سازمان ملل: جنگ اوکراین ۱۲ میلیون نفر را آواره کرده است
سرویس خارجی: سخنگوی سازمان ملل متحد همزمان با چهارمین ماه از جنگ اوکراین اعلام کرد که این جنگ بیش از ۱۲ میلیون اوکراینی را آواره کرده است.

استفان دوجاریک در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در شرق اوکراین، درگیری‌های شدید باعث گرفتاری غیرنظامیان شده و دسترسی آنها به غذا، آب آشامیدنی و برق را مسدود کرده است. سخنگوی سازمان ملل متحد ادامه داد: ما همچنان خواستار دسترسی بشردوستانه به این مناطق برای کمک فوری به غیرنظامیان هستیم.

پیش از این، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز به مناسبت روز جهانی پناهجویان گفته بود جنگ در اوکراین بزرگترین و سریع ترین روند آوارگی افراد در اروپا را از زمان جنگ جهانی دوم ایجاد کرده است. دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه تعداد پناهجویان در جهان به بالاترین سطح رسیده است، اعلام کرد تعداد کل آوارگان جهان به ۱۰۰ میلیون نفر رسیده است. در چنین شرایطی فرماندار منطقه سیورودونتسک در استان لوهانسک می‌گوید ارتش اوکراین قصد دارد نیروهایش را از شهر خارج کند زیرا ماندن در آنجا فایده‌ای ندارد. در این حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: کشورهای عضو ناتو که خود را “ائتلاف هسته‌ای” معرفی می‌کنند، به‌طور خطرناکی در آستانه درگیری مسلحانه با روسیه هستند. وی همچنین اعلام کرد این کشور به معاهده جدید ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای نخواهد پیوست.

نسخه مناسب چاپ