ایرج راد: خانه هنرمندان ایران باید همانند آکادمی هنری باشد
ایرج راد در مراسم معارفه مدیرعامل خانه هنرمندان ایران که با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری برگزار شد به تأثیرات خانه هنرمندان بر جامعه هنری اشاره کرد و گفت: هدف این است اینجا به مانند یک آکادمی باشد و گستره فرهنگی را بسط دهد.
به گزارش مهر، در ابتدای این مراسم ایرج راد رئیس شورای عالی خانه هنرمندان گفت: داشتم فکر می‌کردم حدود ۲۲سال قبل اینجا چه شکلی داشت و بهروز غریب‌پور توانست اینجا را به این شکل درآورد. اینجا جایگاه ویژه‌ای داشته و دارد. تأثیرات خانه هنرمندان بر جامعه هنری بسیار بالا بوده و هست.راد درباره انتخاب محمد مهدی عسگرپور تأکید کرد: انتخاب ایشان بر اساس اساسنامه، جایگاه و اهداف خانه انجام شد تا فردی فرهنگی و توانمند بتواند یاری دهنده شورای عالی باشد. امید داریم با همکاری شورا و آقای عسگرپور خانه به اهداف خود برسد.
وی در بخش دیگری به ذکر اسامی هیأت مؤسس خانه هنرمندان ایران پرداخت و گفت: اولین مدیرعامل خانه بهروز غریب‌پور بود که خدمات ارزنده‌ای در عرصه فرهنگ و هنر داشت. دومین مدیرعامل مجید جوزانی، سومین مجید سرسنگی و چهارمین مدیرعامل مجید رجبی معمار بود. امیدوارم خانه هنرمندان ایران در مدیریت آقای عسگرپور با همکاری شورای عالی دوران شکوفایی و جایگاه والایی را تجربه کند.
پیرهادی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از محمدباقر قالیباف گفت: متأسفانه حوزه فرهنگ و هنر مغفول مانده و طی این سال‌ها کمتر دغدغه این حوزه‌ها را داریم و درگیر مسائل اقتصادی هستیم. نباید بگذاریم وقفه‌ها ادامه پیدا کنند و وظیفه ما این است که از حوزه فرهنگ و هنر حمایت کنیم. معتقدم فرهنگ و هنر نباید دولتی باشد اما باید حمایت شود. این حمایت در سال‌های اخیر کم شده است.
بهروز غریب‌پور خطاب به شهرداری تهران متذکر شد: شهرداری با تفکیک تماشاخانه ایرانشهر از خانه هنرمندان ایران اشتباه استراتژیک بزرگی مرتکب شد. زمانی شهردار ناحیه سبز بودم و اجازه ندادم فضای تماشاخانه ایرانشهر تبدیل به جمعه بازار شود .
سپس منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما به ایراد سخن پرداخت و گفت: برای ما بچه‌های سینما و خانه سینما، عسگرپور شناخته شده است و ارزش‌های کاری او هم بر همه ما واضح و مبرهن است.
وی اظهار کرد: اگر فرهنگ، تاریخ و تمدن و عنصر مهمی به نام زبان فارسی نباشد، نام‌ها چه ارزشی خواهند داشت. بزرگترین اشتباه استراتژیک سیاستمداران بی‌توجهی به فرهنگ است. نمی‌شود پیشرفت امنیتی و اقتصادی کرد ولی یادمان برود که وطن کجاست. وقتی شکاف‌های فرهنگی بزرگ‌تر می‌شوند چگونه می‌شود کشور را امن نگه داشت.
رضا کیانیان چهره دیگری بود که صحبت کرد. وی در ابتدای سخنان خود یادآور شد: من بچه تئاتر هستم و تئاتر با دیالوگ و تماشاگر زنده است. همه از هنر صحبت می‌کنیم ولی هنر بدون گفتگو هیچ معنایی ندارد، هنر تک‌گویی است. وی متذکر شد: در منش ما بیشتر تک‌گویی وجود دارد. بدون هنر ما یکدیگر را نابود می‌کنیم چون گفتگو نمی‌کنیم. جلوی هنر و گفتگو را نبندیم. سپس ایرج راد رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران حکم مدیرعاملی محمدمهدی عسگرپور را به وی اعطا کرد.

نسخه مناسب چاپ