معاون اول رئیس جمهوری :
حذف ارز ترجیحی نخستین حلقه از اصلاحات اقتصادی است
 

معاون اول رئیس جمهوری اجرای طرح حذف ارز ترجیحی اولین حلقه از اصلاحات اقتصادی کشور دانست و گفت: البته دولت در صدد است با ایجاد خلق ثروت و اشتغالزایی مشکلات زندگی طبقات آسیب پذیر جامعه را در اسرع وقت حل کند.

محمد مخبر صبح شنبه همزمان با هفته ازدواج و در مراسم اهدای بیست و یک هزارمین سری جهیزیه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) که با عنوان پویش ملی احسانه برگزار شد، با اشاره به امکانات و ثروت طبیعی فراوان کشور تاکید کرد: کمتر کشوری در دنیا سراغ داریم که با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری در ظرف ۶ ماه نه فقط بازگشت سرمایه داشته باشد بلکه به سودآوری نیز برسد و این مزیت‌ها در بخش‌های مختلف مثل نفت، معدن و دریا وجود دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب و اتخاذ اقدامات لازم مشکلات کشور در این حوزه حل شود.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که یکی از وظایف و تلاش‌های مهم نهادهای عمومی و غیرانقلابی باید بازگرداندن دارایی‌های غیرمولد کشور به چرخه اقتصاد و مردم باشد، گفت: تاکنون نهادهای عمومی و غیردولتی نقش پر رنگی در اشتغالزایی خرد و خانگی داشته‌اند، اما باید یک گام فراتر رفته و مشارکت دادن و سهیم شدن مردم در صنایع پایین دستی و صنایع بزرگ کشور را تسهیل کنند.

مخبر با اشاره به اینکه نقدینگی مردم باید به سمت سرمایه‌گذاری در طرح های کلان اقتصادی کشور هدایت و مدیریت شود، خاطرنشان کرد: نقدینگی مردم باید به فرصتی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور تبدیل و همچنین زمینه های یک سرمایه گذاری مطمئن برای مردم از طرف دولت فراهم شود.

معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: تضمین سرمایه گذاری از طرف دولت برای مردم و بخش خصوصی باید به گونه ای باشد که اگر در میانه راه سرمایه خود را طلب کنند، دولت این مبالغ را در کمترین زمان و حتی با اصل سود به آنان بازگرداند.

مخبر تصریح کرد: باید بستری برای سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد شود که به سرعت مشکلات خانواده‌هایی که با مشکلات اقتصادی مواجه هستند حل شود که البته دولت برنامه هایی جدی و سریع برای حل مشکل فقر در کشور دارد.

وی با تاکید بر این که اجرای طرح حذف ارز ترجیحی از اهداف اصلی دولت برای حذف فقر در کشور است، گفت: در سال گذشته ۳۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه در کشور اختصاص داده شد اما این توزیع یارانه به گونه ای بود که طبق آمار ۲۰ میلیون نفر در کشور از این یارانه دولت در سال گذشته کمترین استفاده را بردند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به الزامات قانونی اجرای حذف ارز ترجیحی ادامه داد: علاوه بر این موضوع، شرایط جهانی به گونه ای بود که ۳۰ درصد نیاز مردم جهان به کالاهای اساسی افزایش یافته و ۱۸ درصد تولید آنها کاهش یافته بود و همین امر باعث شد کشورهای بزرگ اقتصادی ذخایر خود را تا ۳۰ درصد افزایش دهند.

مخبر افزود: از سوی دیگر برخی از کشورهای همسایه از یارانه اختصاصی دولت جمهوری اسلامی به کالاهای اساسی بیشترین استفاده را می بردند و سیل صادرات و قاچاق کالاهای اساسی که با هزینه دولت و مردم ایران برای کالاهای اساسی تولید شده به کشورهای همسایه روانه شده بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک آغاز ماه ذی الحجه و همچنین ازدواج با برکت حضرت امیر المومنین(ع) و حضرت فاطمه(س) گفت: مقاطع مختلف ازدواج و زندگی این دو عزیز می تواند درس بزرگ و یک راهنما برای همه مقاطع زندگی و حل مشکلات و گرفتاری انسان ها باشد.

