تخریب کامل ۱۱۹۷ واحد مسکونی ۱۴ روستای زلزله زده هرمزگان
 

سرویس حوادث: مدیرکل بنیاد مسکن هرمزگان گفت: براثر وقوع زمین لرزه‌های بامداد پریروز در مناطق غرب استان هرمزگان، ۱۱۹۷ واحد مسکونی در ۱۴روستای بخش مهران شهرستان بندرلنگه ۱۰۰ درصد تخریب شدند.

شهریار نوری زاده با بیان این که بیشترین خسارت به روستا‌های سایه خوش، کَلاتو، بِرکه سفلین و کَنخ وارد شده است،افزود: آوار برداری و بیرون آوردن لوازم مردم از زیرآوار، ممکن است ۲ ماه به طول انجامد. اکنون ۲۵دستگاه ماشین آلات سنگین بنیاد مسکن، سپاه و شهرداری در حال آوار برداری مناطق زلزله زده هستند.

مهرداد حسن زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان هم از ادامه آواربرداری در ۱۴روستای زلزله زده غرب هرمزگان خبر داد و افزود: ۲۱روستا بررسی و پایش شد که آواربرداری در روستای سایه خوش، کانون زمین لرزه، به طور شبانه روزی ادامه دارد.

اسکان اضطراری بیش از ۶۵۰۰ زلزله زده

یعقوب سلیمانی دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از اسکان اضطراری بیش از ۶۵۰۰زلزله‌زده خبر داد و گفت: در مجموع ۲۶تیم از استان هرمزگان، ۱۱تیم از استان فارس و ۲ تیم از استان بوشهر به کانون زمین لرزه اعزام شدند و همچنین ۲۰۰۰ چادر، ۴۰۰۰ تخته موکت، ۷۵۰۰تخته پتو، ۲۶۲۰بسته غذایی ۷۲ساعته، یک دستگاه چادر راپ‌هال، ۵۰۰۰ کیلوگرم نایلون پوششی به مناطق زلزله زده ارسال شده است.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: ۱۵۱۷خانوار شامل ۶۵۴۸نفر در محل های تعیین شده اسکان اضطراری داده شدند و تمامی اقلام مورد نیاز در اختیار آن ها قرار گرفته است. هلال احمر تا آخرین لحظه در کنار زلزله زدگان خواهد ماند تا تمامی نیازهای آنها را رفع کند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم گفت: شمار مصدومان زلزله بامداد شنبه سایه خوش و چند روستای دیگر غرب هرمزگان به ۱۱۱نفر افزایش یافت که از این تعداد ۱۰۱نفر با دریافت خدمات درمانی از مراکز درمانی مرخص شدند.

دکتر فاطمه نوروزیان در جمع خبرنگاران افزود: ۱۰نفر از مصدومان هنوز در بیمارستان‌های بندرلنگه و بندرعباس بستری هستند که حال هیچ کدام وخیم نیست.

کانکس‌ها در حال ارسال است

در ادامه حضور برخی از مقامات کشورمان در محل وقوع زمین لرزه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منطقه زلزله زده «سایه خوش» در شهرستان بندرلنگه رفت و پس از بازدید این منطقه، گفت: خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق زلزله زده در دسترس است و کارکنان بهداشت و درمان و فوریت‌های پزشکی در حال خدمت رسانی به مردم منطقه هستند.

بهرام عین الهی افزود: بدنبال زمین لرزه‌های بامداد شنبه ، ۹۳نفر به مراکز درمانی مراجعه که ۵ نفر جان خود را از دست دادند و ۷۸تن ترخیص شدند و چند نفر هم بستری هستند که حال یکی از آن ها وخیم است.

وی با بیان این که درمانگاه سرپایی در روستای سایه خوش به عنوان کانون این زمین لرزه‌ها مستقر شده است تا هر نوع خدمات پزشکی مورد نیاز ارائه شود، تاکید کرد: مانند همه حوادث اینچنینی همه خدمات درمانی و اورژانسی ارائه شده به مردم زلزله زده رایگان بوده است.

وزیر بهداشت، بیدار بودن ساکنان هنگام وقوع زلزله و خروج سریع آنان از خانه ها را دلیل شمار کم جانباختگان دانست و تاکید کرد: خدمات بهداشتی و درمانی در دسترس است و کارکنان بهداشت و درمان و فوریت‌های پزشکی در حال خدمت رسانی به مردم منطقه هستند که برای ایجاد شرایط مناسب زندگی کانکس به این منطقه ارسال می شود.

ارتش در کنار زلزله زدگان هرمزگان است

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در حاشیه بازدید از روستای زلزله زده سایه خوش گفت: با تامین ماشین آلات آواربرداری و تامین وسایل سرمایشی در کنار مردم زلزله زده غرب هرمزگان هستیم.

امیر سرتیپ آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم به نماینده ارشد وزارت دفاع در استان هرمزگان دستور همکاری و در اختیار گذاشتن ظرفیت های وزارت دفاع برای کمک به آسیب دیدگان زلزله استان را با محوریت ستاد بحران استان صادر کرد

آغاز ارزیابی برای جبران خسارت ها

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از آغاز پیگیری‌ها برای جبران خسارت به زلزله‌زدگان خبرداد و جزئیات آن را تشریح کرد.

محمد حسن نامی در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضع مناطق زلزله‌زده در استان هرمزگان گفت: پریروز به همراه وزیر کشور بازدیدی از مناطق زلزله‌زده در استان هرمزگان داشتیم که در این بازدید بر تسریع در جبران خسارات و فراهم کردن شرایط برای بازگشت زلزله‌زدگان به روند عادی زندگی تاکید شد.

وی با بیان این که جریان برق و آب در مناطق زلزله‌زده وصل شده است،ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا نیازهای اولیه برای اسکان زلزله‌زدگان به سرعت تامین شود، همچنین از روز وقوع زلزله، کار ارزیابی خسارت ها برای تشکیل پرونده و جبران آن آغاز شده و البته این فرآیند ممکن است چند روزی به طول انجامد.

نامی در پاسخ به سئوالی درباره نگرانی‌های مطرح شده درباره احتمال گرمازدگی برخی از ساکنان این مناطق گفت: برای این موضوع هم تمهیدات لازم اتخاذ شده است. برای کانکس‌ها کولر پیش‌بینی و چندین کولر در محل نصب شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: تلاش خواهد شد تا نوسازی واحدهای آسیب‌دیده با سرعت انجام شود و علاوه بر آن پیگیری خواهیم کرد تا با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بنیاد مستضعفان واحدهای قدیمی و فرسوده در این مناطق که ممکن است آسیب ندیده باشند هم مقاوم سازی شوند.

نسخه مناسب چاپ