خط ارتباطی مردم با اطلاعات
«سامره» در سوریه امروزی و «سامرا» در کشور عراق است

در مطلب کشته شدن امپراتور روم در نبرد با ایران، ستون «امروز در تاریخ» روزنامه اطلاعات ۵ تیرماه به کشته شدن امپراتور روم توسط یک سرباز ایرانی در شهر «سامرا» اشاره شده بود، که نادرست است و از نظر جغرافیای کشورها در دوران باستان باید تصحیح شود، زیرا نام درست شهر باستانی یاد شده «سامره» در کشور سوریه امروز و شهر زیارتی «سامرا» محل حرم مطهر امامین عسگرین(ع) در عراق است.

دکتر قدیری اصلی ـ استاد باستان‌شناسی و تاریخ‌ باستان ایران

داروی بیماران دیابتی «نوع۲» را در درمانگاه‌های تأمین اجتماعی توزیع کنند

با توجه به افزایش قیمت دارو و مشکلات بیشتر بیماران برای تهیه داروهای دائمی و ضروری آنان، وزارت بهداشت و درمان باید در مورد افزایش توزیع داروهای پرمصرف در داروخانه‌های دولتی اقدام کند تا بیمه‌شدگان بتوانند آن‌ها را به نرخ مصوب و به راحتی تهیه کنند. متأسفانه مدتی است که داروی متفورمین برای بیماران دیابتی نوع۲ در درمانگاه‌های تأمین اجتماعی توزیع نمی‌شود و بیماران مجبور به تهیه آن به قیمت آزاد هستند.

بیمار مبتلا به دیابت ـ تبریز

عدم خرید به‌موقع محصولات کشاورزی زیانبار است

عدم خرید به‌موقع محصولات کشاورزی از سوی سازمان تعاون روستایی منجر به خسارات سنگین به کشاورزان می‌شود که می‌تواند یکی از عوامل افزایش قیمت محصولات یاد شده در میادین میوه و تره‌بار باشد. دولت و مسئولان جهاد کشاورزی باید مراقب باشند که کشاورزان آسیب نبینند و برای این کار درصدد پرداخت به موقع خسارت به کشاورزان متضرر باشند و نگذارند که اشتغال و زندگی کشاورزان و روستائیان مختل شود. در کشورهای پیشرفته برای رونق صنعت و تولید در هر شرایطی مراقبت می‌کنند که خسارت‌های مالی به کشاورزان و دامداران وارد نشود.

سید اکبر رضوی ـ قزوین

امیدواریم روابط ایران و عربستان پایدار بماند

دیپلماسی همسایه‌محور را از جمله موفقیت‌های دولت آقای رئیسی می‌توان دانست که با حضور نخست وزیر عراق در عربستان و ایران، امیدواریم روابط ۲ کشور قدرتمند و مسلمان منطقه به سطح بالا و دلخواه برسد و به نفع همگان تمام شود.

هموطن

تفکیک معدن و تجارت از وزارت صمت ضرورت دارد

بعد از آن‌که مسئولان متوجه اشتباه ادغام ۳ وزارتخانه در یکدیگر و تشکیل وزارت صنعت، به معدن و تجارت شدند، گویا قرار است که وزارتخانه مستقلی به‌نام بازرگانی تشکیل شود. با توجه به تجربه کشورهای پیشرفته جهان، جداسازی واحد‌های بازرگانی و تجارت از وزارت صمت ضرورت دارد و به نفع اقتصاد کشور و معیشت مردم است. در ضمن برداشتن شرط فاصله فیزیکی واحد‌های صنفی از یکدیگر موجب افزایش مشاغل کاذب و سوداگرانه مانند بنگاه‌های معاملات املاک شده است و دلیل ندارد در شهری مانند آمل که ظرفیت فعالیت حداکثر ۲۰۰ بقالی رادارد برای حداقل ۱۰۰۰ بقالی جواز کسب صادر شود.

ذبیح‌الله بناگر ـ‌ آمل

تشکر از ارسال روزنامه وزین اطلاعات

از ارسال روزنامه وزین اطلاعات برای من بسیار تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم این روزنامه گرامی در خدمت، به مردم و کشور کماکان موفق و مؤید باشد.

