کوتاه از سراسر جهان
 

مادورو: ژنرال قاسم سلیمانی در روزهای سخت به کمک ما آمد

ابنا: نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا اظهار داشت: در روزهایی که به دلیل حملات سایبری ایالات متحده به سیستم برق ونزوئلا رنج می‌کشیدیم، ژنرال قاسم سلیمانی با متخصصانی از ایران برای حل مشکل برق به ونزوئلا آمد. مادورو با بیان اینکه من در مارس و آوریل ۲۰۱۹از نزدیک با ژنرال سلیمانی آشنا شدم افزود: وی زمانی به ونزوئلا آمد که ما از حملات سایبری علیه تأسیسات برق رنج می‌بردیم؛ حملاتی که از داخل خاک ایالات متحده آمریکا انجام می‌شد. وی گفت: من واقعاً نمی‌دانستم که ژنرال سلیمانی چقدر عالی است اما صحبتی که با او داشتم بسیار دل‌نشین بود؛ گفت‌وگویی بود که در آن همه موضوعات را مرور کردیم و بلافاصله وی پیشنهاد کمک توسط کارشناسان ایرانی را داد. دو یا سه روز بعد از این پیشنهاد، کارشناسان ایرانی برای تعمیر خدمات و تأسیسات برق به ونزوئلا آمدند.

قتل عام ۳۲۰نفر در اتیوپی توسط ارتش آزادیبخش اورومو

ابنا: شاهدان و مقامات محلی گفتند در حمله اعضای ارتش آزادیبخش اورومو به روستایی در ایالت ارومیا، وسیع‌ترین و پرجمعیت‌ترین منطقه اتیوپی ۳۲۰نفر کشته شدند.به گفته مقامات اتیوپی، گروه شورشی مذکور این تعداد را از قوم «امهره» قتل عام کرد. دولت اتیوپی گروه شورشی موسوم به ارتش آزادیبخش اورومو را یک سازمان تروریستی می‌داند. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این جنایت حمله را محکوم و با دولت و مردم اتیوپی ابراز همدردی کرد. خطیب زاده همچنین ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در کشور مالی، با دولت و مردم این کشور نیز ابراز همدردی کرد.

رئیس‌جمهوری جدید کلمبیا پس از ترور سردار سلیمانی چه گفته بود؟

ایرنا: «گوستاوو پترو» رئیس‌جمهوری جدید و منتخب کلمبیا به دنبال انتشار خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در آن زمان در صفحه توییترش نوشته بود: «سلیمانی معمار غلبه بر بنیادگرایان فاشیست داعش در عراق بود اما آمریکا مزد او را با ترور داد؛ آمریکا همیشه بدترین‌ها را در خاورمیانه تقویت می‌کند.» گفتنی است پیروزی «گوستاوو پترو» در انتخابات یکشنبه گذشته ریاست جمهوری کلمبیا به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری چپگرای این کشور، سر و صدای زیادی در رسانه‌های غربی به راه انداخت.

افشای تلاش آمریکا برای ایجاد تغییرات نرم در ترکیه

فارس: شبکه «الجزیره» قطر فاش کرد که یک سازمان وابسته به دولت آمریکا تلاش کرده با حمایت مالی از برخی سازمان‌های فعال در ترکیه در ساختار این کشور تغییر ایجاد کند. الجزیره با بررسی اسناد مربوط به سازمان موسوم به «وقف ملی برای دموکراسی» وابسته به دولت آمریکا فاش کرد که این سازمان به صورت محرمانه و با هدف ایجاد تغییر در ترکیه از گروه‌های محلی و آمریکایی در این کشور حمایت مالی کرده و ۲میلیون و ۶۰۰هزار دلار در سال ۲۰۲۱به گروهی از فعالان سیاسی ترکیه‌ای اعطا کرده است.سازمان مذکور هدف از این کمک مالی را تقویت حاکمیت قانون، ترغیب به حکمرانی درست و مورد سؤال قرار دادن از طریق دعوت به انجام اصلاحات ساختاری در نهادها و قوانین کلیدی اعلام کرده است.

