اخبارکوتاه
عامل شهادت مرزبانان در آذربایجان‌غربی اعدام شد

سرویس حوادث: دادگستری آذربایجان غربی اعلام کرد: حکم اعدام عامل شهادت ۲ نفر از مرزبانان غیور کشور به مرحله اجرا درآمد‏‎.

‎به گزارش دادگستری آذربایجان غربی، این شخص با تیراندازی به سمت مرزبانان کشور موجب شهادت ۲ مرزبان و مجروح شدن ۳ نفر از مرزبانان جمهوری اسلامی شده بود که پس از طرح پرونده در دستگاه قضایی و رسیدگی در دادسرا و صدور کیفرخواست و متعاقب آن صدور حکم محکومیت اعدام و تأیید و قطعی شدن حکم صادره در دیوان عالی کشور و طی مراحل اجرایی، حکم اجرا شد‏‎.

‎سفال‌های نوک اژدری سیراف از دل خاک بیرون آمد ‏

سرویس خبر: مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی بندر سیراف استان بوشهر گفت: در فصل جدید مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی در این بندر تاریخی، سفال‌های نوک اژدری ویژه حمل مایعات از خلیج‌فارس به سایر نقاط دنیا کشف شد‎.

‎به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر، سیدمهدی آذریان افزود: اینگونه سفال‌ها منحصربه فرداست و نمونه‌هایی از آن به زبان پهلوی ساسانی در بنادر هند، سریلانکا و نوع کتیبه‌دار آن از تایلند و کشتی غرق شده کاوش شده سورینام هم کشف شده است‎.

‎او ادامه داد: فصل جدید کاوش‌های بندر سیراف در مسجد جامع و قلعه ساسانی انجام شده و مسجد جامع، به طور مستقیم روی قلعه دوره ساسانی ساخته شده است‏‎.

‎آذریان اضافه کرد: این کاوش‌ها با هدف بازخوانی جبهه شرقی مسجد جامع سیراف مربوط به صدر اسلام و قلعه ساسانی مدفون در زیر آن با ایجاد ترانشه‌ای ۵ در ۵ متر، در امتداد گوشه شمال شرقی قلعه و در مجاورت مسجد جامع آغاز شده و در حین کار به دلیل محدودیت فضای کاوش، ترانشه پیش‌رو توسعه پیدا کرده است. ‏ مدیر پایگاه ملی میراث‌فرهنگی سیراف یادآور شد: نتایج اولیه کاوش‌ها حاکی از استقرار مرتبط با دوره اسلامی تا قرن پنجم هجری با کارکرد مسکونی و صنعتی در این محدوده بوده است‎.

سارقان مسلح در بهبهان به دام افتادند‏

بهبهان ـ خبرنگار اطلاعات: فرمانده انتظامی بهبهان در استان خوزستان از دستگیری ۳ سارق مسلح یک واحد مسکونی توسط ماموران آگاهی در این شهرستان خبرداد‏‎.

‎سرهنگ منوچهر جوانمرد اظهار داشت: در پی وقوع یک فقره سرقت مسلحانه از یک واحد مسکونی در سطح شهرستان بهبهان، شناسایی و دستگیری سارقان در دستور کار ماموران این فرماندهی قرار گرفت و ماموران پلیس آگاهی با اقدامات اطلاعاتی و بررسی صحنه‌های وقوع جرم، هویت ۳ سارق در این ارتباط را شناسایی و پس از هماهنگی با مرجع قضایی، در عملیاتی غافلگیرانه و ضربتی آنان را در مخفیگاهشان دستگیر کردند‎.

‎فرمانده انتظامی شهرستان بهبهان با بیان این که متهمان در تحقیقات پلیس به بزه انتسابی اعتراف کرده‌اند، خاطرنشان کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی واز آن طریق روانه زندان شدند‎.

‎ الکل صنعتی جان یک نفر را گرفت و ۳۱ نفر را مسموم کرد

سرویس حوادث: شمار مسمومیت ناشی از مصرف الکل صنعتی در شهرستان مشکین شهر آذربایجان شرقی به ۳۱ نفر رسید‏‎.

‎علی رضایی دادستان مشکین‌‌شهر در گفتگو با ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت: براثر مصرف الکل صنعتی یک نفر جان خود را از دست داد و ۳۱ نفر مسموم شدند که از این تعداد ۴ نفر به بیمارستان‌های مشکین شهر، ۶ نفر به بیمارستان‌های اردبیل و تعدادی هم به بیمارستان‌های اهر منتقل شدند‏‎.

