وزیر میراث‌فرهنگی: جبران عقب‌ماندگی تاریخی گردشگری در کشورهای اسلامی امکان‌پذیر است
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان با بیان این‌که جبران عقب‌ماندگی تاریخی گردشگری در کشورهای اسلامی با همکاری همه‌جانبه رسانه‌ای و هم‌افزایی امکان‌پذیر است، گفت: « نرم‌افزار گردشگری، می‌تواند راه را برای تعامل بیشتر ملت‌ها هموار سازد و صلح و ثبات و امنیت را برای منطقه و جهان به ارمغان آورد.»

به‌گزارش میراث‌آریا، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی در یازدهمین کنفرانس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی که به میزبانی آذربایجان و در شهر باکو برگزار شد، گفت: در سال‌های اخیر، گردشگری به یکی از بخش‌های پر‌شتاب و نیروی پیشران رشد اقتصادی در دنیا بدل شده است. تا قبل از همه‌گیری کرونا، سفر و گردشگری به صورت مستقیم، غیر‌مستقیم و القایی، یک شغل از هر چهار شغل جدید، ۱۰درصد از ۳۳۳میلیون شغل موجود و بیش از ۱۰درصد ازGDP جهان را به خود اختصاص داده بود. در این میان، گردشگران بین‌المللی بالغ بر ۱.۸تریلیون دلار را در مقاصد مورد بازدید خود هزینه کرده‌اند و این یعنی ۶.۸درصد از کل صادرات جهان. بدون شک، این آثار اقتصادی گردشگری نقش مهمی را در ایجاد اشتغال و رفاه در جوامع محلی ایفا می‌کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: «اما نکته مهم اینجاست که گردشگری، علاوه بر بعد اقتصادی، دارای جنبه معنوی و انسان‌ دوستانه‌ای است که قویاً مورد تاکید اسلام نیز قرار داشته است.

مهندس ضرغامی گفت: «ما در جهانی به سر می‌بریم که در آن تعداد فزاینده‌ای از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی قربانی افراطی‌گری، تجاوز و تروریسم بوده‌اند. همان‌گونه که واقف هستید ابزارهای امنیتی و نظامی به تنهایی برای رویارویی با تروریسم کافی نیستند و برای مقابله با این پدیده نیاز به نرم‌افزاری ویژه حس می‌شود. این نرم‌افزارچیزی نیست به جز گردشگری، چراکه می‌تواند راه را برای تعامل بیشتر ملت‌ها هموار سازد و صلح و ثبات و امنیت را برای منطقه و جهان به ارمغان آورد.»

وی اظهار کرد: «بدون شک یکی از مهمترین حوزه‌های همکاری، گردشگری است. لازم به یادآوری نیست که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالایی در زمینه انواع مختلف گردشگری نظیر گردشگری دینی و زیارتی، گردشگری سلامت، طبیعت‌گردی و بوم‌گردی، گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری دریایی، گردشگری خوراک و غیره برخوردار هستند. بنابراین این کشورها باید سهم بیشتری از گردشگران بین‌المللی را به خود اختصاص دهند.» مهندس ضرغامی در ادامه صحبت‌های خود گفت: «بر اساس آخرین داده‌های موجود، تا قبل از پیدایش ویروس کرونا تنها ۲۵۰میلیون از یک میلیارد و ۴۰۰میلیون گردشگر بین‌المللی جهان از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بازدید کرده‌اند. از این رو، تمام اعضایOICباید نهایت تلاش خود را برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری در سطح جهانی و تشویق شهروندان خود به بازدید از کشورهای یکدیگر به کار ببندند.

او اضافه کرد: از یک سو، گردشگری حق همه مردم دنیاست و از سوی دیگر، بخش اعظم دیدنی‌های دنیا در جغرافیای کشورهای اسلامی واقع شده است. بنابر این پیش‌فرض، لازم است هم کشورهای اسلامی هم جامعه جهانی به گونه‌ای مناسب و شایسته شرایط مورد نیاز را برای بازدید جهانیان از این دیدنی‌ها فراهم آورند تا از این حق محروم نشوند. این همان چیزی است که در گفتمان رایج سازمان جهانی گردشگری از آن به «گردشگری در دسترس» یاد می‌شود. هدف از «گردشگری در دسترس» که در واقع نمادی از احترام به ارزش‌های انسانی اسلامی است آن است که دسترسی به سفر می‌بایست برای تمامی آحاد مردم جهان با هر سن، جنسیت، طبقه اجتماعی، درآمد و توانایی جسمی فراهم شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «در حقیقت با فراهم‌سازی “گردشگری در دسترس” به ویژه بسته‌های سفر ارزان‌قیمت به‌عنوان یکی از مصادیق آن، می‌توان گردشگری خانواده‌محور که همواره مورد تاکید آموزه‌های اسلامی بوده است را در میان کشورهای عضو ترویج داد.» او گفت: «نقش جامعه محلی در توسعه گردشگری که به‌عنوان شعار این کنفرانس نیز تعیین شده، موضوع دیگری است که نیاز به توجه ویژه تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان حوزه گردشگری دارد. جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر بواسطه راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی و مزارع کشاورزی توجه ویژه‌ای را به جوامع محلی معطوف داشته است. اینجانب رسماً آمادگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را برای انتقال تجربیات حاصله در این زمینه اعلام می‌دارم.»

نسخه مناسب چاپ