تشدید نظارت بر اماکن عمومی با هدف پیشگیری از گسترش وبا
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به تهدید وبا و تشدید نظارت بر اماکن عمومی با هدف پیشگیری از گسترش این بیماری، برنامه‌های نظارتی بر اماکن و محیط را تشریح کرد. محسن فرهادی، در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای پیشگیری از گسترش وبا با توجه به شناسایی تعدادی بیمار در برخی نقاط کشور اظهار کرد:‌ وبا یک بیماری عفونی گوارشی گرمسیری است و عمده راهی که موجب می‌شود تا این بیماری شیوع پیدا کند عدم رعایت بهداشت فردی است. پس از استفاده از دستشویی و توالت نیاز به شستشوی کامل دست‌ها و شیرآلات وجود دارد. قبل از صرف غذا هم همنیطور نیاز به شستشو وجود دارد. همچنین باید از آب سالم استفاده شود. وی تأکید کرد: الان در فصل گرما هستیم نظارت بر سرویس‌های بهداشتی عمومی و همچنین اماکنی که در آن تجمع وجود دارد مانند آب‌خوری‌های عمومی تشدید می شود. همچنین کنترل منابع آب، یخ‌فروشی‌ها، استخرها، پارک‌های آبی و از همه مهمتر مواد غذایی و پسماند در دستور کار قرار گرفته است.

فرهادی افزود:‌ از کل افرادی که به این بیماری آلوده می‌شوند حدود ۵ تا ۷ درصد از آنها علائم دارند و سایر افراد می‌توانند علائم جزئی داشته باشند به همین دلیل بهداشت فردی در ترمینال‌های اتوبوس که تماس‌های افراد افزایش پیدا می‌کند و نظارت بر نظافت سرویس‌های بهداشتی عمومی، ضدعفونی و گندزدایی آنها در این اماکن لازم است. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت با توجه به خطر گسترش وبا از طریق میوه و سبزیجات آلوده چه اقدامی را برای پیشگیری از آبیاری جالیزها با فاضلاب شهری در دستور کار قرار می‌دهد، گفت: ما به صورت کلی مخالف آبیاری مزارع و جالیزها با فاضلاب شهری هستیم. با این حال بیماری وبا یک بیماری میکروبی است و عامل آن در برابر بسیاری از عوامل گندزدا و ضدعفونی کننده ضعیف بوده و به همین دلیل محصول صیفی‌جات و سبزیجات حتما باید ضدعفونی و انگل‌زدایی شوند. لذا نیازی به امحای آن نبوده و نباید از رژیم غذایی برداشته شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تأکید کرد: به صورت قانونی آبیاری با فاضلاب خانگی ممنوع است، اما کشور ما تقریبا خشک است و عمده‌ترین دلیل برای این کار تأمین آب برای این مزارع است.

نسخه مناسب چاپ