هزار توی آزادسازی کاروانسرای تاریخی سمنان
 

سرویس شهرستان ها: آزادسازی کاروانسرای تاریخی شهر سمنان به عنوان مطالبه مردمی، اکنون در کشاکش مساله ساختمان اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گرفتار شده است؛ مساله‌ای که با اختلاف نظر بین ساکنان این بنا و مدیران شهری اکنون وارد مرحله جدیدی شده است.

کاروانسرای شاه عباسی مرکز شهر سمنان به عنوان یکی از ۹۹۹کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه عباس صفوی در شهر سمنان ساخته شده و دارای ۴۰۰سال قدمت است. این بنا در سال ۱۳۵۲به ثبت ملی رسید و پس از آن در حدود ۳ دهه این کاروانسرای تاریخی به عنوان زندان مرکزی شهر سمنان مورد استفاده قرار گرفت و با توجه به اینکه کاروانسرا در مرکز شهر قرار داشت شهروندان همواره از جانمایی نامناسب زندان و اداره‌کل زندان‌ها گلایه داشتند، چرا که همواره شمار زیادی خانواده مقابل ساختمان زندان منتظر اجازه ملاقات حضوری با زندانی بودند که در این شرایط حقوق شهروندی خانواده‌های زندانیان هم تحت شعاع بود و چهره شهر را هم خدشه‌دار و غمگین می‌کرد.

سرانجام با تلاش پیگیر و مستمر مسئولان وقت ، این کاروانسرا خرداد ۱۳۹۹از بند زندان خارج و آزادسازی شد و ۲ بهمن ۹۹، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضائیه در سفر به استان سمنان حکم آزادی این کاروانسرا و واگذاری آن به شهرداری سمنان را صادر کرد .

۲روز پس از این سفر، شهرداری سمنان با همفکری کارشناسان میراث فرهنگی اقدامات اولیه تخریب بخش الحاقات و نمایان کردن کاروانسرا از بیرونِ دیوارهای بلند زندان را آغاز کرد و فراهم شدن امکان بازدید مردم از این بنا در عید نوروز وعده داده شد؛ اما به دلیل حاصل نشدن توافق بر سر تخلیه شدن کامل این کاروانسرا توسط اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان، این کاروانسرا همچنان در بند است.

اکنون با انتقال زندان، یکی از لازمه های آزادسازی این بنای تاریخی انجام شده است، اما در جوار کاروانسرای تاریخی شهر سمنان که از بند زندان آزاد شده و در واقع چسبیده به آن، ساختمان اداره‌کل زندان‌های استان سمنان قرار دارد و برای بهره‌برداری از کاروانسرا در زمینه‌های مختلف مانند فرهنگی و درنتیجه کمک به رونق گردشگری، ضرورت دارد ساختمان اداره‌کل زندان‌ها هم از این محل به مکانی دیگر منتقل شود.

اما مشکل اینجا است که اداره‌کل زندان‌های استان سمنان اکنون ساختمانی برای انتقال ندارد و قرار بود شهرداری ساختمانی را در اختیار این اداره‌کل قرار دهد تا ساختمان ملکی اداره‌کل زندان‌ها ساخته شود. طبق گفته مدیرکل زندان های استان سمنان، با آغاز به کار اعضای جدید شورای شهر و شهردار، توافقات بین اداره‌کل زندان‌های استان سمنان و شورای شهر قبلی، بی‌نتیجه ماند(به هر دلیل و البته با اعلام دلایلی از سوی هر دو طرف) و توافق جدیدی هم تاکنون حاصل نشده است و اکنون دستگاه قضا با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان برای تسریع در پاسخ به مطالبه مردمی مبنی بر آزادسازی کاروانسرا وارد مذاکره شده است.

اظهارات مدیرکل زندان‌های سمنان

مدیرکل زندان‌ها و اقدامت تامینی و تربیتی استان سمنان با اشاره به برنامه ریزی ها برای آزادسازی کاروانسرای شاه‌عباسی مرکز شهر سمنان، گفت: با تامین ساختمان برای این اداره‌کل، ساختمان مجاور کاروانسرای تاریخی که محل استقرار این اداره کل بود، آزاد می‌شود.

