وزیر ارتباطات: ظرفیت اینترنت کشور تا ماه مهر ۷۰ درصد افزایش می یابد
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش ۷۰درصدی ظرفیت کل اینترنت کشور و بهبود سرعت اینترنت تا ماه مهرخبر داد.

عیسی زارع پور در یک برنامه تلویزیونی گفت: هیچ مشکلی در تأمین اینترنت مورد نیاز کشور نداریم و شبهه عدم تأمین پهنای باند توسط دولت درست نیست. در حال حاضر بخش مهمی از ارتباطات دریایی ما با اینترنت جهانی قطع شده، ولی به خاطر تمهیدات اندیشیده شده، کاربران متوجه این مسئله نشده‌اند. طی ۱۰سال گذشته شبکه اینترنت ثابت توسعه پیدا نکرده و مردم به اینترنت تلفن همراه روی آورده‌اند، ولی این شبکه دارای محدودیت است.

وی گفت: برنامه ما، توسعه شبکه ثابت و پوشش ۲۰میلیونی پورت فیبر نوری در سه سال است که سرعت آن چند صد مگابیت در ثانیه است. سرعت اینترنت ایران نسبت به گذشته کاهش نیافته، بلکه متناسب با نیاز‌ها افزایش نیافته است؛ فناوری اطلاعات را یک فرصت می‌دانیم و دولتی که می‌خواهد فیبر نوری را درب خانه مردم برساند، دنبال کاهش سرعت نیست.

وزیر ارتباطات ادامه داد: وقتی کار را تحویل گرفتیم ۵۰۰هزار پورت فیبر نوری در کشور وجود داشت و هم اکنون این تعداد یک میلیون و ۵۰۰مورد است و تا آبان ۵ر۸ میلیون پورت تعهد داده شده و در ۹مرکز استان هم کار شروع شده است. از سال ۹۵تا ابتدای امسال هیچ گونه افزایش تعرفه در حوزه ارتباطات سیار نداشتیم، ولی کف و سقف قیمت مشخص بود. در این دولت اجازه دادیم که بسته‌های زیر کف قیمت را تغییر دهند، ولی با افزایش تعرفه مخالفت کردیم مگر در صورت افزایش کیفیت.

وی افزود: شورای عالی فضای مجازی دستگاه‌ها را مکلف کرده محیطی ایمن و مفید برای کودکان در اینترنت فراهم کنند و والدین می‌توانند با یک کد دستوری برگشت‌پذیر، اینترنت سیمکارت را وارد محیط امن کنند. دستگاه‌های فرهنگی محتوای سفید را معین می‌کنند و یک میلیون سیمکارت کودک هم فراهم شده است.

زارع پور تاکید کرد: من مسئول فیلترینگ نیستم، اما به دنبال گشایش‌هایی هستیم. مثلاً اینکه بعضی سایت‌ها و پلتفرم‌های فیلتر شده برای برخی اقشار که نیاز به آن‌ها دارند، باز شود. دولت به دنبال قطع اینترنت نیست البته باید به دنبال پلتفرم‌های بومی خودمان هم باشیم. از شهریور سال گذشته به دنبال اصلاح طرح صیانت بودم. به مردم اطمینان می‌دهم هیچ یک از سیاستگذاران به دنبال قطع اینترنت نیستند، ولی باید فضای امن و قاعده‌مند برای فضای مجازی ایجاد کنیم؛ مثل همه جای دنیا.

وی ادامه داد: تعرفه‌های پستی از سال ۱۳۹۷افزایش نیافته بود، در حالیکه این شرکت بر مبنای درآمد و هزینه اداره می‌شود. اگر می‌خواستیم به نرخ تورم نگاه کنیم، باید افزایش تعرفه ۱۲۰درصدی می‌داشتیم و اگر کسی بیش از ۴۰درصد افزایش قیمت را پرداخت کرده، مبلغ را باز می‌گردانیم.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: به زودی زیرساخت لازم برای ارسال پیامک توسط همه دستگاه‌های دولتی با یک سرشماره یکسان که به صورت یک اسم است نه یک شماره فراهم می‌شود. شبکه ملی اطلاعات چیزی نیست جز یک شبکه پرسرعت و امن که خدمات مختلف بر روی آن به مردم ارائه خواهد شد. از این شبکه دو غول ساخته‌اند، یکی برای مسئولان که امکان‌پذیر نیست و یکی هم برای مردم که اگر اجرا شود، صیانت می‌شوید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در واکنش به طرح برخی اخبار در فضای مجازی در خصوص فیلتر اینستاگرام و واتساپ گفت: این موضوع تنها یک شایعه است و هیچ تصمیمی در هیچ بخشی از کشور در این مورد اتخاذ نشده است.

وی تصریح کرد: این موضوع تنها یک شایعه است، فیلترینگ در اختیار وزارت ارتباطات نیست، اما هیچ تصمیمی در هیچ بخشی از کشور در این مورد اتخاذ نشده است.

وی تاکید کرد: اطلاع ندارم، چرا این مباحث و شایعات در کشور مطرح می شود زیرا تنها نگرانی مردم را در پی دارد.

نسخه مناسب چاپ