موافقت طالبان افغانستان با تأمین حقابه ایران
سرویس خارجی: وزارت انرژی و آب حکومت طالبان متعهد شد که حقابه ایران را مطابق معاهده هیرمند تأمین کند

رسانه های افغانستان با اعلام خبری مبنی بر توافق کابل و تهران درباره تامین حقابه ایران طبق معاهده هیرمند، نوشتند: وزارت انرژی و آب حکومت طالبان متعهد شده است که حقابه ایران را مطابق معاهده یاد شده تأمین کند . وزارت انرژی و آب حکومت طالبان افغانستان هم اعلام کرد در بیست و پنجمین نشست آب هیرمند در تهران، توافق شد که سال جاری یک سال آبی غیر نرمال است و هر دو کشور برای عملی شدن کامل معاهده آب هیرمند، باید تلاش کنند. برکت الله آریوبی، رییس بخش آب‌های فرامرزی وزارت انرژی و آب حکومت طالبان گفت هر دو کشور توافق کرده اند برای پرداخت حقابه مطابق با معاهده آب هیرمند، تاسیسات مشترک و ایستگاه های اندازه‌گیری آب بسازند. وی افزود: طرفین در نشست اخیر در تهران بر ضرورت اجرای کامل معاهده تاکید کردند و در حال حاضر مشکل در سه نقطه است که از این نقاط آب به طرف ایرانی تحویل داده می شود.

وزارت انرژی طالبان همچنین گفته است که به زودی سد کمال خان نیز افتتاح می شود و برای مدیریت آب بر روی رودخانه هلمند تاسیس می شود. پیش از این وزارت آب و انرژی دولت موقت طالبان در خصوص سفر اخیر هیاتی از این وزارتخانه به ایران گفته بود که هیأت این وزارتخانه در بیست‌وپنجمین نشست کمیساریای آب رودخانه‌ هلمند در تهران از تاریخ ۲۵ تا ۲۷ خرداد و با ریاست «مجیب‌الرحمان عمر آخندزاده» معاون این وزارتخانه حضور یافته است. وزارت انرژی دولت طالبان گفت که در این نشست با طرف ایرانی در خصوص مشکلات اجرای حقابه ایران رایزنی کرده است. کمیسیون آب هیرمند سالانه دو بار جلسه برگزار کرده و آخرین نشست آن با حضور مقامات دو کشور ایران و افغانستان در ولایت نیمروز برگزار شده بود. گفتنی است مسئله حقابه ایران از رودخانه هیرمند دارای قدمتی ۱۰۰ ساله است. هیرمند از مکانی در نزدیکی شهر کابل سرچشمه می‌گیرد و وارد سدی به نام کجکی می‌شود و در واقع فاصله ۷۰۰ کیلومتری رودخانه از مرز ایران، محل اندازه گیری حقابه ایران است.

بر اساس معاهده هیرمند در سال ۱۳۵۱، حقابه ایران در سال‌های آبی نرمال تعیین شده و تشخیص سال آبی نرمال نیز ایستگاهی در بالادست سد کجکی و ماهانه معادل ۸۲۰ میلیارد مترمکعب آب است.

نسخه مناسب چاپ