اعلام برنامه های دولت برای افزایش صادرات کالاهای غیر نفتی
 

رئیس سازمان توسعه تجارت از افزایش ۵۵ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به اتحادیه اروپا خبر داد.
به گزارش ایرنا، علیرضا پیمان پاک دریک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه دولت برای سال ۱۴۰۴ رسیدن به حداقل ۷۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را هدفگذاری کرده است، در خصوص اقداماتی که دولت برای این افزایش میزان صادرات انجام داده است، اظهارداشت: اولین اقدام دولت هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف بود، دومین اقدام رفع موانع و مشکلات و سومین و مهم‌ترین آنها این بود که شخص اول دولت به همراه تمامی دستگاه‌ها پیگیر حل و رفع موانع صادرات بودند.
معاون وزیر صنعت تأکید کرد: بارها شده است شخص رئیس‌جمهوری وقتی از مانعی مطلع می‌شود، بلافاصله رفع آن را پیگیر می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود که سایر دستگاه‌ها هم مدام از ما بپرسند مشکل کجاست که رفع کنیم.وی از تسهیل شرایط ارزآوری و بازگشت ارز توسط صادرکنندگان به‌عنوان یکی از اقدامات اصلی در جهت سهولت صادرات خبر داد و با اشاره به اولویت‌بندی کشورها بر اساس منابع انسانی و منابع کشور، تصریح کرد: در سال‌های گذشته غفلت محض از بازار جنوب شرق آسیا و آفریقا باتوجه‌به تمام فرصت‌های موجود صورت‌گرفته است اما اکنون با در اولویت قراردادن آفریقا توانستیم صادرات به این قاره را ۱۰۰ درصد رشد دهیم اما بازهم عدد کم است.
پیمان پاک یکی از سیاست‌های دولت را همراه کردن هیات‌های تجاری با مسئولان عنوان کرد و در مورد مشکلات زیرساختی در بخش صادرات گفت: وقتی توسعه بازار می‌دهیم، زیرساخت مهم است. در مورد روسیه کامیون و کانتینر کم آمده و آستارا قفل شده است. چرا؟ به‌خاطر اینکه سال‌ها به آن بی‌توجه بودند و برای زیرساخت‌ها، لجستیک و حمل‌ونقل کاری نکردند.
وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور در سه ماه اول امسال به میزان ۶۰۵ میلیون دلار افزود: این اتفاق در شرایطی رقم خورد که در ۳ ماه ابتدایی امسال اصلاحات اقتصادی، جنگ اوکراین و قرنطینه شانگهای را داشتیم و در این شرایط توانستیم تراز تجاری را افزایش دهیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه میزان صادرات به ترکیه ۱۰۰ درصد رشد داشته است، در مورد علت کاهش صادرات به عراق گفت: این کاهش به دلیل این بود که کالاهایی که با ارز ترجیحی تولید می‌شد، به عراق می‌رفت و چون ارزان بود، عراقی‌ها مشتری بودند اما با اصلاحات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی از کالاها، بازار عراق از دست رفت اما با تغییر کشور هدف، ما صادرکننده را به کشورهای دیگر هدایت کردیم.
وی در مورد تجارت با اتحادیه اروپا هم اظهارداشت: ما که به گفته برخی‌ها زبان غرب را در دولت سیزدهم بلد نبودیم ۵۵ درصد افزایش صادرات به اتحادیه اروپا داشتیم. علت چه بود؟ این بود که بحث معامله تجاری بر اساس منفعت کشورهاست و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد.
پیمان پاک همچنین به افزایش میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: صادرات خدمات فنی مهندسی از ۴۹۳ میلیون دلار به ۲ هزار و ۳۰۵ میلیون دلار رسید که همه این اتفاقات با همان اصلاحات و رفع موانع صورت‌گرفته است.
وی در خصوص علت موفق نبودن تجارت با سوریه هم افزود: نکته مهم در سوریه سیاست‌های دولت این کشور است. آنها قوانین عدم خروج ارز دارند و باید براین‌اساس برنامه‌ریزی کنیم. یک سری اقدامات در حال انجام است اما سرعتش نسبت به سایر کشورها کمتر است. ما باید سوریه را به‌عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری و دروازه ورود به کشورهای عربی نگاه کنیم و با این کشور به تولید مشترک برسیم.
معاون وزیر صنعت جام جهانی قطر و جنگ اوکراین را فرصتی برای توسعه تجارت عنوان کرد و ادامه داد: بلافاصله بعد از جنگ اوکراین کمیته ویژه تجارت با روسیه را شکل دادیم و توانستیم در شرایطی که حجم کل واردات روسیه ۵۰ درصد کاهش‌یافته بود و با وجوداینکه در ۲ ماه ابتدایی امسال ما هم صادرات مان به این کشور کاهش داشت، در خرداد آن را ۲۸ درصد افزایش دهیم.