ناصر جبلی ـ بازنشسته کشوری

ضرورت متعادل سازی افزایش حقوق‌ها برای کاهش گرانی‌ها

افزایش بیرویه قیمت‌ها که متأسفانه بدون نظارت دقیق و اصولی بازرسان بازار بر مردم تحمیل شده، عرصه را بر بسیاری از اقشار جامعه و بخصوص افراد کم درآمد و ضعیف جامعه تنگ کرده که در این میان افزایش دستمزد کارگران و حقوق شاغلان و نیز مالیات‌ها تأثیر مستقیمی بر گرانی‌های چند سال اخیر گذاشته است که انتظار می‌رود با متعادل سازی افزایش حقوق‌ها و عدم چاپ اسکناس‌های بی‌پشتوانه‌ که منجر به کاهش ارزش پول ملی می‌شود، دولت برای برقراری آرامش و کاهش تورم طبق وعده‌های خود عمل کند.

تلفن به خط ارتباطی

مردم مانع انجام وظیفه مأموران سد معبر شهرداری نشوند

افزایش وانت‌بارهای فروش میوه و صیفی‌ در خیابان اتحاد تهران‌پارس و توقف این خودروها و تجمع مردم برای خرید از آنان، باعث ترافیک سنگین در این محدوده در روزهای گرم تابستان شده است. از مأموران سد معبر شهرداری منطقه درخواست می‌شود که برای برقراری نظم و کاهش توقف این وانت‌ها در این محدوده اقدام کنند. متأسفانه برخی از مردم از عملکرد مأموران سد معبر شهرداری ناراحت و مانع از انجام وظیفه آنان می‌شوند.

از ساکنان تهران‌پارس

به جای ساخت پتروشیمی میانکاله در میادین مشترک گازی سرمایه‌گذاری کنند

در شرایطی که کشور به سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای حل مشکلات اقتصادی نیاز دارد، به سرمایه‌گذاران داخلی که درصدد ساخت پتروشیمی در میانکاله مازندران هستند، پیشنهاد می‌شود که سرمایه‌های خود را در میادین مشترک گازی با کشورهای همسایه مانند قطر و کویت به‌کار ببرند، تا از این طریق به جلوگیری از غارت سرمایه‌های عظیم کشورمان به وسیله بیگانگان کمک کنند.

هموطن

راهکارهای دوران میانسالی ساده‌تر بیان می‌شد

از خواندن گزارش «دغدغه‌های میانسالی» ، ضمیمه جامعه روزنامه اطلاعات ۳۰ خرداد ماه بسیار خوشحال شدم که به این معضل اجتماعی در کشور پرداخته شده است و مشتاق شدم که با آگاهی از راهکارهای روبرو شدن با دوران میانسالی به عنوان مقطعی از زندگی‌ام آماده شوم، اما گفتگو با روان درمانگر این گزارش برایم چندان راهگشا و راهنما نبود، زیرا به نظر من ایشان بسیار کارشناسانه و تخصصی به این موضوع پرداخته بودند که ایکاش راهکارهای مقابله با مشکلات دوران میانسالی را به زبان ساده‌تر مطرح می‌کردند، تا مورد استفاده بیشتر این افراد قرار می‌گرفت.

خواننده روزنامه اطلاعات

حل معضل بیکاری برای رشد آمار ازدواج جوانان

به دلیل افزایش بیرویه هزینه‌های برگزاری مراسم ازدواج، برخی از جوانان از تشکیل خانواده و برگزاری مراسم آن واهمه دارند و ترجیح می‌دهند که مجرد باقی بمانند و یا متأسفانه معدودی از آنها به ازدواج به اصطلاح سفید ،که هیچ آینده و نتیجه مثبتی برای تشکیل خانواده و سروسامان جوانان ندارد، تن بدهند. پیشنهاد می‌شود که مسئولان برای ازدواج جوانان و افزایش جمعیت کشور ابتدا به فکر حل معضل بیکاری و کاهش قیمت مسکن و نرخ تورم باشند و مشکلات یادشده را به‌طور اصولی ریشه‌یابی و حل کنند.