امید کهربایی افزود: اکنون پیمانکار در حال انجام کارهای مرمتی کاروانسرای تاریخی مجاور اداره‌کل زندان‌های استان سمنان است و ممنوعیتی در ورود به کاروانسرا برای انجام امور مرمتی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: بر اساس توافقات به عمل آمده، شهرداری و شورای شهر موظف بودند ساختمانی جایگزین برای اداره‌کل امور زندان‌های استان سمنان تامین کنند که این موضوع هنوز محقق نشده است.

کهربایی افزود: شورای شهر جدید با روی‌کار آمدن مصوبه شورای شهر و شهردار دوره قبلی را قبول نکردند و دوباره مصوبه و تفاهم‌نامه امضا شد، اما هنوز اقدام عملیاتی انجام نشده است و در جدیدترین اقدام، تفاهم‌نامه بین اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اداره‌کل زندان‌های استان برای آزادسازی کاروانسرای تاریخی مرکز شهر سمنان امضا شد.

به گفته وی ساختمان اداره‌کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان سمنان در نزدیکی میدان استاندارد این شهر با اعتبار اولیه ۵۰ میلیارد ریال در دست ساخت است.

دیدگاه مدیران شهری سمنان

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان هم درباره آخرین وضعیت تخلیه کاروانسرای شاه‌عباسی گفت: شورای اسلامی شهر سمنان به منظور ایفای نقش تسهیلگری خود، طی توافق‌نامه‌ای ساختمان سازمان فرهنگی ورزشی اجتماعی شهرداری را با اجاره‌بهای ناچیز برای ۲سال به اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان اجاره داد که هرچه زودتر پلاک ثبتی که در حریم کاروانسرا وجود دارد را تخلیه کند.

مهدی خراسانیان تاکید کرد: در این توافق‌نامه قید شد که اداره کل زندان‌ها تا یکم تیر ۱۴۰۱کاروانسرا را تخلیه و به ساختمان نام‌برده نقل مکان کند و همچنین نوشته شد که اگر احداث ساختمان اداره کل زندان‌ها توسط دولت بیش از ۲سال طول کشید، این قرارداد تا ۲سال دیگر با همین شرایط قابل تمدید است.

وی افزود: بعد از یک ماه، این اداره کل در پایین قرارداد بندهایی را اضافه کرد، از جمله اینکه شهرداری باید مِلک دادگاه انقلاب را هم تملک کند در حالی که این پلاک ارتباطی به اداره کل زندان‌ها ندارد و تملک آن تابع قوانین خاص خود است؛ بنابراین این واکنش اداره کل زندان‌ها به استاندار گزارش شد.

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان گفت: شورای شهر معتقد است می‌توان از اموال مردم استفاده بهتر و بهینه‌تری شود و اگر این روند فقط به اتلاف وقت منجر شود، مدیریت شهری از آزادسازی کاروانسرا کنار می‌کشد.

همچنین رئیس کل دادگستری استان سمنان گفت: تفاهم‌نامه بین اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اداره‌کل زندان‌های استان برای آزادسازی کاروانسرای تاریخی مرکز شهر سمنان امضا شده است که گامی جدید محسوب می‌شود. به گزارش ایرنا، محمد جعفر عبدالهی اظهار داشت: طبق تفاهم‌نامه مقرر شده است تا اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان متولی آزادسازی کاروانسرای تاریخی شهر سمنان شود که پس از تائید تفاهم‌نامه امضا شده از سوی مرکز، آزادسازی کاروانسرای تاریخی شهر سمنان تسریع خواهد شد.

بنا به این گزارش کاروانسرای شاه عباسی سمنان، واقع در مرکز شهر تاریخی سمنان و یکی از ۹۹۹کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه عباس صفوی در این شهر با قدمت ۴۰۰سال است که با توجه موقعیت مکانی و قدمت، آزادسازی آن می‌تواند تاثیر زیادی در گردشگری منطقه داشته باشد.

با توجه به این که گردشگری یکی از محورهای توسعه استان سمنان است آزادسازی کاروانسرا و ایجاد جاذبه‌های فرهنگی نقشی مهم در تحقق این راهبرد، اشتغالزایی و توسعه استان دارد که انتظار می‌رود در انجام توافقات و عملیاتی شدن این طرح تسریع

شود.

نسخه مناسب چاپ