اخبار مجلس
مهار نقدینگی،«کاهش نرخ تورم»را نوید می‌دهد
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه با انضباط مالی، امکان افزایش قدرت خرید مردم بدون اجرای سیاست های جبرانی وجود دارد،گفت: مهار رشد نقدینگی، مهار تورم در اقتصاد کشور را نوید می‌دهد.
محمدرضا پور ابراهیمی در گفتگو باایرنا، با اشاره اعلام بانک مرکزی مبنی بر نرخ صفر رشد نقدینگی در دولت سیزدهم گفت: مهمترین
اَبَر چالش کشور کنترل تورم است. افزایش نرخ تورم بهانه بسیاری از مشکلات اقتصادی است، لذا هر اقدامی که به کنترل تورم کمک کند اولویت اصلی دولت و مجلس است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ناترازی بودجه را از علل افزایش نقدینگی در دولت قبل خواند و گفت: دولت قبل تلاش قابل توجهی برای تامین منابع درآمدی پایدار در بودجه نداشت و همین امر موجب شد شاهد افزایش حجم استقراض دولت از منابع بانک مرکزی باشیم که نتیجه آن افزایش پایه پولی، افزایش حجم نقدینگی و در نتیجه افزایش نرخ تورم در کشور بود . پور ابراهیمی با بیان اینکه دولت سیزدهم به این موضوع توجه دارد که روش کمک به مردم تنها افزایش یارانه نقدی، اعطای سبد حمایتی و افزایش حقوق و دستمزد نیست، تاکید کرد: اصلی‌ترین کمک دولت به مردم افزایش و بازگرداندن قدرت خرید آنها ست که در گرو اجرای دقیق سیاست‌های پولی و ارزی است که منجر به مدیریت تورم در نظام اقتصادی کشور خواهد شد.

مصوبه دولت در مورد بازنشستگان مغایر با قانون است
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: مصوبه دولت مبنی بر افزایش ۱۰درصدی حقوق بازنشستگان خلاف قانون است و باید این رقم اصلاح شود.
ولی اسماعیلی در گفتگو مهر، اظهارداشت : شورای عالی کار افزایش ۳۷درصدی حقوق بازنشستگان را تعیین کرد در حالی که دولت مغایر این مصوبه ۱۰درصد افزایش را برای بازنشستگان درنظرگرفت که این خلاف مصوبه شورای عالی کار و نظر هیات تطبیق مجلس است.
وی اضافه کرد: مجلس این مغایرت قانونی را از طریق رئیس مجلس به رئیس جمهوری ابلاغ کرده است تا مصوبه ۱۰درصد افزایش بازنشستگان ابطال شودو افزایش ۳۷درصد مد نظر قرار گیرد یا اگر دولت اصراری داشته باشد، تصمیم جدید در این حوزه گرفته خواهد شد.
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: به هیچ وجه این افزایش بار مالی برای دولت به همراه ندارد و سازمان تأمین اجتماعی متعهد شده است افزایش ۳۷درصدی را برای بازنشستگان اعمال کند.
اسماعیلی افزود: حتی سازمان تأمین اجتماعی راضی به پرداخت این مبلغ است و در هیات مدیره سازمان تأمین اجتماعی نیز این موضوع بررسی و تائید شده است.
نماینده مردم گرمی در مجلس به آغاز جراحی اقتصادی دولت اشاره کرد و ادامه داد: دولت و نظام اسلامی در پیچ حساسی قرار گرفته اند که باید هر سه قوه در کنار هم به حل مشکلات کمک کنند.
وی تلاش شبانه‌روزی دولت را برای حل مشکلات معیشتی مردم با دلسوزی تمام یادآور شد و گفت: در کنار صبوری مردم، انتظار داریم تا رسانه‌ها نیز همراهی خوبی را داشته باشند و در کنار نقدهای دلسوزانه از ناامید کردن مردم پرهیز کنند.اسماعیلی مطالبه‌گری را حق رسانه‌ها و مردم برشمرد و افزود: هیچ کس مخالف مطالبه‌گری نیست اما اینکه بخواهیم در خط دشمن مردم را ناامید و مأیوس کنیم، عقلانی و صحیح به نظر نمی‌رسد.

تحقیق و تفحص درباره واردات صوری نهاده های دامی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به بارگذاری صوری واردات ۵۰۰هزار تُن نهاده دامی توسط یک شرکت خصوصی، گفت: تحقیق و تفحص درباره این موضوع در حال انجام است.
ابراهیم نجفی افزود: این شرکت به صورت صوری واردات
۵۰۰هزار تن نهاده را در سامانه بارگذاری کرد و مرغداران حدود هزار و ۱۰۰میلیارد تومان از وی خرید کردند و این تخلف گزارش شده است و در حال تحقیق و تفحص هستیم.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ۷کمیته این کمیسیون نواقص حوزه قوانین کشاورزی را جمع آوری و بررسی می‌کنند، افزود: اگر ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهری واقع شود مرجع رسیدگی به آن شهرداری است و موضوع در کمیته‌های مربوطه بررسی می‌شود.
وی اضافه کرد: طرحی مبنی بر تأسیس شبکه ملی توسعه فناوری حوزه آب و انرژی به مجلس داده شده است که به زودی کامل می‌شود وآن را در صحن علنی بررسی می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