آیت‌الله العظمی جوادی آملی:
سزاوار نیست مردم برای تأمین معیشت خود در مضیقه باشند
رئیس سازمان برنامه و بودجه دیروز در قم با آیت‌الله العظمی جوادی آملی دیدار کرد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی در این دیدار با تاکید بر این که از تلاش‌های دولت برای حل مشکلات مردم حمایت می‌کند، فرمودند: تورم و گرانی یکی از مشکلاتی است که دولت باید برای آن برنامه علمی ‌و منطقی داشته باشد.

این مرجع تقلید با اشاره به ظرفیت‌های خدادادی کشور و وجود مردمی نجیب، افزودند: با وجود ظرفیت‌های و امکانات کشور، سزاوار نیست مردم برای تأمین معیشت خود در مضیقه باشند.

ایشان بر به‌کارگیری انسان‌های درستکار و متخصص در مناصب دولتی تاکید و تصریح کرد: وجود مفاسد اقتصادی به اعتماد مردم و نظام آسیب وارد می‌کند .

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در پایان با بیان این که به بهبود شرایط حل مشکلات مردم توسط دولت امیدوار است، گفت: دولت باید در حل مشکلات مردم مصمم و قوی باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در این دیدار از برنامه دولت برای مهار تورم خبر داد و گفت: سه عامل بدهی‌های تلنبار شده گذشته، رشد قیمت‌های جهانی و برخی تصمیمات اقتصادی که بر اساس تکلیف قانونی انجام شده از علل رشد تورم است.

سید مسعود میرکاظمی با بیان این که دولت سیزدهم زمانی روی کار آمد که نه خزانه خالی بلکه خزانه ای مقروض و منفی را تحویل گرفت، افزود: ۶۰هزار میلیارد تومان در خزانه بدون تخصیص مانده بود، ۵۳۵هزار میلیارد تومان تعهد خرید اوراق ایجاد شده و ۵۴هزار میلیارد تومان هم فقط در چهار ماه پایانی دولت قبل از بانک مرکزی استقراض شده بود.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به رشد هشت برابری نقدینگی در هشت سال گذشته، گفت: یکی از ریشه‌های تورم چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی است در حالی که این موضوع خط قرمز ما است و دولت سیزدهم کشور را هشت ماه بدون ریالی استقراض از بانک مرکزی اداره کرد.

میرکاظمی اضافه کرد: بر اساس قانون دولت مکلف به عادلانه کردن یارانه کالاهای اساسی بود، چون در عمل چیزی در قانون به نام ارز ۴۲۰۰تومانی وجود نداشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ادامه حمایت‌های ریالی یا کالایی از مردم برای جبران هزینه‌ها، تصریح کرد: در زمان تحویل دولت ذخایر کالاهای اساسی از حد مجاز بسیار پایین‌تر آمده بود ولی در حال حاضر وضع ذخایر راهبردی کشور مناسب است. سال گذشته با تمام محدودیت‌های مالی و بدهی‌های گذشته بودجه عمرانی به ۱۸۰هزار میلیارد تومان رسید. برنامه دولت تقویت تولید و افزایش صادرات است کما این که در سه ماه ابتدایی سال تراز تجاری کشور مثبت و صادرات افزایش خوبی داشته است.

وی با بیان این که دولت برای کنترل تورم برنامه‌ریزی کرده است، گفت: انضباط بودجه، کاهش هزینه‌های غیرضروری و کنترل اضافه برداشت‌ بانک‌ها با جدیت دنبال خواهد شد. میرکاظمی در پایان از بهبود وضع اقتصاد و کنترل تورم خبر داد و افزود: با کنترل تورم، راه افتادن طرح‌های عمرانی، فعال شدن بخش خصوصی در تولید با اهرم کردن منابع دولتی، شاهد رشد بهتر اقتصادی خواهیم بود .

نسخه مناسب چاپ