبت کردند که ایران از روز اول میزبان بسیاری از مهاجران از کشورهای منطقه بوده است و اکنون نیز میزبان چند میلیون نفر از مردم افغانستان هستیم.

وی در مورد آخرین وضع کشتی های یونانی توقیف شده در ایران گفت: این کشتی‌ها، مراحل قضائی خود را در محل طی می‌کنند و دولت یونان تلاش کرده است مستندات خود را ارائه کند که فرآیند آزادسازی انجام شود. امیدوارم در عمل شاهد آزادی محموله توقیف شده ایران از سوی یونان باشیم.

 

نسخه مناسب چاپ