سهام جذاب برای سرمایه‌گذاری
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، انتظار می‌رود، قیمت سهام در بازار سرمایه هم رشد کند و بازار برای سرمایه‌گذاران جذاب شود.

به گزارش فارس، بازار سرمایه در هفته پایانی خرداد روند نزولی داشت،هفته اول تابستان را هم قرمزپوش شروع کرد، بورس در پایان معاملات روز شنبه با افت مواجه شد تا چهارمین روز پیاپی بازار سهام با افت خود، سهامداران با ضرر معاملات خود را به پایان برساند.

برخی تحلیلگران علت نزول بازار و خروج سرمایه حقیقی از بورس را افزایش بی ‌اعتمادی به روندهای بورس می‌دانند.

تغییر در تصمیمات دولت در حوزه خودروسازی و سیگنال دهی وزیر صمت و رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد قیمت سهام خودروسازان که قرار است، به زودی به صورت بلوکی عرضه شود، می‌دانند.

برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی هم معتقدند، افزایش هزینه‌های زندگی، افراد را وادار کرده است تا همه دارایی‌های خود را به سمت نقد شدن حرکت دهند و سهامداران هم از قاعده مستثنی نیستند و به نقد کردن دارائی خود در بازار سهام روی آورده‌اند.

البته با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، می توان بازار سرمایه را جذاب‌ترین بازار مالی در میان بازارهای طلا، ارز، سکه، مسکن و خودرو دانست، این مساله هم به دلیل به نقدشوندگی بالای این بازار بیان شده است.

از سوی دیگر تقاضای حقیقی نسبت به نمادهای بزرگ رو به کاهش گذاشته و به سمت نمادهای کوچک و متوسط رفته است.

اتفاقی که با توجه به روند خروج پول از بازار می‌‌تواند به افت نمادهای بزرگ و به تبع نزول شاخص کل منجر شود در این صورت شاخص کل هم وزن می‌تواند نماگر مهمتری برای معامله ‌گران باشد تا نبض بازار را بگیرند.

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با فارس، گفت: با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، انتظار می‌رود در بازار سهام قیمت‌ها رشد کند و سهام برای سرمایه ‌گذاران جذاب شود.

وی ادامه داد: این روزها خبر‌هایی درباره کاهش فاصله نرخ ارز نیمایی و نرخ بازار شنیده می ‌شود که این باعث شده است تا سهم‌های دلاری با رشد مواجه شوند، اگر نرخ نیما رشد کند، سیگنال مثبت مهمی برای بورس خواهد بود که قطعا منجر به رشد درآمد شرکت‌های صادرات محور و بزرگ بازار سهام خواهد شد.

در همین زمینه معاون وزیر اقتصاد اعلام کرده که دولت مایل به کاهش فاصله قیمت بازار و نرخ نیمایی است.

سبحانیان گفت: اراده دولت ایجاد نرخ دیگری از ارز نیست، زیرا با از بین‌بردن انگیزه برای تولید و سرمایه‌گذاری منجر به نتیجه نمی‌شود اگر اینگونه بود، اساساً دولت زیر بار اصلاحات ارزی نمی‌رفت.

شاخص کل بورس در معاملات روز شنبه، با ریزش ۱۳ هزار و ۵۸ واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و ۵۲۰ هزار و ۳۳۴ واحد رسید و بازدهی این شاخص منفی ۸۵ صدم درصد بوده است.

اما شاخص کل هم وزن بورس با رشد ۳۶۷ واحدی در سطح ۴۲۲ هزار و ۶۵ هزار و ۹۶۰ واحدی ایستاد، بازدهی این شاخص، بر خلاف شاخص کل، مثبت ۹ صدم درصد بوده است البته شاخص کل فرابورس ۸۶ واحد پائین آمد و در سطح ۲۰ هزار و ۵۸۴ واحد قرار گرفت.

ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۹ هزار و ۱۲۴ میلیارد تومان کاهش یافت که افت ۴ درصدی را نشان می‌دهد، ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه دو هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان بود که ۲۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم چهار هزار و ۴۸ میلیارد تومان رسید، سهم این معاملات نسبت به کل معاملات حدود ۴۴ درصد بوده است.

ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار در پایان معاملات روز شنبه برای هشتمین روز متوالی منفی شد و ۳۰۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه کاهش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

گروه های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی، بیشترین خروج پول و گروه خودرو و ساخت قطعات هم بیشترین پول را به خود اختصاص داده‌اند. در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)، فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت و نمادهای حبندرح (حق تقدم دریایی وکشتیرانی خط دریابندر)، ورنا (سرمایه گذاری رنا) و خگستر (گسترش ‌سرمایه ‌گذاری ‌ایران ‌خودرو) بیشترین ورود پول

حقیقی را داشتند.

نسخه مناسب چاپ