هشدار معاون رئیس جمهوری درباره شرایط نامناسب محیط زیست و تالاب های ایران
 

سرویس شهرستان ها: معاون رئیس جمهوری با اشاره به شرایط نامناسب ایران از لحاظ محیط زیستی، خواستار دقت نظر در صیانت از این حوزه توسط آحاد مردم شد.

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم افتتاح نخستین دوره آموزش محیط بانی کشور در مرکز تربیت محیط بانی کرج گفت: متاسفانه محیط زیست ایران در وضع مناسبی قرار ندارد و در این شرایط موظفیم حساسیت بیشتری برای صیانت از این حوزه داشته باشیم.

وی با بیان این که حفاظت اثرگذار از محیط زیست به زیرساخت‌هایی نیاز دارد که یکی از مهمترین آن ها ارتقای تجهیزات فردی محیط بانان است، افزود: باید به سمتی پیش برویم که امکانات محیط‌ بانان در تراز استانداردهای جهان قرار بگیرد،اما تا آن زمان باید از ظرفیت‌های موجود نهایت بهره را ببریم.

وی با تاکید بر این که محیط‌ بانان باید اخلاق حرفه‌ای را سرلوحه کار خود قرار دهند، افزود: گمشده امروز ما در بسیاری امور اخلاق است و در بعد دوم هم باید به طور جدی تری به بحث آموزش محیط بانان ورود کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور تاکید کرد: علاوه بر این، محیط ‌بانان باید به مسائل به روز حقوقی در حوزه خود مسلط باشند تا در برخورد با متخلفان بتوانند به بهترین شکل عمل کنند. ارتقای وضعیت جسمانی محیط بانان یکی دیگر از مواردی است که بیش از پیش باید مورد توجه قرار بگیرد تا متخلفان کمتر فکر سوء استفاده از محیط زیست به ذهنشان خطور کند.

سلاجقه گفت: امیدواریم فرهنگ دوستی با طبیعت به فرهنگی غالب در کشور تبدیل شود و هیچ تخلفی در این حوزه اتفاق نیفتد البته برای این کار نیاز به آموزش و اطلاع رسانی عمومی داریم.

هدفگذاری برای کاهش معضل گرد و غبار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در حاشیه مراسم افتتاح نخستین دوره آموزش محیط بانی در کرج با اشاره به بازدید از کشورهای همسایه و کانونهای گرد و خاک در هفته جاری، گفت: هماهنگی های لازم توسط وزارت خارجه کشورمان برای برگزاری نشستی با این مضمون در ۲۱تیرماه جاری در حال انجام است.

سلاجقه افزود: برای مهار کانون های داخلی و خارجی گرد و خاک نشست های هفتگی ستاد هماهنگی و سیاستگذاری گرد و خاک کشور با حضور دستگاه های ذیربط در محل سازمان محیط زیست به طور مرتب برگزار می شود.

وی با اشاره به این که مجدانه به دنبال این هستیم دردهای مردم را درباره گرد و غبار کاهش دهیم، اظهار داشت: در بعد بین المللی با توجه به مسیر پیمایش گرد و غبار در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا، نشست هایی با ۲کشور عراق و سوریه برگزار شد.

سلاجقه با بیان این که مراوداتی هم با کشور ترکمنستان در شمال شرق ایران انجام شده است تا در نشست هفته جاری سران حوزه دریای خزر موضوع گرد و غبار مورد بررسی قرار گیرد، اظهار داشت: در بعد داخلی هم دستگاه ها مکلفند در یک بازه زمانی ۱۰ساله اقداماتی را برای مقابله با گرد و غبار انجام دهند.

وی گفت: در استان هایی نظیر خوزستان که منشا اصلی گرد و غبار هستند پروژه هایی به صورت ویژه توسط وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در حال انجام است؛ ضمن این که سازمان حفاظت محیط زیست هم به عنوان دستگاه ناظر پیگیر این موضوع خواهد بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: در استان های البرز، قزوین و تهران جهت باد غالب از سمت غرب به شرق و این در حالی است که بوئین زهرا و دیگر دشت های این منطقه هم با توجه به کاهش بارش ها و نزولات جوی از پوشش مناسبی برخوردار نیستند.

معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: تغییر کاربری هایی که در مسیر ۳ استان مذکور انجام می شود البرز و تهران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است در نتیجه ادارات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مکلف شده اند با توجه به پهنه بندی های انجام گرفته، روش نوین پوشش گیاهی را برای مهار گرد و غبار انجام دهند.

برخورد با پروژه هایی که پیوست زیست محیطی ندارند

سلاجقه در ادامه درباره اجرای برخی پروژه ها که به محیط زیست آسیب وارد می کنند، گفت: درباره پروژه هایی که پیوست زیست محیطی ندارند، شاخص های لازم زمان اجرا و پس از آن پایش میشود و در هر مرحله که شاخص های محیط زیست از وضعیت مناسبی برخوردار نباشد طبق قانون برخورد

می شود.

وی با اشاره به اینه پروژه های در حال تصویب بر اساس تکلیف رئیس جمهوری باید از پیوست زیست محیطی برخورار باشند، ادامه داد: متاسفانه با نوسان شرایط اقتصادی متخلفان به پوشش گیاهی و حیات وحش هجوم می برند.

سلاجقه با اشاره به این که در تلاش برای تجهیز انفرادی و گروهی محیط بانان هستیم، افزود: اصلاح قانون مبنی بر مجوز استفاده از سلاح را در دستور کار داریم و امیدواریم مجلس با تصویب آن، این دغدغه را رفع کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که تالاب های کشور به دلیل کاهش نزولات جوی وضع خوبی ندارند، اظهار داشت: وزارت نیرو در تامین حق آبه تالاب ها همکاری مناسبی نکرده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین در خصوص وضعیت تالاب صالحیه در البرز، گفت: رئیس جمهوری در سفر به استان البرز بر احیا تالاب صالحیه تاکید داشت و ساماندهی آن را از سازمان محیط زیست مطالبه کرد، البته بازدیدی از این تالاب انجام و اقداماتی در دستور کار قرار گرفت.

سلاجقه افزود: کارخانه های حاشیه تالاب صالحیه مکلفند حق آبه تالاب را اختصاص دهند، استفاده از مخازن بستر رودخانه کردان برای تامین حقابه اقدام دیگری است که محقق خواهد شد.

وی گفت: همه راهکارها را برای احیاء تالاب صالحیه که در جوار پایتخت قرار گرفته و در صورت بروز مشکل هر ۲استان را تحت تاثیر قرار می دهد در دستور کار قرار خواهیم داد.

گفتنی است در نخستین دوره از آموزش های محیط بانی ۹۰نفر از محیط بانان سراسر کشور آموزش های لازم را

فرا می گیرند.

نسخه مناسب چاپ