تیراندازی مرگبار در پایتخت دانمارک با ۳ کشته
 

سرویس خارجی: پلیس دانمارک اعلام کرد که در تیراندازی در پایتخت این کشور سه نفر کشته و سه نفر نیز زخمی شدند.
این تیراندازی در مرکز خرید فیلدز در شهر کپنهاگ روی داد و در پی آن یک جوان ۲۲ ساله دانمارکی از سوی پلیس این کشور دستگیر شد. پلیس دانمارک همچنین اعلام کرد خطوط مترو واقع در منطقه «آماگر» شهر کپنهاگ که حادثه در آن به وقوع پیوست به طور موقت بسته شد. منطقه «آماگر» یکی از پرجمعیت ترین مناطق کپنهاگ به شمار می‌رود. پلیس دانمارک همچنین راه‌های ورودی و خروجی به منطقه آماگر شهر کپنهاگ را بست و ورودی و خروجی بزرگراه شماره ۱۹ در این بخش از کپنهاگ نیز بسته شد. پلیس دانمارک در صفحه خود در توییتر نوشت: چند نفر در جریان تیراندازی در مرکز خرید کشته یا مجروح شدند. پلیس دانمارک با حضور گسترده در محل وقوع حادثه، از مردم خواست از محل وقوع حادثه دور شوند. پلیس دانمارک تایید کرد که یک نفر را در ارتباط با این حادثه دستگیر کرده است اما از ارائه هرگونه جزئیات درباره وی خودداری کرد. یک شاهد عینی نیز در گفت‌وگو با یک شبکه محلی گفت که صدای شلیک سه گلوله را شنید و پس از آن مردم به سرعت از مرکز خرید به بیرون گریختند. ویدئوهای منشتر شده از محل وقوع حادثه، حاکی از حضور گسترده پلیس در محل و بسته شدن تمامی راه‌های اطراف محل وقوع حادثه است.
* انگلیس
ارتش انگلیس از هک شدن حساب کاربری خود در دو شبکه اجتماعی توییتر و یوتیوب خبر داد. پس از هک شدن حساب کاربری ارتش انگلیس، نام کاربری و تصویر آن چند بار تغییر کرد. در یکی از این تصاویر، چهره میمونی به عنوان تصویر کاربری ارتش انگلیس قرار داده شده است. هنوز مشخص نیست چه کسی در پشت این حمله سایبری بوده اما این نفود، نگرانی‌های امنیتی جدی در میان نیروهای مسلح انگلیس ایجاد کرده است. یک سخنگوی ارتش انگلیس نیز گفت: ما از هک شدن حساب کاربری ارتش انگلیس در توییتر و یوتیوب مطلع هستیم و تحقیقات در این زمینه در حال انجام است. وی اضافه کرد: ما امنیت اطلاعات را بسیار جدی گرفته و این موضوع را حل خواهیم کرد و تا زمانی که تحقیقات تکمیل نشود، اظهار نظر بیشتر، نامربوط است.
* فرانسه
«الیزابت بورن» نخست وزیر فرانسه به دستور رئیس جمهوری، نتیجه ترمیم کابینه را اعلام کرد. «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه پس از چالش بزرگ از دست دادن اکثریت قاطع در پارلمان، در برابر درخواست‌ احزاب مخالف برای استعفای نخست وزیر مقاومت کرد و با تجدید اعتماد به وی، خانم بورن را مسئول تشکیل کابینه جدیدی کرد. بورن فهرست اعضای کابینه جدید را که «بورن۲» نام گرفته، اعلام کرد. همچنین نخستین نشست شورای وزیران دیروز به ریاست مکرون برگزار شد. رسانه‌های فرانسوی از صبح دیروز اخباری را از نخستین اطلاعات درز کرده و نام‌های مطرح شده در این ترکیب منتشر کردند. یکی از چالش‌های بزرگ آغاز دوره دوم پنج‌ساله ریاست جمهوری مکرون در اعلام نام کابینه «دامیان آباد» بود.
رسانه‌های فرانسوی نوشتند: وی که پیشتر اعلام نامش به عنوان وزیر همبستگی، خودکفایی و افراد دارای معلولیت به دلیل اتهامات متعدد اخلاقی با انتقاد گسترده مواجه شده بود سرانجام از ترکیب کابینه کنار گذاشته شد. همچنین «اولیویه وران» سخنگوی دولت جدید مکرون شد و جای «اولیویا گرگوآر» را گرفت. نام گرگوآر نیز برای تصدی وزارت صنایع کوچک و متوسط، تجارت، صنایع دستی و گردشگری اعلام شده است. «برونو لو مر» همچنان وزیر اقتصاد و دارایی ماند.
«کلمان بون» با سابقه طولانی در وزارت امورخارجه، وزیر مشاور امور اروپایی که به تازگی به نمایندگی ساکنان پاریس نیز به مجلس راه یافت، وزارت حمل و نقل را برعهده می گیرد. «مارلن شیپا» که پیشتر وزارت شهروندی را برعهده داشت و در کابینه نخست بورن حضور نداشت، این بار با عنوان وزیر اقتصاد اجتماعی و همبستگی به دولت مکرون باز گشته است. پیشتر روزنامه «لو فیگارو» نوشته بود: با اینکه مکرون اکثریت قاطع نمایندگان مجلس آتی را در اختیار ندارد، اما از اجرای اصلاحات بازنشستگی مبنی بر «دوره کاری طولانی‌تر مانند همه همسایگان، با در نظر گرفتن شرایط کاری و در نتیجه قوانین سختی کار» صرف‌نظر نکرده است. مکرون همچنین احتمال حضور نمایندگانی از دو گروه مهم پارلمانی «فرانسه تسلیم ناپذیر» چپ‌ تندرو و «مجمع ملی» راست افراطی را در ترکیب دولت جدید رد کرده بود.

نسخه مناسب چاپ