خط ارتباطی مردم با اطلاعات
حل معادله ریاضی با ۳ مجهول هم امکان‌پذیر است!

در مطلب «برداشت» صفحه ورزشی روزنامه اطلاعات ۳۰ خردادماه که به بررسی معضلات فوتبال کشورمان پرداخته شده، آمده بود که حل یک معادله با ۳ مجهول در ریاضیات غیرممکن است که جدا از مشکلات فوتبال، تذکر می‌دهم که در ریاضیات مبحثی تحت عنوان «معادله سیال» وجود دارد که ثابت می‌کند حل یک معادله با ۳ مجهول و یا بیشتر هم امکان‌پذیر است. راه حل این مساله از رابطه‌ای است که با ۳ مجهول حل می‌شود و بی‌نهایت جواب دارد، ولی جواب درست آن X=3,Y=5,Z=5 است.

دبیر بازنشسته ریاضی

اعداد و ارقام راهگشای مشکل مسکن نیست

آثار افزایش تورم و گرانی‌ها به غیر از تهران، به دیگر شهرها و روستاهای کشور هم رسیده و باعث مشکلات عدیده‌ای برای تامین مسکن و معیشت مردم شده است، با این وجود معضل افزایش اجاره بها در تمامی شهرها تقریباً یکسان است و مردم در هر شهر و استان به اقتضای درآمدهای‌شان با مشکل یاد شده مواجه هستند، بنابراین تعیین حداکثر افزایش اجاره‌خانه به میزان ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد در شهرهای کشور نمی‌تواند راهگشای مشکل مسکن باشد، زیرا با اعداد و ارقام نمی‌توان با مافیای مسکن مقابله صددرصدی داشت. از دولت محترم انتظار می‌رود که با برنامه‌ریزی‌های دقیق برای مهار افسارگسیخته قیمت مسکن اقدام کنند.

مستاجری از استان قزوین

مشکل عدم آنتن‌دهی تلفن همراه در حکیمیه را حل کنند

به دلیل ساخت و سازهای متعدد و بلندمرتبه در منطقه حکیمیه تهران‌پارس، مدتی است که آنتن‌دهی خطوط اینترنت و تلفن همراه مختل شده است. از شرکت مخابرات تهران درخواست می‌شود با نصب دکل‌های بلندتر و قوی‌تری، مشکل یاد شده را حل کند. عدم دسترسی به اینترنت در منازل باعث هدررفت بسته‌‌های مدت‌دار اینترنت‌های خریداری شده توسط مشترکان تلفن همراه می‌شود.

از ساکنان حکیمیه تهران‌پارس

کیفیت برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی ارتقا یابد

تولید و پخش برخی از برنامه‌ها و سریال‌های بی‌محتوا و خالی از جذابیت در رسانه ملی و پخش سریال‌های قدیمی و برنامه‌های تکراری، از عوامل عدم گرایش شمار قابل توجهی از مردم و به ویژه جوانان به تماشای تلویزیون و گرایش آنان به فضای مجازی، گشت و گذار در شبکه‌‌های اجتماعی و در برخی موارد برنامه‌های غیراخلاقی شبکه‌های معاند شده است که ضرورت دارد صداوسیما با دعوت از تهیه‌کنندگان و کارگردانان مجرب و زبده تلویزیون و سینما، برای ارتقای کیفیت برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی اقدام کند.

بیننده تلویزیون

مشکل صدور کارت ملی هوشمند کی حل می‌شود؟

بعد از گذشت چند سال مشکل صدور کارت‌های ملی هوشمند هنوز حل نشده است و افراد زیادی موفق به دریافت کارت‌های خود نشده‌اند. حال آنکه اغلب بانک‌ها و مراکز خدماتی بدون ارائه کارت هوشمند ملی، کارهای مراجعان خود را انجام نمی‌دهند، از سازمان ثبت احوال درخواست می‌شود که برای تکمیل صدور کارت‌های هوشمند اقدام کنند و یا با ارائه سیستم یکپارچه در کل کشور، معضل عدم ارائه خدمات به افرادی را که هنوز موفق به دریافت کارت‌های ملی هوشمند نشده‌اند، برطرف سازند.

شهروندی از تهران

افزایش قیمت دارو مشکلات بیماران را دو چندان کرده است

افزایش قیمت داروهای تولید داخل از سوی شرکت‌های داروسازی بدون نظارت سازمان بازرسی کل کشور مشکلات تهیه دارو را برای بیماران و به ویژه بیماران خاص دو چندان کرده است. شرکت‌‌های متخلف داروسازی در سکوت مسئولان سازمان غذا و دارو در برخی موارد با تولید داروهای بی‌کیفیت و گران قیمت داخلی، باعث افزایش سرمایه های خود و سهامداران و دلالان این بازار شده‌اند. قدرت خرید مصرف‌کنندگان دارو متاسفانه هر روز کاهش و در عوض مشکلات بیماری آنان افزایش می‌یابد.

خواننده روزنامه اطلاعات

جلوی ورود حیوانات به پارک پیروزی را بگیرند

پارک پیروزی در شرق تهران و در کنار ایستگاه مترو شهید کلاهدوز که امکانات بسیار خوبی از قبیل کتابخانه عمومی دارد، از مکان‌های تفریحی و عمومی شهروندان برای مطالعه و گذران اوقات فراغت در روزهای گرم تابستان است، اما مدتی است که عصرها افرادی با گرداندن سگ‌های خود در این پارک، باعث برهم‌زدن آسایش و تفریح مردم می‌شوند.از شهرداری منطقه و انتظامات پارک درخواست می‌شود که از ورود حیوانات به این پارک و دیگر پارک‌های شهر به‌خصوص در روزهای گرم تابستان جلوگیری کنند.

