خطیب جمعه تهران : عمل بدون پشتوانه علمی و کارشناسی فسادزاست
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: خطیب جمعه تهران گفت: یکی از مهمترین حقوق احترام به مردم است. ما برای مردم احترام لازم را قائل نیستیم. مدیر و مسئول باید با ادب با مردم برخورد کند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد در خطبه های نماز جمعه تهران افزود : آراستگی مدیران ارشد و میانی در نظام اسلامی به ارزش ها و فضایل اخلاقی مهمترین و محوری ترین اصل در ساخت یک نظام سیاسی کارآمد و مقتدر است؛ لذا با نگاه به این اصل محوری مهمترین مسئولیت مدیران در نظام اسلامی، تقوا و وظیفه شناسی و حرکت در مدار فرامین الهی است.

وی ادامه داد: تنها راه رسیدن به عزت و قدرت عمل صالح است. اینکه می بینید بعضی به ناتوی نظامی در منطقه جنوب غربی آسیا اشاره می کنند برای آن است که شاهد قدرت روز افزون امت اسلام هستند. این حرکت اقتدار آفرین در دنیای اسلام منطقه خاورمیانه را از مدار اراده آمریکا خارج کرده و در مدار اراده ملت های مسلمان و معتقد و دل باخته به قرآن قرار داده است. این اراده مردم یمن و فلسطین و قهرمانان لبنان و سوریه و عراق است که مسیر اراده امت اسلامی را تعریف می کنند نه آمریکا. ناتوی مزدورانه آمریکا در برابر این حرکت اقتدارآفرین از کمترین اثر بی بهره است. امروز پیروز نبرد رژیم سعودی است یا قهرمانان یمن؟

وی با اشاره به روز هفتم تیرماه وهفته قوه قضائیه و اهمیت دستگاه قضادر خلق قدرت ،اقتدار و عدالت گفت: اساسی ترین رکن نظام سیاسی الهی، کارآمد و مقتدر ، قرار گرفتن انسان های صالح و شایسته در رده های کلیدی مدیریت است. عدالت فردی مقدمه ای برای عدالت اجتماعی است و اگر مدیر عادل نباشد نمی تواند در مسیر بسط عدالت قدم بردارد.

ابوترابی فرد با بیان اینکه هدف از حکمرانی و قضاوت بسط عدالت است، افزود: عدالت ورزی یک تکلیف قطعی الهی است و همه ما بدون استثنا موظفیم برای آراستگی خود به عدالت قدم برداریم و دیگر اینکه از تمامی ظرفیت خود برای بسط عدالت در جامعه تلاش کنیم و این معنای امر به معروف و نهی از منکر است. اگر جامعه اسلامی به این خصیصه آراسته شود شاهد تحول عظیم در دنیای اسلام و کشور اسلامی خواهیم بود. باید حق را بشناسیم تا آراسته به حق شویم.

خطیب جمعه تاکید کرد: باید از همه توان برای خودسازی و تربیت خویش استفاده و سپس برای ساخت یک جامعه تلاش کرد. رسالت نظام اسلامی فراهم آوردن زمینه حضور شایستگان و انسان های آراسته به علم و عمل صالح در موقعیت ها و منصب های کلان و میانی و حتی خرد است و مسئولیت دستگاه قضایی در این عرصه بسیار خطیر است و بدون دانش، قانونمداری و اقتدار، رضایتمندی مردم دست نیافتنی است. به هر میزان که سطح دانش قضایی ارتقایابد که رهبر معظم انقلاب هم در بیانات اخیر به آن تاکید کردند، کارآمدی این دستگاه افزایش خواهد یافت. عمل بدون پشتوانه علمی و کارشناسی فسادزاست و باید سطح دانش و سطح تقوا را ارتقاء بخشید.وی با تحسین کارنامه یکساله رئیس قوه قضائیه گفت: رهبر هوشمند انقلاب این گونه تجلیل کردند که یک عنصر مومن و عالم و آشنا به حوزه قضا و … بسیار نعمت باارزشی است. ثمره این حضور و تلاش نگاه معطوف به اصلاح رویه ها و تحول است. با آنکه قدم های اصولی برداشته شده، اما رهبری مهمترین دغدغه و اصل را تحقق و اجرای سند تحول مترقی دستگاه قضایی ذکر کردند.

ابوترابی فرد افزود: رصد دستگاه ها و ساختارهای فسادزا در همه حوزه ها نکته مهمی است. خدمت شهردار می گویم که رصد ساختارهای فسادزا در این دستگاه مدیریت شهری مهم است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین راه ها برای از بین بردن این ساختارها آراستگی به دولت الکترونیک در عالی ترین سطح ممکن است، گفت: تنقیح قوانین از مهمترین اقدامات برای اصلاح روند قضاوت و مدیریت در کشور است.

ما سخت نیازمند تنقیح قوانین و مقررات هستیم. همچنین بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و برنامه مهم است و دستگاه قضایی همت کند نظام بودجه ریزی را براساس عملکرد و برنامه تدوین کند که بدون تردید موجب ارتقای بهره وری و حذف هزینه های غیرضروری می شود.ابوترابی فرد افزود:شهرداری تهران اعلام کرد که دستور کار ش در ۵ سال آینده این است که ۱۴۳ ایستگاه مترو به ۳۲۵ ایستگاه ارتقا می یابد، یعنی یک تحول در زیر ساخت و ارائه خدمت به مردم ایران که از این کلانشهر استفاده می کنند؛ لذا عمران و آبادانی کشور از اهداف کلیدی نظام اسلامی است.

نسخه مناسب چاپ