زیرگذر اینترنت
ازدواج با پول ساندویچ!
 

پس از اظهارنظر جنجالی یکی از نمایندگان مجلس ایران، که پیشنهاد ازدواج دختران ایرانی بالای ۳۰سال با شیعیان کشورهای دیگر را مطرح کرده بود، موجی از واکنش‏ها فضای مجازی را پر کرد.
«عباس عبدی» نوشت: «اگر نماینده مجلسی و دوست داری در کوتاه‌ترین زمان مشهور شوی، در این صورت کافی است حرف چرندی درباره زنان، ازدواج و کلا امور جنسی بگویی. شبکه‌های مجازی به آن می‌پردازند و تبدیل به ستاره می‌شوی.»
کاربر «الف» گفت: «یکی به این آقا حالی کند که ازدواج، جفت‏گیری نیست. دختر بالای سی سال، جنس روی‎دست مانده نیست. شریک عاطفی را نمی‏شود از هر روشی تهیه کرد.»
حتی محمدجوادآذری جهرمی، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات، توییت کرد: «با اظهارات بانکی‎پور درباره ازدواج زنان ایرانی، می‌خواهند حواس مردم از مصوبه غمبار مجلس در خصوص سلب حقوق ملت ایران در امکان پیگیری مخالفت با مصوبات شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی پرت شود.»
البته برخی کاربران به دفاع از سخنان بانکی‏پور پرداختند. «وحید اشتری» نوشت: «نماینده اصفهان خیلی ساده به‎هم خوردن ترکیب جمعیت، تجرد قطعی و بحران دختران مجرد دهه شصتی‌ را توضیح داده و دو راهکار هم به ذهنش رسیده است، یکی این‎که بیایید با هم این عرف غلط را نقد کنیم. از ازدواج همسالان حرف بزنیم و سن عقلی را جایگزین سن شناسنامه‌ای کنیم، دوم این‏که برای بار چندم پرسیده با این ترکیب جمعیت، چرا برای دختری که می‌خواهد با اختیار و انتخاب خودش همسر غیرایرانی داشته باشد آن‎هم در این رده سنی که اصلا کمک به حل بحران است این‎همه سنگ‎اندازی می‌کنیم؟ مثل ماجرای شناسنامه ندادن به فرزندانی که مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی دارند.
بعد به‏خاطر یک آسیب‎شناسی ساده و یک هشدار در مورد ترکیب جمعیتی و دو راهکار عینی که حالا می‌تواند غلط یا درست باشد (کاری با ادبیاتش ندارم) سه‎روز است کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های این‎طرفی و آن‏طرفی بالا تا پایین نماینده محترم را دارند کیسه می‌کشند. عجب جامعه جوزده‌ای داریم!»
یکی از کاربران در پاسخ به وحید اشتری نوشته: «آقا شما لازم نیست برا ازدواج آدم‎ها کاری بکنید… شما شکمشان را سیر کن، به آن‏ها شغل بده که بتوانند بدون ازدواج هم زندگیشان را تأمین کنند… آن‎وقت کسانی که واقعا ازدواجی باشند یک فکری به حال خودشان می کنند.»
«اسماعیل ترابی» اِن‎‌قُلت دیگری آورده: «اسلام که دارای حد و مرز نیست، هر مسلمانی در هرجای کره خاکی با مسلمان دیگر می‌تواند ازدواج کند اما اختلاف فرهنگی را می‏خواهید چه‎کار کنید؟ در کشور خودمان هم شیعه و سنی به‏سختی با هم ازدواج می‏کنند، حتی آب و هوا هم روی ازدواج تأثیر می‏گذارد چه برسد به فرهنگ.»
اما نظرات کاربران در حوزه ازدواج، منحصر به این موضوع نیست. «کیمیا عزیزی»، رمز موفقیت ازدواج‎های گذشتگان را درک واقعیت این جمله دانسته که «هیچ‎کس کامل نیست».
«سپیده پیری» گله کرده: «نه می‌توانم برای مسکن ملی ثبت نام کنم، نه وام ودیعه مسکن بگیرم و نه عضو هیأت علمی دانشگاه بشوم، چون مجردم! ازدواج یک انتخاب است اما این‎ها که از من دریغ می‎کنید، حقوق شهروندی است. حالا حساب کنید در این جامعه نابرابر، زن مجرد بودن یعنی چه؟»
«آریا» با به اشتراک گذاشتن این تصویر، مزه ریخته: «حتی آب‎سردکن هم دارد ازدواج می‎کند ولی من هنوز مجردم!»
«علی اکبر از تبار جنوب شهر» هم بامزه‎بازی درآورده: «ننه‎ام می‏گوید ما از دختری که با تو ازدواج کند هیچ توقعی نداریم جز این‏که مارا ببخشد!»
«ماهی طلایی» این توصیه را بازنشر کرده: «هیچ معتادی بعد از ازدواج ترک نکرد، هیچ افسرده‎ای بعد از ازدواج خوب نشد، هیچ سرکشی بعد از ازدواج عاقل نشد… مردم را درگیر مریضی‏هایتان نکنید.»
کاربری با نام مستعار «علی گلب‏ها» اعتراض دارد: «فلافل با قارچ و پنیر شده ۴۵ هزار تومان. پدربزرگ من با پول قارچ و پنیرش ازدواج کرده بود!»
«بهروز ژاله» نوعی از عشق و ازدواج را مثال زده که در روزگار ما بسیار کمیاب شده است: «یک ماه پیش از جنگ، رفت خواستگاری دختر یکی از بستگانش. پذیرفتند و در حضور بزرگان طایفه «دست داو» دادند و این به منزله قطعی بودن پذیرش او از سوی پدر دختر و تعهد او برای ازدواج با دختر بود.
روز سوم جنگ، اسیرعراقی‎ها شد. افسر گارد ساحلی بود. عراقی‎ها او را جزو فهرست اسرای صیلب سرخ نیاوردند و یک‎سال در انفرادی زندانی بود. بعد او را به اردوگاه آوردند و یک سال بعد اجازه دادند که از بخش فارسی رادیو عراق بگوید: من … هستم به آقای… (نام پدر دختر) بگویید دخترش را منتظر آمدن من نگذارد، دست داوم را پس می‏گیرم، دیگر تعهدی به من ندارند.
ده‎‎‎سال بعد آزاد شد و به ایران بازگشت. انبوه خویشان و بستگان و آشنایان به دیدارش رفتند. در ساعت‏های آخر شب که خانه‎شان از بازدیدکنندگان خلوت شده بود، خانمی وارد شد و به سوی او رفت، با شادی بغض‎آلوده‎ای گفت: دست داو با پیام رادیویی پس کشیده نمی‎شود.»

code

نسخه مناسب چاپ