وی با اشاره به خرید ۱۲ کشتی برای تجارت با روسیه گفت: ارتباط ما برای اولین‌بار در تاریخ با بندر “ماخاچ قلعه” به‌عنوان یک ارتباط یخچالی برقرار شده است و این اتفاق بزرگی به شمار می‌رود.
پیمان پاک یکی دیگر از سیاست‌های دولت را ارتباط استان به استان میان ایران و سایر کشورها عنوان کرد و گفت: اکنون سنت پترزبورگ روسیه به استان اصفهان متصل شده و همین اتفاق در خصوص سایر استان‌ها و استان‌های چین و بلاروس در حال انجام است.
تجارت ۸۹۷ میلیون دلاری ایران با کشورهای حاشیه خزر
خبر دیگری حاکیست: سخنگوی گمرک گفت: تجارت غیرنفتی ایران به ۴ کشور حاشیه خزر در دو ماه نخست امسال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۹۴۰ تن کالا به ارزش بیش از ۸۹۷ میلیون دلار بود که با رشد ۱۰ درصدی در ارزش همراه بوده است.
به گزارش مهر، سید روح‌الله لطیفی دراین باره اظهار داشت: از مجموع تجارت حدود ۹۰۰ میلیون دلاری با چهار کشور حاشیه خزر، سهم صادرات ۶۴۶ هزار و ۳۶۴ تن کالا به ارزش ۲۶۳ میلیون و ۱۹ هزار و ۴۴۰ دلار بوده است که با وجود کاهش ۱۴ درصدی در وزن با افزایش ۱۷ درصدی در ارزش کالای صادراتی نسبت به دو ماهه ۱۴۰۰ همراه بوده است.
وی افزود: سهم واردات هم ۵۵۴ هزار و ۵۷۶ تن کالا به ارزش ۶۳۴ میلیون و ۴۸۵ هزار و ۸۳۱ دلار بود که ۶۲ درصد در وزن و ۴۹ درصد در ارزش افزایش داشته است.
سخنگوی گمرک در خصوص میزان صادرات به چهار کشور حاشیه خزر توضیح داد: کشور جمهوری آذربایجان با خرید ۱۲۱ هزار و ۳۳۸ تن کالای ایرانی به ارزش ۱۱۴ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۶۵۳ دلار با وجود کاهش ۱۰ درصدی در وزن، ۱۰۴ درصد در ارزش رشد داشته و اولین مقصد کالای صادراتی ایران در حاشیه کشورهای خزری بود. همچنین روسیه با ۱۹۸ هزار و ۶۶۳ تن کالا به ارزش ۶۸ میلیون و ۵۸۴ هزار و ۳۷۲ دلار و با کاهش ۱۲ درصدی و ۲۹ درصدی در وزن و ارزش در جایگاه دوم، ترکمنستان با خرید ۲۳۲ هزار و ۳۵۹ تن کالا با ارزش ۵۸ میلیون و ۶۰۲ هزار و ۷۸۲ دلار با کاهش ۲۰ درصدی در وزن و رشد ۳۳ درصدی در ارزش در جایگاه سوم و قزاقستان با خرید ۹۴ هزار و ۳ تن کالا از ایران در دو ماهه اول سال به ارزش ۲۰ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۶۳۳ دلار و با کاهش ۵ درصدی در وزن و ۲۴ درصدی در ارزش در جایگاه چهارم صادرات ایران به کشورهای خزری قرار دارد.
وی در خصوص میزان واردات ایران از کشورهای حاشیه خزر هم گفت: در واردات هم روسیه با فروش ۴۴۳ هزار و ۶۸۱ تن کالا به ارزش ۳۱۹ میلیون و ۱۴۲ هزار و ۹۱۱ دلار با رشد ۴۵ درصدی در وزن و ۷۳ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه اولین مبدا فروش کالا به ایران در بین همسایگان ایران در دریای مازندران بود.
لطیفی افزود: پس از روسیه، قزاقستان با فروش ۹۳ هزار و ۵۹۷ تن کالا به ارزش ۳۹ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۷۹۵ دلار و رشد ۲۵۳ درصدی در وزن و ۲۸۵ درصدی در ارزش قرار دارد و جمهوری آذربایجان با فروش ۴ هزار و ۸۶۴ تن کالا به ارزش ۴ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۲۵ دلار با رشد ۱۹۱ درصدی در وزن و ارزش، نسبت به مدت مشابه در رتبه بعد قرار گرفته و نهایتاً ترکمنستان با فروش ۱۲ هزار و ۴۳۳ تن کالا به ارزش ۵ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۶۶۰ دلار و رشد ۸۰ درصدی در وزن و ۲۱ درصدی در ارزش در جایگاه چهارم واردات ایران از کشورهای حاشیه خزر قرار دارد.

نسخه مناسب چاپ