‎دادستان مشکین شهر همچنین از دستگیری یک نفر در این باره خبر داد و گفت: جسد فرد جانباخته برای بررسی نوع الکل تحویل پزشکی قانونی شده است‎.

‎ ‏۲‏‎ ‎نفر براثر سقوط خودرو در کوه آبیدر سنندج جان باختند

سرویس حوادث: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان گفت: ۲ سرنشین یک خودرو که برای آفرود سواری به ارتفاعات صعب‌العبور کوه آبیدر سنندج رفته بودند، براثر سقوط به دره جان باختند‎.

‎سرهنگ برزو مرادی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: این حادثه حدود ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد دیروز رخ و خودرو به دلیل عبور از مسیری صعب‌العبور و مالرو با ناهمواری شدید در تاریکی شب دچار سقوط شد‏‎.

‎وی افزود: خودرو علاوه بر راننده ۳ سرنشین دیگر هم داشت که راننده و یک سرنشین دیگر جان سالم به در بردند. خودرو حدود ۴۰۰ متر به پایین کوه سقوط کرد که مردم و کارکنان هلال احمر با دشواری توانستند ۲ جسد را از آن خارج کنند‏‎.

‎سرهنگ مرادی از آفرود سواران خواست به هیچ وجه در مسیرهای صعب‌العبور آبیدر قرار نگیرند، زیرا ورود خودرو به ویژه در تاریکی شب به این مسیر خطرات به مراتب بیشتری را برای آنها رقم می‌زند‏‎.

مرگ‎ ‎ زن ۵۷ ساله در پی سقوط از ارتفاع

سرویس حوادث: زن ۵۷ ساله اراکی به علت سقوط از بالکن طبقه دهم یک مجتمع مسکونی در یکی از محله‌های اراک، جان خود را از دست داد‏‎.

‎سرهنگ محمود خلجی معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی درباره این حادثه گفت: گزارشی از یک مورد سقوط از ارتقاع در یکی از محله‌های شهرستان اراک به مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ اعلام شد که با حضور تیم‌های امدادی و انتظامی در محل حادثه و در تحقیقات انجام شده مشخص شد که خانمی ۵۷ ساله به علت نامعلومی از بالکن طبقه دهم یک مجتمع مسکونی، سقوط کرده و جان خود را از دست داده است، که ‌جسد متوفی به سردخانه منتقل و در این خصوص پرونده‌ای تشکیل شده که در حال سیر مراحل قانونی است‏‎.‎

نزاع خانوادگی در رفسنجان قتل جوانی را به دنبال داشت

سرویس حوادث: فرمانده انتظامی رفسنجان در استان کرمان از قتل ناشی از اختلافات خانوادگی در این شهرستان خبرداد و گفت: چند جوان حدود ۲۰ ساله در شهر «سرچشمه» درگیر شدند که یکی از آنان با ضربه چاقو به قتل رسید‏‎.

‎سرهنگ اکبر نجفی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: جوانان ۲ خانواده که در شهر «سرچشمه» زندگی می‌کردند و همسایه بودند، براثر اختلافات و مسائل خانوادگی با هم درگیر شدند‎.

‎وی سن این چند جوان را حدود ۲۰ سال اعلام و بیان کرد: قاتل هم ابتدا از صحنه جرم گریخته بود که با همکاری ماموران پلیس آگاهی سرچشمه در کمترین زمان دستگیر شد و برای بازجویی و طی فرآیندهای بعدی به پلیس آگاهی انتقال یافت‎.‎‏ یکی از این جوانان هم برادر مقتول بوده که صدمه دیده و به بیمارستان اعزام و حال او مساعد اعلام شده است‎.

‎ رسم غلط تیراندازی در عروسی جان دختر نوجوان را گرفت‏

اصفهان ـ خبرنگار اطلاعات: دختر ۱۵ ساله‌ای که براثر تیراندازی سهوی در مراسم عروسی در شهرضا از ناحیه گردن مجروح شده بود، پس از انتقال به بیمارستان بر اثر شدت جراحات، جان باخت.‏

‏ فرمانده انتظامی شهرستان شهرضا با بیان این که ضارب یکی از بستگان متوفی بوده و توسط ماموران انتظامی دستگیر شده است گفت: وی به تیراندازی سهوی به سمت دختر نوجوان اعتراف کرد و پس از تشکیل پرونده به مرجع قضایی تحویل داده شد.‏

سرهنگ سهراب قرقانی افزود: تیراندازی در مراسم جشن‌ و عروسی‌ها از رسم‌های غلطی است که بیشتر اوقات سبب وقوع حوادث تلخ و ناگواری مانند واقعه اخیر می‌شود.

