رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد
هدفگذاری سازمان انرژی اتمی برای تولید ۱۰هزار مگاوات برق
 

بوشهر- خبرنگار اطلاعات: معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و دستورات مکرر ایشان طی ماه ها و سال های اخیر ، گفت: تولید ۱۰هزار مگاوات برق جدید در حوزه انرژی اتمی را به طور کمی هدفگذاری کرده‌ایم و این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

‌محمد اسلامی در دیدار از محل ساخت واحد ۲نیروگاه اتمی بوشهردرباره بتن‌ریزی واحدهای شماره ۲ و ۳ این نیروگاه اظهار داشت: جمعه شب(پریشب) بتن‌ریزی دیواره راکتور واحد شماره ۲ آغاز و بخشی از پیشرفت عملیات عمرانی این واحد انجام شد و قرار است تحکیم بستر ساختمان‌های جانبی واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر انجام شود و در مرحله بعد سپرکوبی با هدف آماده‌سازی سایت به منظور احداث واحدها و تاسیساتی که قرار است اجرایی شود را انجام دهیم.

وی افزود: موضوع حائز اهمیت این است که از این پس با توجه به اراده‌ای که اکنون در دولت وجود دارد و با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، تمامی بخش‌هایی که مقرر شده است در پروژه فعال شود را به طورهمزمان و با همدیگر فعال کنیم تا بهره‌وری را در این بخش افزایش و ارتقاء دهیم و تلاش می‌کنیم تاخیری به پروژه تحمیل نشود تا بتوانیم با سرعت بالاتری امور را دنبال کنیم و این طرح را به نتیجه برسانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این که امروز شاهدیم که همه به طور فوق‌العاده، شتابان برای توسعه نیروگاه‌های اتمی در حال حرکت هستند، زیرا با توسعه این نیروگاه‌ها می‌توان برق و انرژی پایدار تولید کرد، اظهار داشت: در نیروگاه شماره یک به طور ثابت حدود ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید می‌شود که به طور پیوسته و با فرکانس ثابت این برق تولیدی به شبکه تزریق می‌شود و این مساله برای وزارت نیرو ایران و همچنین وزارت انرژی کشورهای جهان بسیار کارساز خواهد بود، زیرا برق تولیدی می‌تواند به طور همیشگی در شبکه وجود داشته باشد.

اسلامی تاکید کرد: باید توجه داشت سایر نیروگاه‌ها متاثر از شرایط آب و هوایی دچار کاهش ظرفیت می‌شوند و راندمان خود را از دست می‌دهند اما نیروگاه‌های اتمی علاوه بر نداشتن هیچ آلایندگی؛ دارای عمر بهره‌برداری بالاتر و حداقل ۲ برابری نسبت به سایر نیروگاه‌ها هستند. همچنین تولید برق در این نیروگاه‌ها پایدار است و نقصانی در روند تولید آن مشاهده نمی‌شود.

وی گفت: امروز تولید برق هسته‌ای مورد استقبال واقع شده است و ما هم با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و دستورات مکرر ایشان طی ماه ها و سال های گذشته ، تولید ۱۰ هزار مگاوات برق جدید را به طور کمی هدفگذاری کرده‌ایم و این مهم در دستور کار قرار گرفته است ؛ باید توجه داشت این طرح غیر از تولید ۲۰۰۰ مگاوات برقی است که اکنون عملیات اجرایی آن در دست اجرا و روند آن قابل مشاهده است که این موارد کمک می‌کند تا گام بزرگی در توسعه این قبیل طرح‌ها و برنامه‌ها برداریم.

اسلامی ادامه داد: همچنین امسال کار متفاوتی را آغاز کرده‌ایم به طوری‌که یک نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی تمام ایرانی را طراحی می‌کنیم که مقرر شده بود برای ساخت آن با کشورهای خارجی همکاری شود و امروز این هدف را به طور قاطعانه تغییر داده‌ایم و با استفاده از ظرفیت ملی، ساخت نیروگاه تمام ایرانی را هدف‌گذاری کرده‌ایم تا بتوانیم کشور را در زمره صاحبان این صنعت قرار دهیم.

وی تاکید کرد: از تمامی سازندگان، صاحبان صنایع بزرگ و شرکت‌های داخلی دانش‌بنیان دعوت می‌کنم تا به این پروژه ملحق شوند و کمک کنند تا برگ زرینی را به نام ملت ایران در تاریخ ثبت کنیم، زیرا با این کار تراز کشور از نظر تکنولوژی و صنعتی به تراز هسته‌ای تبدیل خواهد شد و در نتیجه می‌توانیم در زمره کشورهای پیش‌رو و در تراز هسته‌ای قرار بگیریم.

تولید آب‌ شیرینکن در نیروگاه‌های اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره تولید و تاسیس آب‌ شیرینکن در نیروگاه‌های اتمی گفت: یکی از مطالبات دیرینه مردم بوشهر، آب شیرینکن بوده است که آن را از نیروگاه اتمی مطالبه کرده‌اند و در سفر اخیر رئیس جمهوری به استان بوشهر درخواست کردیم که این مساله حتما به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ شود، زیرا در سال‌های گذشته این مهم به طور مطالبه مردمی مطرح شده، اما در برنامه این سازمان قرار نگرفته بود . باید توجه داشت ما ظرفیت ۱۰هزار متر مکعبی در داخل نیروگاه داریم که مصارف داخلی را تامین می‌کند و اکنون ۵۰۰۰ واحد آن فعال بوده و ۵۰۰۰ متر واحد در دست تعمیر و بازسازی است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه ظرفیت تولید ۷۰هزار متر مکعبی از سوی رئیس جمهوری تائید و این مهم به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ شد که در این جهت اقدام به طراحی خواهیم کرد تا علمیات اجرایی آن به محض تعیین پیمانکار، آغاز شود.

اسلامی گفت: امیدوارم مطالبه دیرینه مردم استان بوشهر محقق شود و ما بیش از این بدهکار و شرمنده مردم این استان نشویم، زیرا معتقدیم این طرح مطالبه به حقی است و حتی زودتر از زمانبندی ۲ ساله در نظر گرفته شده این طرح اجرایی و به ثمر برسد.

آغاز عملیات بتن‌ریزی دیواره راکتور واحد۲

همچنین عملیات بتن ریزی دیواره راکتور واحد۲ نیروگاه اتمی بوشهر در مراسمی با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و احمد محمدی زاده استاندار آغاز شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این مراسم با بیان این که پیشرفت ساخت واحدهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر، نسبت به برنامه از نظر وزنی ۲۴درصد عقب‌ماندگی دارد ،افزود: ۲۸ماه در ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر تأخیر داریم.

اسلامی با اشاره به این که برای ما اهمیت داشت که موانع پیشبرد کار در واحد‌های دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر را رفع کنیم ، اظهار داشت: با توجه به تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب و اراده‌ای که در دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهوری وجود دارد و با توجه به دیدار رئیس جمهوری از نیروگاه اتمی، با استفاده از شرایط به وجود آمده برای شناسایی آسیب‌ها و رفع آن ها اقدام شده است تا بتوان در چارچوب اهداف اصلی و عملیاتی که می‌تواند ما را برای هر چه سریع‌تر به ثمر رساندن ۲ واحد جدید کمک کند، برنامه‌ریزی کنیم.

نسخه مناسب چاپ