در همایش سراسری قوه قضائیه
رئیسی: اجرای عدالت با فقر، فساد و تبعیض سازگار نیست
رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت اجرای عدالت در جامعه گفت: باید در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها پیوست عدالت وجود داشته باشد و ضرورت دارد به شکل مستمر رصد کنیم که در تصمیمات چقدر به عدالت نزدیک شده‌ایم.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح دیروز در همایش سراسری قوه قضائیه که درآن روسای قوای مقننه وقضائیه و دادستان‌ها و رؤسای دادگستری‌های سراسر کشور هم حضور داشتندبا تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر و شهید مظلوم دکتر بهشتی گفت: جریان نفاق با پشتیبانی نظام سلطه تصمیم داشت جبهه انقلاب، جریان انقلاب و نمادهای انقلاب را ترور فیزیکی یا ترور شخصیت کند.
وی با تشریح وقایع دهه ۶۰ گفت: منافقین چقدر در این سال‌ها ترور شخصیت کردند. چهره‌هایی را که نماد انقلاب، مجاهدت و ایستادگی بودند، با پخش شایعات و تهمت زدن‌ها و افتراها مورد حمله قرار دادند و می‌خواستند آنها را به حاشیه ببرند. به قدری به شهید بهشتی اهانت کرده بودند که امام خمینی(ره)، فرمودند «آنچه بیش از شهادت شهید بهشتی مرا آزرده خاطر می‌کند، مظلومیت او بود.»
رئیسی ادامه داد: در ۴۰ اخیر در کشور هر حادثه‌ای اتفاق افتاد و هر فتنه‌ای ایجاد شد، رد پای جریان نفاق در آن دیده می‌شود. جریان نفاق همواره با پشتوانه نظام سلطه سعی کرده است شیطنت‌های خود را ادامه دهد، اما موفق نشدند و نخواهند شد.
وی با تأکید بر این که میراث و راه نورانی شهید بهشتی ادامه خواهد داشت، به تلاش‌های ایشان برای ساختارسازی در نظام اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: ساختارسازی موجود در نظام اسلامی را از فکر، اندیشه و قلم شهید بهشتی و از بزرگان مجلس خبرگان اول داریم و باید قدردان زحمات آنها باشیم.
رئیس جمهوری با تجلیل از زحمات و خدمات حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در قوه قضائیه، اظهار داشت: گفتمانی که باید در قوه قضائیه و کلیت نظام دنبال شود، حفظ و ارتقای اعتماد اجتماعی است تا امید مردم به نظام و دستگاه عدلیه روز به روز بیشتر شود و به دنبال ارتقا و اجرای سند تحول باشیم.
وی با تأکید بر این که جامعه اسلامی بر مبنای عدالت، عقلانیت، معنویت و اخلاق پایه‌ریزی شده است، گفت: قانون عادلانه به دست مجریان عادل اجرا می‌شود. در دین اسلام بعد از توحید هیچ مقوله‌ای به گستردگی عدالت وجود ندارد. عدالت یک امر گسترده و فراگیر در همه حوزه‌ها است.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح و تعریف فساد گفت: هر گاه امری از اعتدال خارج شود، تبدیل به فساد می‌شود و ضد عدالت خواهد شد. وظیفه همه در دستگاه‌های اجرایی، تقنینی و قضائی ،اجرای عدالت است و در این مسیر شناخت حق، گرایش به حق و ایستادگی بر حق بسیار مهم است.
رئیسی افزود: زمان روش‌ها را تغییر می‌دهد، اما ارزش‌ها همواره ثابت است. باید بر ارزش‌ها پافشاری کنیم و بدانیم نیاز جامعه چیست و متناسب با آن نقش ایفا کنیم.
وی با تجلیل از مقام شامخ شهدایی چون شهیدان بهشتی، قدوسی و حاج قاسم سلیمانی، گفت: آنها مصادیق چهره‌های سیاسی، انقلابی، به‌‌روز و کارآمد بودند و حاضر بودند با تمام وجود برای اجرای عدالت ایفای نقش کنند.
رئیس جمهوری با تأکید بر این که اجرای عدالت هیچ سازگاری با فقر، فساد و تبعیض ندارد، گفت: اگر عدالت در اقتصاد اجرا شود، شاهد به حاشیه رفتن فقر خواهیم بود.
رئیسی با تأکید بر لزوم پیشگیری از وقوع جرم در کشور، گفت: همه دستگاه ها در کشور در پیشگیری از جرم نقش و مسئولیت دارند. تمام تصمیمات در کشور باید در جهت کاهش ناهنجاری‌ها و رشد هنجارهای فرهنگی و اجتماعی باشد.
