وزارت امور خارجه: تعیین سرنوشت ۴ دیپلمات ربوده شده کشور مجدانه دنبال می‌شود
وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالروز ربایش چهار دیپلمات کشورمان درلبنان اعلام کرد: همچنان به اقدامات خود برای تعیین سرنوشت دیپلمات‌های ربوده شده ادامه می دهیم و مجدانه پیگیری سرنوشت آنها هستیم.
وزارت خارجه در این بیانیه‌ تصریح کرد: واقعه ۱۴ تیر ماه، سالروز ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی، نماد نقض آشکار تمامی حقوقی است که در کنوانسیون وین (۱۹۶۱) با عنوان حقوق و مصونیت‌های دیپلماتیک برای تمامی دیپلمات‌ها در نظر گرفته شده است.
۴۰ سال پیش در سال ۱۹۸۲‌، چهار دیپلمات ایرانی به نام های سید محسن موسوی، احمد متوسلیان، کاظم اخوان و تقی رستگار مقدم در منطقه‌ای در کشور لبنان که در آن زمان تحت اشغال رژیم صهیونسیتی بود، توسط مزدوران این رژیم ربوده شدند.
جمهوری اسلامی ایران همواره مسئولیت سیاسی و حقوقی ربایش و این اقدام تروریستی را متوجه رژیم صهیونیستی و حامیان آن می‌داند.
در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: با وجود تلاش‌های بی وقفه وزارت امور خارجه و پیگیری‌های حقوقی که منجر به اعلام آمادگی از طرف دبیرکل وقت سازمان ملل در سال ۲۰۰۸ شد، متاسفانه همکاری مناسبی برای تعیین سرنوشت دیپلمات‌های ایرانی از سوی جامعه بین المللی و نهادهای حقوق بشری انجام نشده است و رژیم صهیونیستی که به هیچ یک از قوانین بین المللی و حقوق بشری و انسانی پایبندی ندارد، در سایه سکوت جامعه جهانی نسبت به جنایاتش، همواره از زیر بار مسئولیت فرار کرده است.
وزارت خارجه افزود: ایران از همه نهادهای حقوق بشری و سازمان ملل متحد انتظار دارد با سازوکارهای مقتضی، اقدامات الزامی را برای وادار کردن صهیونیست‌ها به همکاری حداکثری در زمینه روشن شدن سرنوشت این عزیزان به عمل آورد و زمینه مجازات عاملین این جنایت و ناقضین حقوق دیپلماتیک را فراهم
سازد.
دربیانیه وزارت امور خارجه تاکید شده است : ایران ضمن قدردانی از کوشش لبنان برای تعیین سرنوشت دیپلمات‌های ربوده شده کشورمان، بر تشکیل کمیته حقیقت یاب میان دو کشور و با همکاری نهادهای بین المللی تأکید می‌کند.
در چهلمین سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات کشورمان توسط مزدوران رژیم صهیونیستی در لبنان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این عزیران و ابراز همدردی با خانواده های معزز ایشان، اعلام می‌دارد که وزارت امور خارجه همچنان به اقدامات خود برای تعیین سرنوشت دیپلمات‌های ربوده شده کشورمان ادامه داده و مجدانه، پیگیری سرنوشت این عزیران را در دستور کار خود قرار داده است.

نسخه مناسب چاپ