‏کشف ۲۰ هزار لیتر روغن موتور تقلبی در کهریزک

سرویس حوادث: فرمانده انتظامی شهرستان ری از پلمب کارگاهی که روغن موتورهای تقلبی، در محدوده کهریزک تولید می‌کرد خبر داد و گفت: در این عملیات بیش از ۲۰ هزار لیتر روغن موتور تقلبی به ارزش ۱۰ میلیارد ریال کشف شد‎.

‎سرهنگ‎ ‎دوستعلی جلیلیان‏‎ ‎افزود: در پی اخبار به دست آمده مبنی بر بسته بندی و فروش روغن موتورهای تقلبی در محدوده کهریزک و پخش آن در سطح شهر، ماموران پلیس امنیت عمومی این فرماندهی بررسی موضوع درباره شناسایی و دستگیری عامل اصلی این جرم را دستور کار خود قرار دادند‎.

‎وی با اشاره به اینکه پس از اقدامات پلیسی و رصدهای اطلاعاتی محل مورد نظر شناسایی شد، افزود: در بازرسی از این کارگاه، آلات و ادوات تهیه و بسته بندی روغن‌های تقلبی به همراه بیش از۲۰ هزار لیتر روغن موتور تقلبی آماده عرضه به بازار با برچسب شرکت‌های معتبر روغن موتور کشف شد‏‎.

‎جلیلیان با اشاره به اینکه با دستور قضایی کارگاه غیرمجاز پلمب شد، خاطر نشان کرد: کارشناسان ارزش مواد مکشوفه را ۱۰ میلیارد ریال اعلام کردند و در این زمینه یک متهم دستگیر و به همراه پرونده برای طی مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد‏‎.

‎دزدان به سرقت اموال مدارس باقرشهر اعتراف کردند ‏

سرویس حوادث: فرمانده انتظامی شهرستان ری از دستگیری اعضای شبکه ۳ نفره سارقان اموال مدارس خبرداد و گفت: متهمان به ۲۰ فقره سرقت از مدارس باقرشهر اعتراف کردند‏‎.

‎سرهنگ دوستعلی جلیلیان گفت: در پی وقوع چند فقره سرقت از مدارس در محدوده «باقرشهر» رسیدگی به موضوع و دستگیری سارق یا سارقان را تیم عملیات کلانتری ۱۷۵ باقر شهر برعهده گرفتند، که تحقیقات گسترده و حضور در محل‌های سرقت و انجام اقدامات نوین پلیسی مشخص شد سرقت توسط شبکه ۳ نفره انجام می‌شود که هویت و مخفیگاه ۲ نفر از آنها شناسایی شد‏‎.

‎فرمانده انتظامی شهرستان ری گفت: پس از هماهنگی‌های قضایی ماموران در محل حاضر شدند و طی یک عملیات ضربتی ۲ نفر از آنها را دستگیر و به کلانتری منتقل کردند که پس از مشاهده مستندات پلیس، لب به اعتراف گشودند و به ۲۰ فقره سرقت از مدارس باقرشهر با همدستی یک نفر دیگر اقرار کردند. ‏

سرهنگ جلیلیان به دستگیری سریع متهم سوم پرونده اشاره کرد و گفت: پس از دعوت مالباختگان و اخذ شکایت و تکمیل پرونده، هر ۳ متهم تحویل مراجع قضایی شدند‏‎.

‎ معرفی ۴۶۷ واحد نانوایی متخلف به تعزیرات حکومتی قزوین ‏

قزوین ـ خبر نگار اطلاعات: مدیر بازرسی و نظارت بر محصولات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۴۶۷ واحد نانوایی متخلف در این استان با تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی استان معرفی شده اند‏‎.

‎مهدی ورسته افزود: بازرسان قرارگاه امنیت غذایی استان قزوین با سرکشی به واحدهای نانوایی در همین مدت از ۳ هزار و ۸۷۶ نانوایی بازرسی کرده‌اند‏‎.

‎وی اضافه کرد: موارد تخلف در نانوایی‌ها شامل گران‌فروشی، عدم درج قیمت، کم فروشی، قاچاق و عرضه خارج از شبکه آرد بوده که ارزش آن ۵ هزار و ۳۴۱ میلیون ریال است‎.

‎در این مدت همچنین ۱۸ واحد نانوایی متخلف پلمب شد و برای رسیدگی بیشتر به مراجع قضایی استان معرفی شدند. ‏

وی یاد آور شد: یک هزار و ۷۰۰ واحد نانوایی در استان قزوین وجود دارد که نظارت بر عملکرد این واحدها بر اساس دیدارهای مستمر و شکایات مردمی انجام می‌شود‏‎.

نسخه مناسب چاپ