رئیس جمهوری با تأکید بر ضرورت انسجام تمام قوا گفت: رمز موفقیت ما انسجام تمام قوا، نیروهای مسلح و همه خدمتگزاران تحت زعامت رهبر معظم انقلاب است. در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم. در ادوار گذشته برخی مسئولان و دست‌اندرکاران درگیر حاشیه‌ها شدند که موجب عقب‌ماندگی‌هایی شد، اما تصمیم جدی ما این است که دچار حواشی نشویم.
رئیسی در تشریح متن و تفاوت آن با حاشیه گفت: متن خدمت خالصانه و گرهگشایی از زندگی مردم و اجرای عدالت اجتماعی و اقتصادی، فارغ از همه سلیقه‌های فردی و سیاسی مطابق آن چیزی است که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم ترسیم کردند .
وی با ابراز امیدواری به آینده اقتصادی و فرهنگی کشور، تصریح کرد: اگرچه شاهد عقب‌ماندگی‌هایی هستیم ،اما اراده جدی همه ما این است که برای پیشرفت و عدالت تلاش کنیم. حق عقبگرد و درجا زدن نداریم؛ کشور یک راه بیشتر پیش رو ندارد و آن پیشرفت است.
رئیس جمهوری تأکید کرد: تجربه به ما نشان داده است که هر جا مردم مشارکت داشتند،آنجا نقطه قوت ما بوده است و لذا می‌خواهیم از مردم برای اجرای کارها کمک بگیریم.
محسنی‌اژه‌ای :وظیفه ما کمک به قوه مجریه با تمام نوان است
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه هم در این همایش بیان کرد: در حالی که جهان بین دو قدرت شرق و غرب مادی تقسیم شده بود کسی گمان نمی برد یک نهضت دینی بتواند بدون وام گرفتن و بدون اتکا به شرق و غرب پیروز شود.
وی افزود: برخی افراد در مخیله شان هم خطور نمی کرد که چنین اتفاقی در عصر حاضر محقق شود. خداوند عنایت کرد و به دست یک بنده صالح خودش و به دست امت دین باور، انقلاب عظیمی را علی رغم دشمنان و مستکبران به پیروزی رساند.
وی با بیان این که مردم یکپارچه و یکدل با پیروی از مقتدای خودشان از امام دیروز و امام امروز بر همه نقشه های دشمن پیروز شدند، بیان کرد: امام و امت توانستند با پیوند وسیع، الگوی وسیع از حکمرانی به نام مردمسالاری دینی ارائه دهند.
محسنی اژه ای گفت: اگر مردم بدانند کارگزاران نظام برای آنها، تحقق عدالت و فراهم کردن بستر برای رشد دنیا و آخرت آنها تلاش می‌کنند، تردید نکنند که مردم پشت سر کارگزاران نظام خواهند بود. امروز وظیفه خود می‌دانم با تمام توان به کمک قوه مجریه بیایم. می‌دانم اگر دولت در برنامه‌هایش موفق باشد قوای قضائیه و مقننه هم موفق خواهند بود. مسئولیت قوه مجریه با مسئولیت قوه قضائیه قابل مقایسه نیست.
وی با بیان این که امروز وظیفه خود می‌دانم با تمام توان با مجلس انقلابی تشریک مساعی داشته باشیم تا با کمک هم قوانین متناسب با زمان، متناسب با خدمت به مردم و متناسب با مقابله با نقشه‌های دشمن تدوین کنیم، گفت: وظیفه خود می‌دانم با همکاری تمام نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی، آرامش، رفاه و امنیت مردم را تامین کنیم. باور دارم تقویت قوه قضائیه از لحاظ نیروی انسانی و اداری به نفع مجلس و دولت خواهد بود. تقویت قوه قضائیه می‌تواند به منویات قوه مجریه کمک کند. تقویت قوه قضائیه می تواند موجب اجرای بهتر قوانین مجلس شود.
رئیس دستگاه قضا همچنین بر نقش و مسئولیت قوه قضائیه در حفظ و ارتقای امنیت و آرامش مردم و جامعه در نتیجه همکاری و تعامل با دستگاه‌ها و نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی اشاره کردودر ادامه بیان داشت: باور دارم چنانچه قوه قضائیه از لحاظ عده و عُده و تجهیز نیروی انسانی و اداری و امکاناتی تقویت شود، دولت و مجلس هم از این امر منتفع می‌شوند.
وی تصریح کرد: تقویت قوه قضائیه سبب می‌شود این قوه با توان بیشتری در جهت گسترش عدالت و کمک به دولت گام بردارد و دستگاه قضائی با تقویت شدن می‌تواند حمایت بیشتری از ناحیه مردم برای نظام به دست آورد.
