همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا افزایش می‌یابد‏
بوشهر ـ خبرنگار اطلاعات: «آلبرتو گونزالس کاسالس» سفیر جمهوری کوبا در ایران از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و صنایع و تاسیسات پارس جنوبی دیدن کرد و گفت: با توجه به همکاری‌های موجود روابط اقتصادی و تجاری ۲ کشور افزایش می‌یابد‏‎.

‎آلبرتو گونزالس کاسالس در دیداربا مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، روابط سیاسی ایران و کوبا را عالی توصیف کرد و گفت: انتظار این است روابط اقتصادی همپای روابط سیاسی دو کشور توسعه یابد و پیشرفت‌های ایران به‌ویژه در صنعت نفت می‌تواند فرصت مناسبی برای همکاری ۲ جانبه باشد‎.

‎آلبرتو گونزالس کاسالس با تشکر از مدیرعامل سازمان منطقه ویژه در برنامه‌ریزی برای دیدار از پارس جنوبی، تاکیدکرد: این دیدار برای ما مایه شگفتی بوده، چون شاهد پیشرفت ایران در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی هستیم و کارهای بزرگی در این منطقه انجام شده است و‎ ‎این ظرفیت وجود دارد که بتوانیم تجارت ۲ کشور را تسهیل کنیم و کوبا از آمادگی‌های لازم برای استفاده از همه ظرفیت‌ها به‌ویژه در بخش‌های صنعت و فناوری برخوردار است‏‎.

‎مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی هم در دیدار سفیر کوبا در ایران، از فعالیت‌های منطقه پارس جنوبی با بیان اینکه در منطقه پارس جنوبی ۱۳ پالایشگاه گاز با ظرفیت تولید و شیرین‌سازی حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز فعال است اظهار داشت: در منطقه پارس جنوبی ۲۲ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تن محصولات متنوع است که از دیگر ظرفیت‌های این منطقه بزرگ اقتصادی محسوب می‌شود‎.

‎سخاوت اسدی، ارزش تولیدی هر پالایشگاه گاز پارس جنوبی در سال را ۶ر۳ میلیارد دلار دانست و تأکید کرد: علیرغم تحریم‌ها ارزش محصولات صادراتی پتروشیمی‌های منطقه پارس جنوبی نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار بوده است‏‎.

‎وی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی را ۳۰هزار تن دانست و افزود: ۳ پالایشگاه میعانات گازی به ظرفیت ۲۵۰ هزار بشکه در روز در حال ساخت است و اکنون ۹۰ هزار نفر نیروی کار در این منطقه مشغول به کار هستند‎.

‎مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی با اشاره به تحریم‌های علیه ایران و اشتغال بیش از ۹۰ هزار نیروی کار در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۷۶ تاکنون ۱۵۰ میلیارد دلار در منطقه پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کرده است که با توجه به زیر ساخت‌های مناسب موجود در منطقه ظرفیت‌های بسیاری پیش روی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قرار دارد‏‎.

نسخه مناسب چاپ