چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۶۱ (برابر با ۱۵ رمضان ۱۴۰۲، ۷ ژوئیه ۱۹۸۲) نقل شده است
آیت‌الله روح‌الله خاتمی به نمایندگی امام و امامت جمعه یزد منصوب شد
از سوی امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله حاج‌آقا روح‌الله خاتمی به سمت نماینده امام و امام جمعه یزد منصوب شد.
متن حکم امام امت بدین شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب مستطاب حجت‌‌الاسلام والمسلمین آقای حاج‌آقا روح‌الله خاتمی دامت‌افاضاته ـ بدنبال شهادت جانگداز سومین شهید محراب، صدوقی عزیز و اتفاق نظر علمای بزرگ یزد و محبوبیت در نزد اهالی محترم، جنابعالی را که موصوف به علم و تقوا میباشید به سمت نماینده و امام جمعه یزد منصوب مینمایم. انشاءالله ضمن انجام این فریضه‌ی بزرگ مردم را به کلیه وظایف خود در رابطه با اسلام عزیز و مسلمین و انقلاب خونین و مستحکم ملت شریف ایران آشنا فرمائید…

وزیر دفاع: ورود به خاک عراق اجتناب ناپذیر است همانطور که سازش با صهیونیسم غیرممکن است
نمایندگان وزارتخانه‌ها، نهادها و نیروهای مسلح نظامی و انتظامی، نحوه بسیج و هماهنگی امکانات کشور را در یک گردهمائی مورد بحث و بررسی قرار دادند. در این جلسه که نمایندگان کلیه وزارتخانه‌ها، نهادها، نیروی نظامی و انتظامی شرکت داشتند سرهنگ سلیمی طی سخنانی با اشاره به برکات و ثمراتی که جنگ تحمیلی برای جمهوری اسلامی ایران در بر داشته است گفت: هدف از تشکیل این گردهمائی مشورت در مورد بسیج امکانات کشور بالاخص در زمینه‌های علمی، فنی و صنعتی است که امیدواریم این جلسه آغازگر حرکتی باشد تا به آن هدف نهائی برسیم.
سرهنگ سلیمی در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر ابرقدرتهای شرق و غرب هر دو از ورود سربازان اسلام بداخل مرزهای عراق وحشت دارند. ولی در شرایط فعلی این امر برای ما اجتناب ناپذیر است، همانطور که سازش با صهیونیسم برای ما غیرممکن است، و سرانجام با آنها مواجه خواهیم شد.

اجلاس اضطراری اوپک برای جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت نفت تشکیل میشود
دکتر عباس هنردوست معاون وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌المللی در آستانه سفر به وین برای شرکت در اجلاس اضطراری اوپک در یک گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به سئوالات وی پاسخ گفت.
مهمترین هدف ما در کنفرانس اضطراری اوپک که روز جمعه آینده در وین تشکیل خواهد شد جلوگیری از سقوط هرچه بیشتر قیمت نفت است.
معاون وزارت نفت جمهوری اسلامی افزود: اضافه تولید پادشاهی عربستان ظرف دو ماه اخیر، یکی از علل عمده سقوط قیمت تک محموله‌ای بود و با این عمل پادشاهی عربستان، قیمت نفت تک محموله‌ای حدود بشکه‌ای دو دلار کاهش یافت.

درخواست‌ عرفات از سران کشورهای اسلامی برای رسیدگی عاجل به فاجعه لبنان
یاسرعرفات رئیس کمیته اجرائی سازمان آزادی‌بخش فلسطین عصر دیروز طی ارسال پیامی برای آقای سیدعلی خامنه‌ای رئیس جمهوری کشورمان از جمهوری اسلامی ایران جهت شرکت در کنفرانس فوق‌العاده سران کشور‌های اسلامی دعوت بعمل آورد. متن پیام یاسر عرفات بدین شرح است:
برادر پرزیدنت سیدعلی خامنه‌ای رئیس جمهوری اسلامی ایران، السلام علیکم و رحمت‌الله وبرکاته.
مسئله فلسطین همانطور که میدانید براثر تجاوز آمریکای صهیونیستی به لبنان و به دو ملت فلسطین و لبنان و به انقلاب مسلحانه فلسطین، شرایط دشواری را میگذراند. بر این اساس اینجانب دعوت به تشکیل کنفرانس فوق‌العاده سران کشورهای اسلامی برای بررسی اوضاع ناشی از این تجاوز را کرده‌ام، لذا امیدوارم که این دعوت را در سطح مطلوب سران قبول بفرمائید.

code

نسخه مناسب چاپ