در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر
رهبرمعظم انقلاب: امروز بیش از همیشه به کار فرهنگی نیاز داریم
 

بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر که ۲۲خرداد برگزار شده بود، صبح دیروز در محل برگزاری این همایش در شهرکرد منتشر شد.

متن کامل بیانات حضرت آیت الله خامنه ای به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم(۱)

و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین.

خیلی خوش آمدید برادران عزیز، خواهران عزیز، عشایر عزیز و گرامی سرتاسر کشور. ولادت حضرت ثامن‌الحجج (سلام الله علیه) را به همه‌ شما تبریک عرض می کنم و از این که این کنگره را، این بزرگداشت را تشکیل می دهید صمیمانه از شما تشکّر می کنم؛ کارتان بسیار کار خوبی است، کار درستی است. این بزرگداشتی که تشکیل می دهید و این جلسه‌ ما یک فرصتی هم هست که توجّه و نظر عموم مردم کشور را به عشایر جلب کند. امام فرمودند عشایر ذخایر انقلابند، ذخایر کشورند.(۲) مردم نباید فراموش کنند که ما یک مجموعه‌های باارزش از عشایر داریم که اینها ذخیره‌ کشورند؛ این باید دائماً به یاد مردم بیاید. یکی از فواید این دیدار امروز ما و جلسه‌ای که شما در زمان خودش(۳) خواهید داشت، همین است که ملّت ایران را با عشایر و ارزش عشایر آشنا می کند.

من یک مختصری راجع به عشایر می خواهم عرض کنم، لکن قبل از آن به بیانات این برادران اشاره می کنم. بیانات خوبی است؛ این فعّالیّت هایی که هر دو برادر ذکر کردند در مورد این کنگره یا بزرگداشت های این بیست سال، خب کارهای باارزشی است. من هم اینجا در این راهرو نگاه کردم این تصویری را که از فعّالیّت ها انجام گرفته و با دقّت همه را دیدم؛ کارهای خوبی انجام گرفته. این سه رویکردی هم که ایشان ذکر کردند، هر سه رویکرد مهم است، منتها یک نکته‌ای وجود دارد و آن این است که شما وقتی جهیزیّه می دهید به یک خانواده‌ای، خب این جهیزیّه به دست او می رسد و استفاده می کند، شما هم می فهمید که استفاده کرده‌اند؛ نقد است؛ حتّی آنچه به این نقدی هم نیست، مثلاً فرض کنید مثل کاشت نهال، خب نهال را

می کارید ــ من تصویرهایش را اینجا دیدم ــ بعد از دو سال، پنج سال، ۱۰ سال، اینها سربلند می شوند و یک جنگل، یک باغستان، یک فضای سبزی را به وجود می‌آورند؛ این را هم شما به چشمتان می‌بینید اثرش را. کار فرهنگی چطور؟ خب شما کتاب تهیّه کردید، فیلم تهیّه کردید؛ خروجی این کتاب شما و این فیلم شما چه شد؟ این مهم است؛ این دیگر به آن آسانی نیست؛ دشواری‌ کار فرهنگی همین است؛ مشکل کار فرهنگی همین است که شما با کمّیّت و با کار مادّی نمی توانید نتیجه آن را قطعی بدانید. کتاب را انسان چاپ می کند، ممکن است این کتاب را ۱۰۰ نفر بخوانند، ممکن است ۱۰ هزار نفر بخوانند؛ ممکن است همه‌ چاپ اوّلش هم فروش نرود، ممکن است به صد چاپ هم برسد؛ چه کارش می کنید؟ چه جور عمل می کنید که این کار فرهنگی به نتیجه برسد؟

ما امروز در همه‌ آحاد ملّت ایران، از جمله در عشایر، بیش از همه‌ چیز به کار فرهنگی احتیاج داریم. دشمن ملّت ایران، دشمن اسلام، دشمن کشور، دشمن جمهوری اسلامی، تکیه‌اش امروز به جنگ نرم است که حالا من بعداً‌ شاید یک اشاره‌ای کردم. غرض، دوستانی که دست‌اندرکار مسائل این جور بزرگداشت ها هستند و به کار فرهنگی هم توجّه دارند، به این نکته‌ای که عرض کردیم توجّه داشته باشند: بازخورد کار شما چه شد؟ خروجی کار شماها چه شد؟ تأثیراتش در جامعه‌ عشایری چه اندازه است؟

