افتتاح نمایشگاه «قصه های خوب برای بچه های خوب» در خانه هنرمندان
 

نمایشگاه تصویرسازی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» با یاری انجمن تصویرگران ایران و به یاد زنده‌یاد مهدی آذریزدی تا ۲۰تیرماه در گالری‌های استاد ممیز، زمستان و سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود .

به گزارش ایسنا، در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، علی بوذری، مدیرعامل انجمن تصویرسازی و داور این مسابقه با بیان خاطره‌ای از دوران کودکی‌ خود در باره آذریزدی‌ گفت: تابستان‌ها، خانه مادربزرگ می‌ماندم و همیشه بعد از خرید به انتشارات امیرکبیر در خیابان خواجه‌نصیر می‌رفتیم. او برایم کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» می‌خرید. الان نشانی از مادربزرگ، خانه و کتابفروشی نیست. از ۹شعبه انتشارات امیرکبیر فقط چهار شعبه در تهران باقی مانده و تأسف‌برانگیز است، اما آن کتاب‌ها و تأثیرش، هنوز وجود دارد. همچنین مرتضی ممیز، علی‌اکبر صادقی، محمد بهرامی و دیگر عزیزان در تصویرسازی این کتاب‌ها بسیار تأثیر گذاشته‌اند؛ تصاویری آوانگارد و خلاق که انگار دیروز خلق شدند و تأثیر ماندگارشان که ما هنوز شاهد آن هستیم. او از همکاری «شورای کتاب کودک» قدردانی کرد و گفت: جای تأسف دارد که نماینده‌ای از انتشارات امیرکبیر در این مراسم حضور ندارد.

در ادامه مراسم، نوش‌آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک، طی یک پیام صوتی به علی بوذری در انجمن تصویرگران و شورای کتاب کودک تبریک گفت و افزود: حضور تصویرگران از نسل‌های جدید مایه افتخار ماست .انصاری در بخشی از این پیام صوتی اظهار کرد: مورخان تاریخ ادبیات کودکان باید به میانه دهه ۳۰توجه کنند، زیرا زمان تولد اندیشه قصه‌ها و ادامه ادبیات تعلیمی ماست.او تجدید چاپ «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» با استفاده از تصاویر جدید را اتفاق مثبتی دانست و گفت: این اتفاق، باعث حضور نسل‌های جدیدتر در این حوزه می‌شود.

در ادامه فروغ‌الزمان جمالی، کارشناس ادبیات کودک ضمن قدردانی از انجمن برای بزرگداشت آذریزدی اظهار کرد: همه می‌دانیم که آذر یک نویسنده بازنویس است و روش فردوسی بزرگ را برگزید. واژه «امروز» در کلمات آذر بسیار وجود داشت؛ به این معنا که بعضی کلمات و مفاهیم در زندگی امروز به کار نمی‌آید. پس ویژگی دیگر آذر، نوجویی است.

او مهدی آذریزدی را «فرزند زمان» دانست و اضافه کرد: آذر در زمان می‌گردد و اگر ما با او و زمان همراه شویم با دهه عجیبی روبه‌رو خواهیم شد؛ دهه‌ای پر از تلاطم و شور. جمالی از مهدی آذریزدی به عنوان نماد «جست‌وجوی هویت در ادبیات» یاد کرد و مقاله دکتر حبیبی در ارتباط با این موضوع را بهترین مقاله موجود دانست.

در پایان مراسم، مقداد ساداتی، دبیر فراخوان نمایشگاه تصویرسازی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، شکل‌گیری این نمایشگاه را حاصل شش ماه تلاش بی‌وقفه دانست و توضیح داد:آثار در بخش‌های اصلی و ویژه، فراخوان داشتند. بخش اصلی، بخش داستانی این نمایشگاه را شامل می‌شود که از هشت داستان آذریزدی الهام گرفته شده است. بخش ویژه هم به شخصیت خود مهدی آذریزدی می‌پردازد.

او گفت: این نمایشگاه فقط جنبه مسابقه‌ای داشته اما ممکن است در آینده، ناشری تصمیم به استفاده از تصاویر بگیرد.

در این مراسم، خانم‌ها مرکزی و محمدی و علی بوذری داورهای این مسابقه بودند. در بخش اصلی، پدرام کازرونی، نیلوفر عطایی‌فرد و آروین فولادی‌فر تندیس مسابقه را دریافت کردند و آرمین فتحی، زهرا ایمنی و سحر خراسانی شایسته دریافت لوح تقدیر شدند.

در بخش نگاه ویژه که به شخصیت و فعالیت‌های ادبی مهدی آذریزدی می‌پردازد، حنانه ملک‌پور شایسته تقدیر شد. تندیس و لوح تقدیر این بخش به نجلا مهدوی تعلق گرفت.

نسخه مناسب چاپ