کوتاه از سراسر جهان
 

جرمی کوربین: تأسیس عربستان، اختراع انگلیس بود

ایسنا: رهبر سابق حزب کارگر انگلیس اعلام کرد که عربستان و انگلیس روابط اقتصادی، سیاسی و نظامی بسیار مستحکمی دارند و مسئله به شکل مستقیم به تأسیس عربستان بازمی‌گردد که اختراع انگلیس بود.جرمی کوربین گفت: باید تاریخ تمامی خاورمیانه را خواند تا تأثیر منفی سیاست‌های استعمارگرانه انگلیس در این منطقه را درک کرد. وی با بیان اینکه یکی از مسائل مورد توجه من بهبود تدریس تاریخ در نظام آموزشی انگلیس برای درک وحشی گری استعمار و امپریالیسم است، افزود: ارتش عربستان حمایت مالی، نظامی و لجستیکی زیادی از انگلیس دریافت می‌کند و کارمندان برخی شرکت‌های انگلیسی که در عربستان کار می‌کنند عملیات حمله به یمن را اداره می‌کنند.

پاسخ حزب‌الله لبنان به ادعای تشکیل «ناتوی خاورمیانه»

فارس: معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش به ادعای تشکیل «ناتوی خاورمیانه»، تهدیدهای آمریکا علیه محور مقاومت را توخالی توصیف و قدرت محور مقاومت و آمادگی همیشگی آن را به دشمنان یادآوری کرد. شیخ «نعیم قاسم» با اشاره به تلاش کشورهای عربی سازشکار با رژیم صهیونیستی برای ایجاد ائتلاف‌های نظامی با این رژیم گفت: رویکرد کشورهایی که به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی روی آورده‌اند، ایجاد ائتلاف‌های نظامی با این رژیم اشغالگر است. وی تصریح کرد: این خنده‌دار است که آمریکا «ناتوی خاورمیانه» را اعلام کند که شامل کشورهای عربی است که مدیریت اجرایی آن‌ها در دست اسرائیل است.

حمایت ولیعهد انگلیس از حذف حاکمیت الیزابت دوم

بر کشورهای مشترک‌المنافع

ایسنا: پسر ملکه و ولیعهد انگلیس در نشست رهبران کشورهای مشترک‌المنافع گفت، حفظ ملکه الیزابت به عنوان رئیس آن کشورها یا تبدیل شدن به یک نظام جمهوری، مسئله‌ای است که هر یک از این کشورها باید به صورت مستقل در مورد آن تصمیم‌گیری کنند. شاهزاده چارلز گفت، چنین تغییرات بنیادینی می‌تواند با آرامش و بدون عداوت و کینه انجام شود ضمن اینکه برخی کشورهای حوزه کارائیب همین حالا هم اعلام کرده‌اند که ممکن است از زیر سلطه سلطنت بریتانیا خارج شوند و روسای کشور خود را به صورت مستقل انتخاب کنند.

نیویورک‌تایمز: تحریم‌های غرب علیه کشورها ناکارآمد است

ایرنا: یک روزنامه آمریکایی با اشاره به تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران، کره شمالی، سوریه، ونزوئلا و کوبا نوشت: تحریم موجب تغییر رفتار دولت این کشورها نشده و در نتیجه موجب تغییر رفتار دولت روسیه در قبال جنگ اوکراین نیز نخواهد شد. روزنامه نیویورک‌تایمز از گسترش ناامیدی و مشکل در میان ائتلاف تحریم‌کننده روسیه خبرداد و نوشت: بعد از گذشت حدود چهار ماه از جنگ اوکراین، با اینکه تحریم‌ها تاثیر زیادی در توقف حرکت ماشین جنگی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه یا تزلزل جایگاه سیاسی وی نداشته اما کشورهای تحریم‌کننده را با مشکلات زیادی مواجه کرده‌ است. این رسانه غربی نوشت: با افزایش قیمت نفت، درآمدهای نفتی روسیه رکورد زده و روبل روسیه رکورد برتری هفت ساله خود در برابر دلار را این هفته شکست.

هشدار گوترش نسبت به فاجعه ناشی از کمبود جهانی موادغذایی

ایسنا: دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که جهان با فاجعه ناشی از کمبود مواد غذایی مواجه است. آنتونیو گوترش گفت: جنگ در اوکراین به اختلالات ناشی از تغییر اقلیم، پاندمی کووید ۱۹ و نابرابری افزوده و یک بحران گرسنگی جهانی بی‌سابقه را که در حال حاضر صدها میلیون تن را تحت تاثیر قرار داده، به وجود آورده است. وی در پیامی ویدئویی خطاب به مقامات ده‌ها کشور ثروتمند و در حال توسعه که در برلین گردهم آمده‌اند، گفت: خطر واقعی وجود دارد که در سال ۲۰۲۲ چندین مورد قحطی اعلام شود و اوضاع در سال ۲۰۲۳ ممکن است حتی بدتر هم بشود.

آمریکا و ۴ کشور دیگر، «گروه پاسیفیک» تشکیل دادند

ایسنا: کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا به همراه نیوزیلند، ژاپن، استرالیا و انگلیس گروهی غیررسمی را با هدف تقویت روابط دیپماتیک و اقتصادی با کشورهای جزیره‌ای پاسیفیک تشکیل دادند. این گروه موسوم به “شرکا در پاسیفیک آبی” به دنبال حمایت از منطقه گرایی اقیانوسیه و تقویت روابط اقتصادی بین کشورهای جزیره‌ای این منطقه و مابقی جهان است. کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در عزم مشترک خود برای حمایت از منطقه‌ای که به نفع مردم اقیانوس آرام است، متحد هستیم.

«آنگ سان سوچی» به زندان منتقل شد

ایسنا: یکی از سخنگوهای ارتش میانمار اعلام کرد، رهبر دوفاکتوی این کشور از یک مکان محرمانه که در آن بازداشت بود، به زندان منتقل شد. آنگ سان سوچی، پس از سرنگونی دولتش توسط ارتش در فوریه ۲۰۲۱ و حصر خانگی، بابت چندین فقره اتهام جنایی و کیفری دادگاهی شده است. سخنگوی ارتش میانمار در بیانیه‌ای اعلام کرد، رهبر دوفاکتو و دموکراسی خواه میانمار در زندان است اما از سایر زندانیان جداست و شرایط حبس وی نیز عادلانه است. این سومین باری است که سوچی ۷۷ ساله را از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌کنند.

تلاش ناکام برای ترور رئیس‌جمهوری تونس؛ عاملان بازداشت شدند

ایرنا: وزارت کشور تونس در بیانیه ای از بازداشت اعضای یک گروه که برای ترور رئیس جمهوری این کشور تلاش می کردند، خبر داد. به گزارش پایگاه خبری «عربی ۲۱»، سخنگوی وزارت کشور تونس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد : سرویس‌های امنیتی تونس توانستند اعضای یک گروه داخلی وابسته به خارج را که قصد ترور «قیس سعید»، رئیس جمهوری این کشور را داشتند، بازداشت کنند. وزارت کشور تونس، بدون اشاره به جزئیات طرح ترور «قیس سعید» و یا طرف‌های پشت پرده آن، تنها اعلام کرد که طرح ها و توطئه های خطرناکی حیات و سلامتی رئیس جمهوری تونس را تهدید می‌کند.

نسخه مناسب چاپ