کوتاه از سراسر جهان
 

لاوروف: ایران نامزد شایسته‌ای برای پیوستن به «بریکس» است

فارس: وزیر خارجه روسیه از نامزدی ایران برای پیوستن به گروه «بریکس» استقبال کرد و گفت، این کشور نامزدی شایسته برای پیوستن به بریکس است.«سرگئی لاوروف» پس از نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر، به خبرنگاران گفت: ایران و آرژانتین شایسته پیوستن به بریکس هستند و روند مقدماتی برای گسترش این گروه آغاز شده است. به گفته لاوروف، البته تصمیم برای پیوستن به بریکس با اجماع مشخص خواهد شد. وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: مهمترین مورد این است که روند مقدماتی آغاز شده است و معیار اصلی تضمین اثربخشی بیشتر و افزایش تاثیر عملی کار این اتحادیه خواهد بود. گفتنی است گروه بریکس شامل پنج کشور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است.

مادورو: آمریکا و اروپا از نفت ایران و ونزوئلا محروم شده‌اند

فارس: رئیس جمهوری ونزوئلا با انتقاد از تحریم‌های آمریکا گفت آمریکا و اروپا با تحریم‌ها تنها خود و مردم کشورهای‌شان را از نفت ایران و ونزوئلا محروم ساخته‌اند. «نیکلاس مادورو» در پاسخ به درخواست ریاست جمهوری فرانسه مبنی بر تنوع بخشیدن به منابع عرضه نفت در بازار با حضور ایران و ونزوئلا، گفت: هر وقت خواستید خوش آمدید. گفتنی است فرانسه برای غلبه بر بحران جهانی انرژی خواستار بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت شده است.

اردوغان در نظرسنجی‌ها از رقبای خود پیشی گرفت

ایرنا: نتایج نظرسنجی روزنامه «حریت» ترکیه نشان داد که میزان حمایت مردم از رئیس‌جمهوری فعلی این کشور، بیشتر از رقبایش بوده است. نتایج آخرین نظرسنجی انجام‌شده توسط روزنامه حریت نشان می‌دهد که آرای «رجب طیب اردوغان» پس از تقریباً یک‌سالی که حمایت‌ها از او کاهش پیدا کرده بود بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. در این نظرسنجی، «منصور یاواش» شهردار آنکارا از حزب مخالف جمهوری‌خواه خلق، با ۱۸.۸ درصد در رتبه دوم و «مرال آکشنر» رهبر حزب مخالف «خوب» با ۱۰.۴ درصد آرا در رتبه سوم قرار گرفتند.

نخست وزیر مکلف لبنان: کابینه‌ای قدرتمند تشکیل می دهم

ایسنا: نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف لبنان در کنفرانس مطبوعاتی در بیروت در آخرین روز رایزنی‌های پارلمانی درباره ساختار و ترکیب کابینه آتی، گفت: کابینه‌ای تشکیل خواهیم داد که پرونده‌های تعیین مرزهای دریایی و مشکل برق را حل‌وفصل کند. میقاتی افزود: همسو با پرونده تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل و مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول و پروژه برق با مصر، سوریه و اردن کابینه جدید و قدرتمندی را تشکیل خواهم دهد. میقاتی اظهار داشت: منفعت ملی بر همه چیز غلبه خواهد کرد و به یاری خدا کابینه‌ای تشکیل خواهیم داد که بتواند به وظیفه خود عمل کرده و اقداماتی را که کابینه قبلی آغاز کرده بود، به ویژه همکاری‌ها با صندوق بین‌المللی پول و پروژه برق و نیز پرونده تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل را به پایان برساند.

برای نخستین بار یک زن رئیس پارلمان فرانسه شد

مهر: پارلمان فرانسه برای نخستین بار یک زن را به عنوان رئیس این نهاد مردمی انتخاب کرد. خانم «یائل برون –پیوه» از سال ۲۰۱۷ در پارلمان این کشور فعال بوده است و قبلا وکیل جنایی بود و چندین سال هم در تایوان و ژاپن زندگی می‌کرد. اخیرا هم یک آشپزخانه خیریه تاسیس کرد و به صورت مجانی کمک‌های حقوقی ارائه می‌داد. او از نوادگان یهودیان اروپای شرقی است که در دهه ۳۰ میلادی در جریان فرار از پیگرد قانونی علیه یهودیان به فرانسه نقل مکان کردند. وی در سخنرانی مراسم تحلیف خود از حکم دیوان عالی آمریکا درباره لغو قانون سقط جنین در ایالات متحده انتقاد کرد و گفت: حکمی که جمعه گذشته توسط دیوان عالی ایالات متحده صادر شد، ما را بسیار شوکه کرد.

نسخه مناسب چاپ