هدفگذاری صادرات غیرنفتی ۲ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلاری در هرمزگان‏
 

بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس سازمان صمت هرمزگان گفت: برای امسال ۲ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار صادرات غیرنفتی برای استان هرمزگان هدفگذاری شده است‎.

‎خلیل قاسمی در نشست خبری به مناسبت دهه تولید و تجارت افزود: از میزان هدفگذاری شده تاکنون ۶۷۴ میلیون دلار محقق شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است‏‎.

‎وی گفت: امسال به مناسبت دهه تولید و تجارت، برنامه‌های متنوعی از جمله آغاز عملیات اجرایی، افتتاح و احیاء واحد‌های غیرفعال در نظرگرفته شده است‎.

‎قاسمی با اشاره به اهمیت برگزاری نماز عبادی و سیاسی جمعه افزود: یکی از برنامه‌های مهمی که در روز دهم تیرماه (روز صنعت و معدن) در نظر گرفته شده، مشارکت حداکثری کارکنان، کارگران، فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی صنعتی و معدنی در این فریضه بوده است‎.

‎وی گفت: با توجه به شرایط خاص استان هرمزگان و ظرفیت‌های موجود در این استان، نزدیک به هزار و ۴۶۰ طرح در دست اجراست‏‎.

‎به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان، در سه ماهه نخست امسال ۱۲۰ جواز تأسیس صادر شده که حجم سرمایه گذاری در آن‌ها ۹۳۵ هزار و ۸۰۸ میلیارد ریال است و زمینه اشتغال بیش از ۱۱ هزار و ۶۷۷ نفر را فراهم می‌کند‏‎.

‎قاسمی گفت: در ۲ ماهه نخست امسال تولید استان هرمزگان رشد ۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال داشته که نشان از فعالیت‌های تولیدی خوب صنایع و معادن استان است‎.‎وی میزان تولید شمش فولاد طی ۲ ماه نخست امسال را ۵۹۵ هزار و ۴۷۸ تن با رشد ۵ درصد، تولید گندله را ۳۱۰ هزار و ۶۶۲ تن با رشد ۹ درصد، تولید صنایع شیمیایی و نساجی را ۵۰۴ هزار و ۵۰۶ تن با رشد ۱۷ درصد و تولید صنایع معدنی را بیش از یک میلیون و ۴۶۴ هزار تن با رشد ۲ درصد اعلام کرد و ثبت محدوده‌های اکتشافی (درخواست صدور پروانه اکتشاف) در سامانه کاداستر معادن در روز نخست آزادسازی ثبت محدوده‌ها را ۲۰۸ محدوده دانست و افزود: مزایده سال ۱۴۰۱ نیز در دست برنامه‌ریزی و تهیه اسناد است که حدود ۲۰۰ محدوده اکتشافی و معدنی از طریق مزایده عمومی به متقاضیان واجد شرایط برای سرمایه‌گذاری واگذار می‌شود‎.‎

قاسمی در خصوص برچسب‌های نظارتی که در واحد‌های صنفی در حال نصب است، گفت: این برچسب‌ها برای دسترسی آسان مردم، طراحی شده است که کد ‏‎ QR‎هر واحد صنفی بر روی آن درج شده و شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف با اسکن این کد می‌توانند مشخصات صاحب پروانه را مشاهده و نسبت به گزارش آن اقدام کنند‎.

‎وی تعداد صنوف فعال در استان هرمزگان را بیش از ۴۷ هزار واحد اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۴۶ هزار واحد صنفی تاکنون برچسب‌های مذکور را بر در ورودی مغازه‌های خود، نصب کرده‌اند و واحد‌های صنفی که دارای این نوع برچسب نیستند، جزو واحد‌های بدون پروانه کسب محسوب می‌شوند که در صورت شناسایی آن‌ها و عدم مراجعه برای دریافت و اقدام به درخواست پروانه کسب، ضمن پلمپ واحد، با آنان برخورد جدی خواهد شد‏‎.

‎* افتتاح ۲۰۰ طرح خودکفایی و اشتغال مددجویان در شهرستان پارسیان‏

مدیرکل کمیته امداد هرمزگان از افتتاح ۲۰۰ طرح خودکفایی و اشتغالزایی در ارتباط با توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت در شهرستان پارسیان خبر داد‎.

‎با حضور تراهی، مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان، سالمی فرماندار و حجت‌الاسلام والمسلمین بارانی امام جمعه شهرستان پارسیان، یک طرح گاوداری به نمایندگی از ۲۰۰ طرح خودکفایی و اشتغالزایی کمیته امداد در شهرستان پارسیان افتتاح شد‏‎.

‎جلیل تراهی، مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان در این مراسم با اشاره به این که تلاش برای توانمندسازی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) از طریق ایجاد اشتغال پایدار با توجه به شعار سال یکی از مهم‌ترین رویکرد این نهاد است، گفت: ۲۰۰ طرح اشتغال خودکفایی و اشتغالزایی با اعتبار بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان در شهرستان پارسیان اجرایی شده است‎.

وی در خصوص اجرای طرح گاوداری افزود: طرح گاوداری به ظرفیت ۱۰۰ رأس دام یکی از طرح‌های کارفرمایی کمیته امداد است که ۵ نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد شهرستان پارسیان در آن مشغول به کارند و برای راه‌اندازی آن بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است‏‎.

‎مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان ادامه داد: مزیت‌های اقتصادی شهرستان پارسیان در قالب‌های طرح‌های صیادی، پرورش طیور و از جمله بلدرچین و کبک است که با حمایت دستگاه‌های ذی ربط و مسئولان شهرستان، می‌توان این طرح‌ها را اجرا کرد.

نسخه مناسب چاپ