تست کیسه هوا و کلوچه نوشین!
وحید حاج سعیدی
 

نوروز امسال، بعد از دو سال کرونایی مسخره، بالاخره «راه مردم را خواند» و خلق الله خیلی شیک و مجلسی و به عبارت بهتر، لولی و شنگولی و دلشاد، بار سفر را بستند و هشیوار چو گرز و سنان، دل به جاده زدند. اما چون دو سالی بود هیچکس مسافرت نرفته بود، ظاهراً دوستان نظارت بر تنظیم بازار و بچه های اماکن و سایر نهاد های نظارتی هم زودتر بار سفر را بسته بودند!
چون هر کس هر جور که صلاح می دید، دولا پهنا حساب می کرد. یکی گوجه سبز را کیلویی ۴ میلیون می فروخت؛ یکی هم ویلا را شبی چهاده میلیون اجاره می داد. یکی نانوایی را تعطیل کرده بود و … خلاصه امسال نوروز برای خودش سوق الثلثایی بود.
اما در این بین، از همه جالب تر، رفتار و نحوه محاسبه آن هموطن دنا سوار ما بود که بنده خدا فکر می کرد اگر زاویه مناسب و شدت ضربه را در تصادف رعایت کند و خودرو شتاب منفی نداشته باشد، واقعاً کیسه هوا عمل می کند. بعد هم با تمام قدرت به عقب یک لندکروز کوبید و نصف ماشینش جمع شد!
البته بنده خدا راننده لندکروز اصلاً متوجه ضربه نشد و فکر می کرد بچه باجناقش عقب ماشین ورجه ورجه می کند و دائم به زنش غر می زد که چرا اینا رو با خودمون آوردیم؟!
اصل داستان به روایت جراید…
سردار سید کمال هادیانفر با اشاره به کیفیت خودروهای داخلی اظهار کرد: در بازدید از محور رشت به تهران، یک خودروی دنا پلاس ۱۴۰۰ با یک خودروی لندکروز تصادف کرده بود که خودروی دناپلاس در این حادثه، کاملاً از جلو و از ناحیه موتور جمع شده اما کیسه هوای آن باز نشده بود؛ یعنی قادر به حرکت نبود. اما روی خودروی لندکروز یک خط افتاده بود.
وی بحث ایمنی خودروها را بحثی جدی دانست و یادآور شد: ما در جلسه شورای عالی ایمنی حمل و نقل در خدمت رئیس جمهور بودیم که ایشان تأکید کردند بحث ایمنی در سال ۱۴۰۱ باید در دستور کار باشد. لذا ما برنامه‌ای در پیش داریم که شرکت‌های خودروساز و سازمان‌ها را آورده، اشکالات را به آنها تفهیم و صورتجلسه کنیم.
این ماجرای کیسه هوا ما را یاد خدا بیامرز بیگلری مالک کارخانه کلوچه نوشین انداخت که بنده خدا هر روز صبح قبل از شروع پخت روزانه کلوچه، مقداری ازخمیر کلوچه یا به عبارتی یک کلوچه تولید شده از خمیر آن روز را تناول می کرد و اگر مورد تایید بود، دستور پخت کلوچه روزانه را صادر می کرد. حالا ما هم پیشنهاد می کنیم در کارخانجات خودرو سازی،هر روز صبح قبل از تولید ارابه های مرگ…. ببخشید قبل از تولید روزانه خودرو، مدیران عامل «ایران خودرو» و «سایپا» را سوار یکی از این خودروها کنند و با کوبیدن خودرو به دیوار، تست کیسه هوا را انجام دهند!
ما که داریم حقوق و هزینه چند هزار کارگر و پرسنل اضافی، زیان انباشته، عیدی و پاداش مدیران و اعضای هیأت مدیره و … را پرداخت می کنیم، پول این چند تا ماشین هم روش!
بالاخره از یک جایی وزارت صمت به فکر می افتد. وزیر مملکت هر روز صبح که نمی تواند درتشییع جنازه مدیرعامل شرکت کند و قبل از ظهر هم مدیر عامل جدید معرفی کند؟ والا به خدا!…..با این خودرواشون!

code

نسخه مناسب چاپ