محسنی اژه‌ای در پایان خاطرنشان کرد: قوه قضائیه در نتیجه تقویت شدن می‌تواند با اهتمام و توان بیشتری در جهت نظارت بر حُسن اجرای قوانین مصوب مجلس گام بردارد.
قالیباف: اساس فعالیت‌هایمان، خنثی سازی تحریم‌هاست
در ادامه این همایش، رئیس مجلس گفت: بر این باوریم که با نگاه خنثی سازی تحریم و رفع تحریم در حال انجام وظایفمان هستیم و اساس فعالیت‌هایمان، خنثی سازی تحریم‌ها ست.
محمدباقر قالیباف گفت: با تدبیر مقام معظم رهبری و دقت نظر ایشان در انتصابات اخیر قوه قضائیه که از درون قوه انجام شد، روند تحول در قوه مشهود است و انسان هر روز نسبت به حرکت دستگاه قضا امیدوارتر می‌شود.
وی با تمجید از شخصیت حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، گفت: رئیس قوه قضائیه از قضات برجسته و نمونه کشوری است و در سلسله مراتب قوه تمامی مسیرها را سپری و با تار و پود قوه آشنایی دارد و با روحیه حق طلبانه فعالیت می‌کند.
رئیس مجلس با بیان این که بیانیه گام دوم نقشه و سند راه است، تصریح کرد: یکی از وِیژگی‌های شهید بهشتی این بود که به هر چه که معتقد بود، بیان می‌کرد و خود را هم ملزم به عمل آن کار می‌کرد.
وی با بیان این که شهید بهشتی در حوزه دانش گسترده بود و تجربیات انباشته‌ای داشت، گفت: وی در مسیر انقلابیگری مبتنی بر عقلانیت و عدالت محور حرکت می‌کرد.
قالیباف با بیان این که شهید بهشتی هم مشی مردمی و هم حداکثر جذب و حداقل دفع را داشت، اظهار داشت: زمانی که کلام شهید بهشتی را گوش می‌کنیم ،به استدلال آوری و قدرت اقناع سازی این مرد پی می‌بریم.
قالیباف با بیان این که باید نظام اسلامی را مقتدر و کارآمد کنیم، گفت: کشور نیازمند یک نظام حکمرانی محکم و متعالی و نیازمند یک مشروعیت استمراری است و آن منوط به کارنامه و عملمان در انجام کارهایمان است.
رئیس مجلس ادامه داد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، باید از برداشتمان از الگوی حکومت علوی به سمت زمینه سازی حکومت مهدوی حرکت کنیم.
وی افزود: امروز هر سه قوه مصمم هستند تا با هماهنگی، همدلی و هم افزایی از فرصت به دست آمده اقدام به اجرای وظایف خود کنند؛ به ویژه انجام این اقدامات در حالی است که برای برنامه ریزی برنامه هفتم هم در تلاش هستیم.
قالیباف بیان کرد: بر این باوریم که با نگاه خنثی سازی تحریم و رفع تحریم در حال انجام وظایفمان هستیم و اساس فعالیت‌هایمان، خنثی سازی تحریم‌ها است.
رئیس مجلس افزود: با رویکرد ظرفیت و امکان مادی که در کشور وجود دارد، مصمم هستیم کارها را پیش ببریم و مردم ثمره این اقدامات را در زندگی و سفره هایشان لمس کنند. امروز هر سه قوه مصمم هستیم با همدلی و هم افزایی از این فرصت در زمانی که در حال برنامه ریزی برای برنامه هفتم هستیم استفاده کنیم.
وی با اشاره به این که در بحث پایه بودجه قوه قضائیه باید تجدید نظری کنیم تا براساس رشد سالانه مسیر خود را طی کند، گفت: در حوزه اصلاح قوانین، بحث اطاله دادرسی از موضوعاتی است که باید به صورت لایحه به مجلس بیاید تا براساس آن کار را پیش ببریم.
قالیباف افزود: شاید قوه قضائیه در حوزه تجهیزات، امکانات و … مشکلاتی داشته باشد اما سرمایه اصلی قوه قضات هستندو آنها بایدبا احساس منزلت، قدرت، آرامش، آسایش برای برقراری عدالت و قضاوت صحیح، حق مدارانه و با آزادگی، کاررا پیش ببرند.
رئیس مجلس اظهار داشت: از نظر بنده مهمترین شاخص برای قوه همان تاکید امام خمینی(ره) است که فرمودند قوه قضائیه باید پناهگاه و ملجأ مظلومان باشد، یعنی هر کسی در هر کجا احساس ناامنی و ظلمی به خود کرد باید بر این عقیده باشد که قوه قضائیه پشتیبان و پناهگاهش است.

نسخه مناسب چاپ