کوتاه از سراسر جهان
 

«تاکایف» خواستار استفاده حداکثری از راه آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران شد

فارس: رئیس جمهوری قزاقستان با اشاره به افزایش مراودات اقتصادی کشورهای منطقه در پنج ماهه اول سال ۲۰۲۲، خواستار استفاده حداکثری از راه آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران(کریدور شمال- جنوب) شد. «قاسم ژامرت تاکایف» گفت: می‌توان از ظرفیت‌های راه آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران که کوتاه ترین مسیر بین شرق آسیا و کشورهای حوزه خلیج فارس است، حداکثر استفاده را کرد. وی افزود: در شرایط شکستن زنجیره‌های سنتی لجستیکی، ارتباطات حمل و نقلی به یک عامل کلیدی در رشد پایدار و تقویت روابط اقتصادی بین کشورهای حوزه خزر تبدیل می‌شود.

افشای صادرات تسلیحات اسرائیل به میانمار برای کشتار مسلمانان

فارس: روزنامه عبری «هاآرتص» فاش کرد که رژیم صهیونیستی به رغم هشدار نهادهای حقوق بشری، برای کشتار مسلمانان به میانمار سلاح صادر می کند. هاآرتص گزارش داد که رژیم حاکم در میانمار یکی از مشتریان اصلی تسلیحات رژیم صهیونیستی بوده و تل‌آویو هم در فروش تسلیحات به آن از سال ۲۰۱۷ تردید نکرده است. این روزنامه افزود: صادرات سلاح در حالی به میانمار صورت می‌گیرد که سازمان‌های حقوق‌بشری هشدار داده اند رژیم میانمار دست به کشتار مسلمانان در این کشور زده است.

نماینده کنگره آمریکا: تاکنون تهدیدی به اندازه ترامپ برای آمریکا ندیده ایم

فارس: «لیز چنی» معاون هیات تحقیق کنگره آمریکا درباره حوادث حمله به ساختمان کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ گفت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا یک تهدید داخلی است که واشنگتن پیشتر نظیر آن را ندیده است. چنی که دختر «دیک چنی» معاون اسبق رئیس‌جمهوری آمریکا در دوران «جورج دبلیو بوش» است، گفت وفاداری همزمان به ترامپ و قانون اساسی آمریکا امری ناممکن است. لیز چنی گفت: در مقطع فعلی، ما با یک تهدید داخلی روبرو هستیم که هرگز با آن مواجه نبوده‌ایم و آن، رئیس‌جمهوری سابق همین کشور است که در تلاش است بنیان‌های جمهوری قانون‌مدار ما را از هم بگسلد.

سرقت ۱۰۰ میلیون دلار رمز ارز از شرکت آمریکایی توسط هکرهای کره‌شمالی

ایسنا: شرکتی که ارزهای دیجیتال سرقتی را ردیابی می‌کند، اعلام کرد که گمان می‌رود هکرهای کره‌شمالی موسوم به گروه “لازاروس” در پشت سرقت ۱۰۰ میلیون دلاری اخیر از شرکت بلاک‌چین “هارمونی” کالیفرنیا باشند. شرکت رمز ارز آمریکایی”هارمونی” تایید کرد که مقدار زیادی سکه‌ دیجیتال به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار از یکی از محصولات کلیدی آنها به سرقت رفته است. هارمونی یک شبکه بلاک‌چین است که هدفش ارائه بهترین خدمات امور مالی به کاربران و توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است.

پسر «فردیناند مارکوس» دیکتاتور سابق، رئیس‌جمهوری فیلیپین شد

ایسنا: «فردیناند مارکوس جونیور» پسر «فردیناند مارکوس» دیکتاتور سابق فیلیپین، به عنوان رئیس جمهوری منتخب، در موزه ملی مانیل سوگند یاد کرد. مارکوس جونیور به طور رسمی دوره شش ساله ریاست جمهوری خود را آغاز کرد و هفدهمین رئیس جمهوری کشورش شد. مراسم تحلیف ریاست جمهوری وی با اعتراضاتی در برخی مناطق کشور همراه بود. به قدرت رسیدن مارکوس جونیور، یک بازگشت سیاسی خیره کننده برای یکی از مشهورترین سلسله های سیاسی آسیا، ۳۶ سال پس از سرنگونی فردیناند مارکوس است. فردیناند مارکوس از ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۶ اداره امور فیلیپین را با دیکتاتوری در دست داشت که پس از سرنگونی رژیمش به آمریکا گریخت و در ایالت هاوایی درگذشت.

ناتو برای نخستین بار چین را چالش امنیتی خواند

مهر: ناتو در بیانیه پایانی نشست خود در مادرید، چین را به عنوان یکی از اولویت‌های استراتژیک خود برای دهه آینده ذکر و اعلام کرد، سیاست‌های پکن منافع، امنیت و ارزش های آن را به چالش می‌کشد. ناتو افزود که جاه طلبی‌های اعلام شده و سیاست‌های قهرآمیز چین منافع، امنیت و ارزش های ناتو را به چالش می‌کشد. اما پکن در واکنش به بیانیه ناتو اعلام کرد این ناتو است که چالش نظام‌مند برای صلح و ثبات جهانی بوده و دستانش به خون مردم جهان آغشته است.

نخستین زن سیاه‌پوست، قاضی دیوان عالی آمریکا شد

ایرنا: «کتانجی براون جکسون» به عنوان تازه‌ترین عضو دیوان عالی آمریکا سوگند یاد کرد. وی اولین زن سیاهپوستی است که در عالی‌ترین دادگاه این کشور منصوب می‌شود. جکسون ۵۱ ساله، جایگزین قاضی استفان بریر می‌شود که یکی از سه قاضی لیبرال دیوان عالی بود و پس از سه دهه عضویت در این دیوان، در ۸۳ سالگی بازنشسته شد. جکسون به عنوان صد و شانزدهمین قاضی دیوان عالی ایالات متحده سوگند یاد کرد و نام خود را به‌عنوان اولین زن سیاه پوست در بالاترین مرجع قضایی آمریکا ثبت کرد.

نسخه مناسب چاپ