عشایر ایران جزو باوفاترین قشرهای ملّت ایرانند. این که عرض می کنیم «جزو باوفاترین»، از روی سلیقه و حدس نیست؛ با توجّه به اتّفاقاتی است که در کشور افتاده و ما می دانیم.هم در تاریخ نزدیک خودمان، هم در تاریخ این دویست سیصد سال گذشته، داستان ها وجود دارد از تلاشی که خارجی‌ها و مخصوصاً انگلیسی‌ها کردند برای نفوذ در عشایر؛ کارهای عجیب و غریبی که حالا اگر وقت بود و مجال بود و انسان اینها را می گفت، بد نبود؛ باید در کتاب ها بخوانید. خارجی‌ها تلاش کردند برای این که بتوانند در عشایر نفوذ کنند و آنها را به یک شکلی وادار به خیانت به کشورشان بکنند ــ حالا به شکل های مختلفی؛ با تجزیه، با جنگ داخلی، با انواع و اقسام کارهای گوناگون ــ امّا نتوانستند آنها را به آن سمتی که خودشان می خواهند سوق بدهند و بکشانند؛ این «باوفاترین‌ها» و «جزو وفادارترین‌ها» که عرض می کنیم، به خاطر این است.

در همین دوران اخیر، یعنی دوران انقلاب، دوران دفاع مقدّس و دوران بعد از دفاع مقدّس هم عشایر امتحان های خوبی پس دادند؛ همین که در بین جامعه‌ عشایری بیش از۱۱ هزار [نفر از این] جمعیّت به شهادت می رسند، این خیلی مهم است. این جور نبود که همه‌‌ عشایر ما لب مرز باشند، مورد تهدید باشند؛ البتّه بعضی لب مرز بودند و بلافاصله در دفاع مقدّس مورد تهدید قرار گرفتند، امّا بعضی هم نه، وسط کشور بودند و تهدید مستقیمی متوجّه اینها نبود، امّا در عین حال به سمت میدان های دفاع مقدّس شتافتند و دفاع کردند و تلاش کردند و کار کردند.

چه عاملی موجب شد که عشایر کشور ما با این که قومیّت هایشان مختلف است، زبان هایشان مختلف است، این جور کنار هم بِایستند و در خدمت اسلام قرار بگیرند، در خدمت کشور قرار بگیرند؟ این نخ تسبیح، چه چیزی بود؟ دین و دینداری بود. دین، عامل وحدت است، عامل پیشرفت است، عامل فداکاری و از‌خود‌گذشتگی است؛ عامل دین، عشایر را وادار کرد که این جور در میدان ها در کنار هم باشند؛ نگذاشت این تنوّع های قومیّتی و امثال اینها بین اینها جدایی به وجود بیاورد، اختلاف به وجود بیاورد؛ دین یک چنین تأثیری دارد.

امام راحل بزرگوار ما هم با استفاده از همین عامل توانست این انقلاب عظیم را به وجود بیاورد و به پیروزی برساند و بعد از پیروزیِ انقلاب توانست با همین عامل کشور را حفظ کند. اگر عامل دین نبود، انقلاب پیروز

نمی شد؛ مطمئن باشید. هیچ عامل دیگری قادر نبود این جوان هایی را که با دست خالی می‌آمدند به خیابان ها و در مقابل گلوله، در مقابل تفنگ سینه سپر می کردند، بیاورد در این میدان دشوار و سخت؛ هیچ عامل دیگری نمی توانست؛ ایمان دینی اینها را آورد. امام از این استفاده کرد برای این که این انقلاب به پیروزی برسد، بعد هم از عامل ایمان مردم استفاده کرد برای این که این کشور را مصونیّت ببخشد. این کشور، بعد از انقلاب، مورد طمع قرار گرفت، به آن طمع کردند. این جور نبود که ناگهان به کلّه‌‌ خود صدّام بزند که بلند بشود [بیاید]؛ نخیر، تحریکش کردند، وادارش کردند، به او امید دادند، به او وعده دادند، به وعده‌شان هم عمل کردند؛ به او پول دادند، سلاح دادند، نقشه‌ جنگی دادند برای این که بیاید. غرض این نبود که بیاید یک قسمتی از کشور را جدا کند؛ غرض این بود که بیاید با جدا کردن یک بخشی از کشور یا با انواع روش های دیگر، انقلاب اسلامی را از بین ببرد؛ هدف این بود. آمریکا پشتش بود، انگلیس پشتش بود، فرانسه پشتش بود، دولت های مرتجع پشتش بودند و هر کسی دنباله‌روِ اینها بود؛ اینها همه آمدند می خواستند کشور را تکّه‌پاره کنند، اینها می خواستند کشور را برگردانند زیر سلطه‌ آمریکا، اینها می خواستند ملّت ایران را اسیر کنند، امام نگذاشت؛ با چه وسیله‌ای؟ با وسیله‌ دین؛ دین این جور است؛ ایمان دینی یک چنین تأثیری دارد.