امیرحسین بسطامی ـ ایمیل به خط ارتباطی

سامانه‌ای پاسخگوی مشکلات متقاضیان نهضت ملی مسکن نیست

بعد از گذشت چند ماه از ارسال مدارک خود برای ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن، پیامکی از سوی وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر کامل کردن مدارک ارسالی و رفع نواقص آن برایم فرستاده شده، اما در این پیامک به کسری مدارک مورد نظرشان هیچ اشاره‌ای نشده است و متاسفانه سامانه و یا سایتی هم پاسخگوی مشکلات متقاضیان ثبت‌نام در طرح یاد شده نیست.

متقاضی ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن

اتباع خارجی چگونه آینده دختران ما را تضمین می‌‌کنند؟

پیشنهاد ازدواج دختران مجرد بالای ۳۰ سال با اتباع خارجی توسط یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بازخوردهای زیادی داشته است که امیدواریم این نماینده محترم پاسخ قانع‌کننده‌ای برای پیشنهاد خود داشته باشد. با این حال می‌خواهم بدانم در شرایطی که اکثریت اتباع خارجی مقیم کشورمان مهاجران غیرقانونی از کشورهای همسایه هستند، که مسلماً شغل و کار و درآمد مناسبی هم ندارند، چگونه می‌توانند آینده دختران و یا خواهران ما را تضمین کنند؟ به نظر من افزایش جمعیت به هر قیمت و با هر پیشنهاد و نظریه غیرکارشناسانه، نباید در کشور مطرح و بیان شود.

تلفن به خط ارتباطی

خط ارتباطی:

خوشبختانه آن نماینده محترم در توضیحات بعدی سخنان خود را اصلاح کرده است.

دوستان و دشمنان خود را به درستی بشناسیم

مشکلات عدیده‌ اقتصادی که چند سالی است با آن‌ها مواجه هستیم، باعث شده است که متاسفانه نتوانیم دوستان و دشمنان خود را به درستی تشخیص دهیم و انتقادهای اصولی خود به دولتمردان را به خوبی بیان کنیم. در ۸ سال دولت گذشته که تراز اقتصادی و صادرات کشور منفی شده بود، اقشار مختلف مردم و بیشتر کارشناسان در‌این‌باره سکوت کرده بودند و حالا که در دولت سیزدهم تراز صادرات مثبت شده است، برخی از فرهنگیان عزیز به خیابان‌ها می‌آیند و مطالبات خود را مطرح می‌کنند، که بهتر است به دولت فرصت اصلاحات مورد نظرش را بدهیم، زیرا چاپ اسکناس‌های بدون پشتوانه و افزایش حقوق‌ها بدون بررسی‌های دقیق و کارشناسی و بدون آینده نگری، مشکلات معیشتی فرهنگیان شاغل و بازنشسته را هم مانند دیگر اقشار جامعه بیشتر خواهد کرد. مراقب باشیم با دسیسه‌های دشمنان خارجی و داخلی، کشورمان را در جهان، ناتوان نشان ندهیم.

هموطن

دادگاه‌ها بیشتر مواقع به نفع صاحبخانه‌ها رأی می‌دهند

طرح‌هایی که تاکنون برای کاهش اجاره‌بها به خصوص در کلان‌شهر تهران ارائه شده، متاسفانه تاکنون نتوانسته است موثر باشد که در این میان بسیاری از مالکان بر اساس نیاز مالی خود برای خانه‌هایشان اجاره تعیین می‌کنند، باید پرسید آیا در این اوضاع نابسامان مسکن و افزایش گرفتاری‌های مستاجران آنان توان مقابله با این اوضاع و شکایت از صاحبخانه‌ها را دارند؟ زیرا تجربه ثابت کرده است که بعد از ماه‌ها دوندگی در دادگاه‌ها، حکم صادره به نفع مالکان و به ضرر مستاجران است!‌

مستاجری از تهران

چرا افراد نمی‌توانند ضامن بانکی یکدیگر شوند؟

برای دریافت وام فرزند‌آوری به بانک مراجعه کردم، ضامن، برادرم بود که قبلا در همان بانک ضامن او شده بودم. مسئول بانک گفت چون قبلا شما ضامن برادرتان بوده‌اید، ایشان نمی‌تواند ضامن شما شود. حال آن‌که وقتی ضامن کسی شدیم، انتظار داریم که او هم ضامن ما شود تا برای ضامن به اشخاص دیگری مراجعه نکنیم، به نظر من این قبیل مقررات بانکی بدون دلیل روشن و منطقی است و فقط کار را بر مردم دشوار می‌کند.

جعفری ـ شهروندی از شهرستان اهرم (استان بوشهر)

استفاده از ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی اجباری شود

با توجه به اینکه بسیاری از مردم دیگر از ماسک در میهمانی‌ها و مکان‌های شلوغ مانند بازار استفاده نمی‌کنند و بیماری کرونا در کشور هنوز کاملاً ریشه‌کن نشده است، از وزارت بهداشت و درمان انتظار می‌رود که در این زمینه به مردم اطلاع‌رسانی کنند. پیشنهاد می‌شود که استفاده از ماسک حداقل در وسایل حمل و نقل عمومی، شهرها و اتوبوس‌های بین شهری اجباری شود، تا دوباره شاهد شیوع بیماری منحوس کرونا در کشور نباشیم.

بیمار زمینه‌ای ـ کرج

نسخه مناسب چاپ