نخست‌وزیر پاکستان دادگاهی شد

ایسنا: نخست‌وزیر منتخب پاکستان برای رسیدگی به یک پرونده قدیمی فساد در دادگاه حاضر شد. این پرونده که به چهار سال قبل باز می‌گردد، به ارتباط اتهامی شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان با یک کلاهبرداری چند میلیون دلاری مسکن مربوط می‌شود. شریف در این پرونده متهم شده که در سال‌های ۲۰۱۳تا ۲۰۱۸که وزیر ارشد ایالت پنجاب بود، قرارداد ساخت مسکن برای شهروندان کم درآمد را در اختیار همحزبی‌های خود قرار داده است. این درحالی است که وکیل مدافع شهباز شریف این پرونده را دارای انگیزه سیاسی خواند و گفت، شریف به اشتباه و توسط عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان در این پرونده متهم شده است.

خاورمیانه، مقصد ۴۳ درصد از صادرات تسلیحاتی آمریکا

ایسنا: موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم گزارش داد که خاورمیانه دومین مقصد تسلیحات جهان است و ۳۲درصد از واردات سلاح‌های جهان را به خود اختصاص داده است. در گزارش سالانه این موسسه سوئدی آمده است، از سال ۲۰۱۷تا ۲۰۲۱عربستان سعودی، مصر، قطر و امارات متحده عربی در میان ۱۰کشور واردکننده اصلی تسلیحات قرار داشتند. براساس این گزارش، خاورمیانه ۴۳درصد از مبادلات تسلیحاتی آمریکا را به خود اختصاص داده است اما چیزی که به شکل بخصوص برای رشد صادرات تسلیحاتی آمریکا اهمیت دارد، افزایش ۱۰۶درصدی صادرات تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی بوده است.

ادعای گاردین درباره ثروت مخفی ۴.۵میلیارد دلاری پوتین

ایسنا: روزنامه گاردین در گزارشی ادعا کرد که کاخ‌ها، کشتی‌های تفریحی و تاکستان‌هایی که توسط دوستان و الیگارش‌ها در اختیار ولادیمیر پوتین قرار گرفته‌اند، در حال حاضر احتمالا می‌توانند به شبکه‌ای غیررسمی مرتبط شوند که رقم آن به بیش از ۴.۵میلیارد دلار می رسد. گاردین نوشت، ظاهرا یک سری مدرک دیجیتال نشان می‌دهد که مجموعه‌ای از ویلاها و سایر دارایی‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که طبق سوابق موجود متعلق به افراد، شرکت‌ها و موسسات خیریه جداگانه بوده‌، به یک شبکه‌ غیررسمی مرتبط می‌شوند و این شبکه بیشتر شبیه یک تعاونی یا انجمن است که اعضای آن می‌توانند منافع و اموال خود را مبادله کنند.

برنامه جهانی غذا مجبور به جیره بندی سهم غذایی پناهندگان شد

ایرنا: برنامه جهانی غذا (WFP) وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد که افزایش نیازهای جهانی و محدودیت بودجه، این سازمان را مجبور به اجرای نظام سهمیه بندی برای پناهجویان در آینده نزدیک کرده است. این سازمان گزارش داد: علت کاهش قریب الوقوع سهمیه غذایی پناهندگان، افزایش نیازهای بشردوستانه در سراسر جهان و کمبود بودجه است. برنامه جهانی غذا افزود: این مساله، سازمان را مجبور کرده تا وعده های غذایی روزانه افراد آسیب پذیر در منطقه ساحل و دیگر مناطق جهان را کاهش دهد.

ادعاها درباره عضویت سرکرده سابق داعش در سرویس اطلاعاتی ترکیه

فارس: یک نظامی بازنشسته و تحلیلگر عراقی ادعا کرد که سرکرده سابق داعش و برادرش از نیروهای سرویس اطلاعاتی ترکیه بودند. «عدنان الکنانی» سرتیپ بازنشسته و تحلیلگر امور نظامی در عراق با بیان ارتباط آنکارا با «عبدالله قرداش» سرکرده داعش و برادرش برای اجرای طرح‌های توسعه‌طلبانه در عراق، تصریح کرد: ترکیه قبل از سال ۲۰۱۴پناهگاه امنی برای عناصر تروریست داعش بود و این افراد را از سراسر جهان از جمله شرق آسیا و آفریقا در خود جای داده بود. الکنانی افزود: عبدالله قرداش، از استخدام‌شدگان سرویس اطلاعاتی ترکیه بود که به یکی از سرکرده‌های گروه تروریستی داعش در عراق تبدیل شد و برادرش افسر رابط بین اطلاعات ترکیه و داعش در خاک عراق و سوریه است.

نسخه مناسب چاپ