شهدای شما هم یک مظهر زیبا و باشکوهی هستند از همین ایمان دینی. این ۱۱ هزار شهیدی که شما دادید، اینها در واقع دارند تأثیر ایمان دینی را نشان می دهند. این جوان می توانست در خانه‌ خودش، زندگی خودش، در محیط خودش، پیش پدر و مادر خودش، پیش همسر خودش، پیش بچّه‌های خودش بماند، از لذّات زندگی بهره‌مند بشود ــ به همان مقداری که ممکن است ــ امّا این کار را نکرد، همه را رها کرد؛ فرزند عزیز را رها کرد، همسر عزیز را رها کرد، پدر و مادر دلباخته‌ خودش را رها کرد رفت؛ برای چه؟ این انگیزه چه بود؟ انگیزه‌ دین بود؛ حالا یا رزمنده بود و برگشت، یا جانباز شد، یا شهید شد. پدر و مادر او هم که توانستند این مصیبت را، این سختی را، این آتش دل را خاموش کنند، تسلّا پیدا کنند، به برکت دین بود، [اثر] دین بود.

یک دوست ما پسرش در تصادف از بین رفته بود، یک قدری ناراحت بود؛ پدر سه شهید آنجا بود، من گفتم شما یک پسرت رفته، این آقا سه پسرش رفته؛ گفت آقا، پسرهای این [آقا] شهید شدند، این غصّه ندارد! ببینید، حرف درستی هم هست. بله، سوزش دل هست ــ این جُرحی(۴) که بر دل پدر و مادر وارد می شود قابل انکار نیست ــ امّا خانواده‌های شهدا تسلّا پیدا می کنند، صبر می کنند، چون می دانند که این جوانشان پیش خدا است، زنده است؛ با خدا معامله می کنند. اِنَّ اللَهَ اشتَرى مِنَ المُؤمِنینَ اَنفُسَهُم وَ اَموالَهُم بِاَنَّ لَهُمُ الجَنَّه یُقاتِلونَ فی سَبیلِ اللَهِ فَیَقتُلونَ وَ یُقتَلون؛(۵) هر دویش اجر دارد: هم از دشمن تلفات بگیرید اجر دارد، هم خودتان به دست دشمن کشته بشوید اجر دارد. اینها با خدا معامله کردند؛ هم آن جوان با خدا معامله کرد، هم این پدر و مادر و همسر با خدا معامله کردند. عامل دین را نباید در این قضیّه فراموش کرد.

خب حالا بعضی‌ها در تحلیل‌های گوناگونی که

می کنند، [می گویند] این جوان رفت از مرزهای کشورش حراست کند، امنیّت را ایجاد کند. خب بله، معلوم است؛ امنیّت کشور، مصونیّت کشور، ناشی از همین فداکاری‌ها است، ناشی از همین شهادت ها و جانباز شدن‌ها و مبارزه‌ها و درگیری‌ها است؛ شکّی در این نیست که این موجب امنیّت کشور است، امّا انگیزه‌ او دین بود، خدا بود؛ انگیزه‌ او را نباید به چیزهای کمتر از دین فرو کاست و تقلیل داد. در واقع اینها برای خدا حرکت کردند، برای خدا کار کردند و عزّت شهدا هم به خاطر همین است؛ عزّت شهدا هم به خاطر همین است. خب حالا بعضی‌ها هستند که با دین سر و کاری ندارند. این شهادت ها را هم نمی توانند انکار کنند، [لذا] در انگیزه‌ها دست می برند و یکی از مهمترین ابعاد جنگ نرم دشمن همین است که این انگیزه‌ دین را ــ که مهمترین انگیزه است، بالاترین انگیزه است ــ در بین مردم خاموش کنند یا تضعیف کنند.

امروز هر کاری در کشور علیه سنّت‌های دینی و مقدّسات دینی انجام بگیرد، یک انگیزه‌ سیاسی پشتش هست؛ ممکن است خود طرف نداند، امّا هست و به این راه کشانده شده. تضعیف دین، تضعیف سنّت‌های دینی، تضعیف شعائر دینی و مناسک دینی، زیر سئوال بردن اینها، غیر منطقی جلوه دادن اینها، همه چیزهایی است که دشمن از اینها استفاده می کند؛ حالا ممکن است این کسی که [این] کار را انجام می دهد نداند، توجّه نداشته باشد؛ بله، گاهی بعضی‌ها از روی غفلت یک حرکتی انجام می دهند.