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: باید

نسخه ای عملیاتی از زندگی ائمه به ویژه حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) برای گرهگشایی از زندگی مردم تهیه شود.

مخبر همچنین به چگونگی ازدواج و تهیه لوازم آغاز زندگی مشترک آنان اشاره و تاکید کرد: انجام مسئولیت اجتماعی نقطه برجسته زندگی این دو بزرگوار است که از همان آغاز زندگی و کمک به مستمندان خود را نشان داد که باید نهادهای انقلابی و غیردولتی هم با تاسی به زندگی آنان راهنمایی‌های لازم را برای کمک به مردم فراهم کنند.

وی همچنین از تلاش‌های ستاد اجرایی فرمان و کمیته امداد امام خمینی(ره) در تامین جهیزیه برای زوج‌های جوان در مناطق کم برخوردار کشور قدردانی و از سامانه ملی جهیزیه ایران و سامانه احسانه رونمایی کرد و با توضیحات مسئولان در جریان روند خدمت رسانی این سامانه به زوج های جوان به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه و فرایند ثبت نام وام جهیزیه کالای ایرانی قرار گرفت.

در ادامه این مراسم مخبر به صورت نمادین رسید تحویل بیست و یک هزارمین سری جهیزیه به

زوج های جوان و خانواده های مناطق کم‌برخوردار را امضا کرد.

در این مراسم معاون اول رئیس جمهوری در ارتباط ویدئو کنفرانس با یکی از استان های کشور گزارشی از اقدامات انجام شده در پویش ملی احسانه دریافت و تاکید کرد: امیدواریم به نقطه ای برسیم که هیچ زوج جوانی در کشور برای تهیه لوازم ازدواج و جهیزیه دچار مشکل نباشد.

لازم به ذکر است در پویش ملی احسانه، ۲۰۰۰ سری جهیزیه به زوج های جوان مناطق کم برخوردار و همچنین ۲۰۰۰ سری جهیزیه به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) که به همت بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) انجام شده است، با حضور مخبر اهدا شد.

در این مراسم که رئیس کمیته امداد امام خمینی هم حضور داشت، عسگری معاون اجتماعی و امور استان های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با اشاره به اینکه ۲۰۰۰ سری جهیزیه در سال جاری در استان های سراسر کشور به صورت متمرکز تا قبل از ایام محرم و صفر توزیع می شود گفت: با تلاش های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و با اهدای این ۲۰۰۰ سری جهیزیه از محل ستاد به کمیته امداد تا کنون ۲۱ هزار سری جهیزیه به زوج های جوان در مناطق کم برخوردار اهدا شده و در عین حال برای فرزندآوری زوج های جوان در بنیاد ۱۵ خرداد برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

وی با اشاره به فرایند کاری سامانه ملی جهیزیه ایران افزود: با تلاش های معاون اول رئیس جمهوری و پس از تصویب در هیات دولت، این سامانه برای کمک به فریضه ازدواج در کشور عملیاتی می شود تا جایی که با حفظ کرامت خانواده های آسیب پذیر

می توانند با انتخاب اقلام جهیزیه های مورد نظر خود را از کالاهای ایرانی در منزل تحویل بگیرند و پیش بینی می شود با ادامه این طرح ۱۰۰ هزار جهیزیه به

زوج های جوان تقدیم شود.

معاون اول رئیس جمهوری در حاشیه این برنامه با تسلیت مجدد به خانواده‌های کشته شدگان در زلزله بندر خمیر در استان هرمزگان تاکید کرد: در همان ساعات ابتدایی در تماس تلفنی با استاندار هرمزگان دستورات لازم برای رسیدگی به مصدومان و رسیدگی به ابعاد حادثه و جبران خسارت های وارده صادر شده است.

نسخه مناسب چاپ