فرهنگی بازنشسته

تکلیف سهام عدالت افراد متوفی را معلوم کنند

علیرغم گذشت ۲ سال از فوت پدرم سازمان خصوصی‌سازی هنوز تکلیف سهام آنمرحوم را مشخص نکرده است. چرا این سازمان خصوصی سازی نمی‌تواند برای فروش و یا انتقال سهام عدالت درگذشتگان به بازماندگان آنان اقدام کند؟

شهروندی از استان البرز

تبریک به زنان عضو تیم ملی تکواندو

قهرمانی تیم ملی تکواندوی زنان کشورمان در آسیا را به مربی و تمامی اعضای تیم تبریک می‌گویم. با توجه به مشکلات عدیده‌ای که ورزشکاران زن در کشور دارند، رسیدن آنان به مقام قهرمانی برای نخستین‌بار، بسیار با ارزش و تحسین‌برانگیز است. امیدواریم مسئولان ورزش با ارائه هدایای با ارزش و ارج نهادن به دستاورد آنان، درصدد تشویق قهرمانان یاد شده و دلگرم ساختن آنان به آینده ورزشی‌شان باشند.

بانوی ورزشکار

روزنامه اطلاعات را با حروف درشتر چاپ کنید!

علیرغم گلایه برخی از خوانندگان اطلاعات از فونت ریز برخی از مطالب این روزنامه، متأسفانه تاکنون ترتیب اثری به آن نشده است. حال که قرار نیست فونت مطالب بزرگتر شود، حداقل از مرکب چاپ بهتر و بیشتری استفاده به‌عمل آید تا مطالب روزنامه پررنگ‌تر و خواندن آن راحتر شود.

خواننده روزنامه اطلاعات

ضرورت اصلاح نظام‌های اداری و مدیریتی کشور

به دلیل عدم نظارت کافی، عده‌ای بعد از گرفتن پست و مقام به جای کمک به برقراری عدالت و رونق کار به اختلاس، کارشکنی و تعلل در انجام وظایف مدیریتی خود روی می‌آورند. از دولت انتظار می‌رود در نظام اداری و مدیریتی کشور با اجرای یک سری مقررات و محدودیت‌ها اقدام و ضریب اطمینان‌هایی را برای تصدی تمامی پست‌های اداری و وزارتی اعمال کند تا از هرگونه سوء استفاده‌های اقتصادی در نهادها و ارگان‌های دولتی پیشگیری به‌عمل آید.

کارشناس اقتصادی

چرا برخی قوانین رانندگی به درستی اجرا نمی‌شود؟

خبر واژگونی وانت حامل کارگران فصلی در شهر گنبدکاووس را که به جان باختن و زخمی شدن شماری از آنان انجامید، خواندم و برای عدم اجرای درست قوانین رانندگی در کشورمان افسوس خوردم. مگر جابه‌جایی افراد به‌وسیله خودروهای حمل بار در قوانین رانندگی غیرمجاز و متحمل جریمه نیست؟ تا کی باید شاهد قانون‌شکنی رانندگان متخلف در کشور باشیم؟ چرا قوانین رانندگی در سطح شهرها و جاده‌ها به درستی اجرا نمی‌شود؟

شهروندی از تهران

خوانندگان روزنامه اطلاعات منتظر یادداشت‌های سردبیر هستند

عدم چاپ یادداشت سردبیر در هفته‌های اخیر و برخی تغییرات به نظر من با سبک و سیاق سابق روزنامه اطلاعات همخوانی چندانی ندارد، حداقل انتظار خوانندگان همیشگی و قدیمی روزنامه اطلاعات این است که مانند گذشته شاهد چاپ یادداشت‌های خواندنی و قابل تأمل نویسندگان روزنامه اطلاعات و به‌خصوص یادداشت‌های سردبیر باشند.

تلفن‌هایی به خط ارتباطی

نسخه مناسب چاپ