امروز سعی دشمن این است که ایمان دینی را تضعیف کند، امید را تضعیف کند، خوش‌بینی به آینده و به مدیریّت کشور را تضعیف کند؛ اینها چیزهایی است که روی آن دارند برنامه‌ریزی می کنند، روی آن برنامه‌ریزی می شود. [مثلاً] چه کار کنند که عقیده‌ مردم این بشود که آینده‌ای ندارند، آینده بن‌بست است و در کوچه‌ بن‌بست قرار دارد؛ روی این برنامه‌ریزی می کنند، برنامه‌سازی می کنند، در فضای مجازی و گاهی متأسّفانه در فضاهای رسمیِ خودِ ما اینها را بین مردم جوری پخش می کنند که مردم به این نتیجه برسند که راه‌ها بن‌بست است، راه‌ها خطا است یا به این نتیجه برسند که مسئولین کشور، مدیریّت کشور، بلد نیستند کشور را اداره کنند. این همه زحمت دارد کشیده می شود، این همه تلاش می شود، در مقابلِ این تلاش ها این جوری [برخورد

می شود]. حالا فرض بفرمایید، مِن باب مثال نیروی انتظامی کشور مثلاً یک تعدادی دزد را ظرف ۴۸ساعت بعد از دزدی دستگیر می کنند؛(۶) خب باید تشویق بشوند، [امّا] در رسانه‌ ملّی خود ما جوری حرف زده می شود که به جای تشویق، کأنّه سرزنش می شوند! عمدی که نیست ــ مسلّم است که عمدی نیست ــ امّا غفلت است؛ این غفلت ها به سود دشمن تمام می شود. هر کسی که مردم را از آینده ناامید کند برای دشمن دارد کار می کند؛ چه بداند، چه نداند. هر کسی ایمان های مردم را تضعیف کند به سود دشمن دارد کار

می کند؛ چه بداند، چه نداند. هر کسی مردم را نسبت به فعّالیّت و تلاش و برنامه‌ریزی‌های مسئولین کشور بی‌اعتقاد و بدبین بکند، دارد به سود دشمن کار می کند؛ چه بداند، چه نداند.

مسئولین بسیج هم که در زمینه‌ مسائل عشایر کار می کنند، [کارشان] کارِ باارزشی است. این کارهایی که دوستان ذکر کردند، نمونه‌هایش را اینجا ما مشاهده کردیم در تصویرها؛ این کارها را دنبال بکنید، این کارها باارزش است. امّا مسئولش فقط بسیج نیست؛ بسیج یک محدودیّتی دارد، یک امکانات محدودی دارد، به قدر امکانات خودش تلاش می کند. همه‌ مسئولین کشور باید تلاش کنند، مسئولین ذیربط باید مشکلات عشایر را شناسایی کنند، اینها را برطرف کنند و همین ‌طور که عرض کردم، بالخصوص روی مشکلات فرهنگی باید فکر کنند، کار کنند، برنامه‌ریزی کنند، برنامه‌ی درست ان‌شاءالله انجام بگیرد.

امیدواریم ان‌شاءالله خدای متعال شماها را توفیق بدهد، درجات شهدای عزیز شما را عالی کند. شهدای شما و همه‌ شهدای کشور کسانی هستند که به ماها یاد دادند باید امیدوار بود؛ یعنی رزمندگان ما در شرایطی وارد میدان رزم شدند که واقعاً به حسب محاسبات عادّی هیچ امیدی به پیروزی نبود؛ واقعاً‌ هیچ امیدی به پیروزی نبود. روز سوّم یا چهارمِ شروعِ حمله‌ صدّام بود که خبرها از دزفول و اهواز و مانند اینها پشت ‌سر هم می رسید؛ بنده رفتم از امام اجازه گرفتم، گفتم می روم آنجا شاید بتوانم نیرو جذب کنم، یقین داشتم ــ تقریباً یقین، شبیه یقین ــ که برگشتی در کار نیست؛ رفتیم آنجا با این توهّم که اصلاً امکان ندارد کاری انجام داد. خب شما ملاحظه کردید جمهوری اسلامی،

جوان های ما، فرماندهی امام بزرگوار جوری عمل کرد که این دفاع مقدّس با عزّت مطلق جمهوری اسلامی تمام شد، دشمن منکوب شد، بینی‌اش به خاک مالیده شد. این امید را رزمندگان ما دادند؛ یعنی در همه‌ شرایط، حتّی شرایطی مثل شرایط اوّل جنگ، بایستی انسان امیدوار باشد به کمک الهی و به همّت خودش. ان‌شاءالله خداوند متعال با شماها بر طبق همین امیدها رفتار کند، توفیقتان بدهد، کمکتان کند، بتوانید ان‌شاءالله از تلاشی که انجام می دهید نتایج مطلوب را بگیرید. سلام ما را هم به همه‌ عشایر کشور که شما اینجا نماینده‌هایشان هستید برسانید.

