انتقال ۱۰ میلیون تن کالای ترانزیتی از کریدور شمال ـ جنوب با همکاری روسیه
ایران و فدراسیون روسیه در سیزدهمین جلسه کمیته کاری حمل‌ونقل مشترک میان دو کشور درباره جزئیات انتقال ۱۰ میلیون تن کالای ترانزیتی از طریق مسیر‌های کریدور شمال- جنوب به توافق رسیدند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در این کمیته کاری که با حضور شهریار افندی‌زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس هیات ایرانی در مسکو برگزار شد، درباره موضوعات حمل و نقلی از جمله همکاری‌های ترانزیتی، ریلی، جاده ای، دریایی، بندری و هوایی بحث و تبادل نظر شد و پروتکل اجلاس به امضای مقامات دو کشور رسید.

از مهمترین موضوعات این نشست، هدفگذاری برای انتقال ۱۰ میلیون تن کالای ترانزیتی از طریق مسیر‌های کریدور شمال_ جنوب بود که دو طرف در مورد جزئیات آن به تفاهم رسیدند.

بر این اساس مقرر شد ایجاد هاب‌های لجستیک برای افزایش ظرفیت انتقال کالای ترانزیتی در کریدور شمال_جنوب خصوصا در بنادر شهید رجایی و چابهار با سرمایه‌گذاری طرف روس صورت گیرد.

تعیین تکلیف اجرای پروژه‌های مشترک ریلی از جمله برقی سازی خط آهن گرمسار- اینچه برون و رشت_ آستارا از دیگر محور‌های مذاکراتی در این نشست بود.

همچنین در خصوص روان سازی و ایجاد تسهیلات برای رانندگان حمل و نقل جاده‌ای، ایجاد هاب‌های لجستیکی در بنادر ایران، ایجاد مقدمات لازم برای سرمایه‌گذاری در بنادر دو کشور، بررسی امکان ایجاد شرکت‌های مشترک کشتیرانی و سایر همکاری های طرفین برای افزایش توان حمل و نقلی با حمایت بخش خصوصی در جهت افزایش ظرفیت برای صادرات، واردات و ترانزیت کالا توافقاتی صورت گرفت.

نسخه مناسب چاپ