«مقتدا صدر»: صراحتاً اعلام می کنم ایران هیچ مداخله ای در امور سیاسی عراق نمی کند
 

سرویس خارجی : رهبر جریان «صدر» عراق با صدور بیانیه‌ای کم سابقه و در اوج اختلافات و تنش های سیاسی موجود در این کشور، وجود هرگونه فشار از سوی جمهوری اسلامی ایران و مداخله تهران در امور داخلی عراق را به شدت رد کرد تا به تمامی شایعات و گمانه زنی ها در این باره پایان دهد و تلاش های ضد ایرانی برخی جریان های داخلی و منطقه ای همسو با آمریکا و رژیم صهیونیستی را ناکام گذارد.

«مقتدا صدر» با صدور بیانیه ای هر گونه مداخله ایران در امور سیاسی عراق را تکذیب و اعلام کرد: بر خلاف شایعات، جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه مداخله‌ای در امور سیاسی عراق نداشته و هیچ گروه شیعی‌ را نیز تحت فشار قرار نداده است. وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ فشاری بر هیچ طرف شیعی اعمال نکرده و شایعات درباره اینکه علت خروج جریان صدر از روند سیاسی عراق، تهدیداتی از سوی ایران بوده است، «کذب» است و صحت ندارد.

وی در ادامه به برخی گروه‌ها در عراق اشاره و بیان کرد که آن‌ها در حال «کارشکنی سیاسی» در این کشور و اعمال فشار علیه برخی فراکسیون‌های سیاسی در عراق هستند. رهبر جریان «صدر» همچنین ضمن اشاره به عدم همراهی با این گروه‌ها در فرایند سیاسی عراق، در بخش دیگری از اظهاراتش از فراکسیون‌های این کشور خواست که برای اصلاح و نجات کشور موضعی شجاعانه اتخاذ کنند.

از سوی دیگر و همزمان با صدور این بیانیه مهم «مقتدا صدر»، سخنگوی جنبش «النجبا» عراق نیز در سخنانی ضمن تکذیب ادعای نفوذ آمریکا در میان افراد نزدیک به شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس، تصریح کرد: عواملی خائن در سازمان اطلاعات عراق در این ترور دست داشتند. «نصر الشمری» که با شبکه «الاتجاه» مصاحبه می کرد، همچنین خواستار محاکمه عناصر خائن در سازمان اطلاعات عراق شد که با آمریکایی‌ها در عملیات ترور این فرماندهان مقاومت همکاری کردند. او ادامه داد: روشن است که دولت عراق، فرودگاه بغداد و دفتر نخست‌وزیر در جریان سفر حاج قاسم بوده‌اند و این اطلاعات از طریق این مجاری درز کرده است.

«نصر الشمری» در ادامه تاکید کرد: پس از هدف قرار دادن خودروی حامل شهیدان حاج ابومهدی المهندس و حاج قاسم سلیمانی با موشک اول، خودرو همچنان حرکت می‌کرد تا اینکه یک گروه تک‌تیرانداز به آن تیراندازی کرد و پس از آنکه متوقف شد با موشک دوم آن را هدف قرار دادند.

سخنگوی جنبش النجبا در بخشی دیگری از اظهاراتش از سرقت برخی مدارک و لوازم همراه سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به‌دست عاملان ترور و مزدوران آن‌ها خبر داد و گفت: شکی نیست که افرادی در سرویس اطلاعات عراق وجود دارند که به علت مشارکتشان در این جنایت مرتکب خیانت بزرگی شدند و باید طبق قوانین عراق محاکمه شوند.

در همین حال منابع از حمله موشکی به شرکت اماراتی «داناگاز» در استان کرکوک عراق خبر دادند. براساس گزارش ها این حمله خساراتی در پی داشت. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

نسخه مناسب چاپ