والسّلام علیکم و رحمه ‌الله و برکاته

۱- در ابتدای این دیدار، آقایان سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی (رئیس سازمان بسیج مستضعفین) و سرهنگ پاسدار احمد سعیدی (رئیس سازمان بسیج عشایر کشور) مطالبی بیان کردند. نمایشگاهی هم از فعّالیّت های انجام‌شده در باره این کنگره در راهرو حسینیّه‌ امام خمینی (ره) دایر شده بود.

۲- صحیفه‌ امام، ج ۸، ص ۱۹؛ سخنرانى در جمع عشایر کهگیلویه و بویراحمد (۱۳۵۸ر۳ر۸)

۳- این کنگره از تاریخ ۱۴۰۱ر۳ر۳۱به مدّت سه روز در استان چهارمحال و بختیاری برگزار می شود.

۴- زخم، جراحت

۵- سوره‌ توبه، بخشی از آیه‌ ۱۱۱؛ «در حقیقت، خدا از مؤمنان، جان و مالشان را به [بهاى] این که بهشت براى آنان باشد خریده است؛ همان کسانى که در راه خدا مى جنگند و مى کشند و کشته مى شوند. …»

۶ -به دنبال سرقت گسترده از صندوق های امانات یکی از شعب بانک ملّی در تهران، مأموران فراجا طیّ عملیّاتی گسترده و در کمتر از ۴۸ساعت، تمامی سارقان را شناسایی و دستگیر، و بخش عمده‌ی اموال سرقت‌شده را کشف و ضبط کردند. این موفّقیّت در مقایسه با تبلیغات وسیع ضدّانقلاب و رسانه‌های بیگانه در القای عدم امنیّت در کشور، در رسانه‌ ملّی مورد بی‌مهری قرار گرفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به همایش بزرگداشت روز بسیج اساتید:

سایه استاد متعهد، متدین و مجاهد بر سر دانشگاه نویددهنده سرافرازی ملت است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به همایش بزرگداشت روز بسیج اساتید، بر مسئولیت و نقش استادان بسیجی در زمینه آمیختن پیشرفت و نوآوری علمی با اخلاق و تربیت نفسانی تأکید کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که حجت‌الاسلام رستمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها آن را در همایش بزرگداشت بسیج اساتید قرائت کرد، به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

والحمدلله و الصلاة علی رسول الله و آله الاطهار

به استادان بسیجی دانشگاه و اجتماع آنان در روز ملی بسیج اساتید، سلام و درود میفرستم و یاد دانشمند مجاهد، شهید مصطفی چمران و دیگر شهدای دانشگاه را عزیز و گرامی میدارم. سایه‌ی مبارک استاد متعهد و متدین و مجاهد بر سر دانشگاه کشور یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی و نویددهنده‌ی سرافرازی و رستگاری آینده‌ی ملت ایران است. علم نافع و پیشرفته‌ی شما چه در موضوعات راهبردی و اساسی و چه در مسائل نقد و کاربردی، نیاز حتمی و فوری کشور است.

فعالیت استاد بسیجی تنها تعلیم نیست، پیشرفت علمی، نوآوری در ماهیت دانش و زبان آن، آمیختن آموزش با اخلاق و تربیت نفسانی، همت گماشتن به دوگانه‌ی: فراگیری تازه‌‌های علمی، و اجتهاد و تولید علم، و وظائف دیگری از این قبیل نیز در زمره‌ی مسئولیت‌های استاد علم است، و شما بسیجیان عزیز در همه‌ی این زمینه‌ها می‌توانید پیشتاز و پیشران باشید. توفیقات شما را از خداوند متعال مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ایر ۳۰خرداد ۱۴۰۱

تسلیت به آیت‌الله شیخ رضا استادی

رهبر معظم انقلاب با صدور پیامی درگذشت همسر آیت‌الله حاج شیخ رضا استادی را تسلیت گفتند.

متن پیام چنین است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

آیت الله آقای حاج شیخ رضا استادی دامت برکاته

درگذشت همسر گرامی آن‌جناب را تسلیت عرض می‌کنم به جنابعالی و فرزندان مکرّم و دیگر بازماندگان. خداوند آن بانوی مؤمن و صالح را با اولیائش محشور نماید و مشمول مغفرت و رحمت فرماید.

سیّدعلی خامنه‌ایر۱۴۰۱ر۳ر۳۱

نسخه مناسب چاپ