استاندار سیستان‌‌و‌بلوچستان: امسال از لحاظ ذخیره آبی مشکلی نداریم
زاهدان ـ خبرنگار اطلاعات: استاندار سیستان‌و‌بلوچستان گفت: افزون بر ۱۳۰ میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه‌ ۴ به چاه نیمه شماره ۳ منتقل شده است که می‌تواند نیازهای آب شهری منطقه سیستان و زاهدان را برطرف کند.

حسین مدرس خیابانی در حاشیه دیدار از خط لوله انتقال چاه نیمه ۲ به یک، اظهارداشت: در این ۲ سالی که ظرفیت چاه نیمه‌ها به حداقل خود رسیده، حدود ۹ ماه آب چاه نیمه شماره ۴ که در سطح است به چاه نیمه شماره ۳ منتقل شده است تا بتوانیم نیازهای آب شهری را برطرف کنیم.

وی افزود: ذخیره آبی برای سال جاری کافی است و از این نظر مشکلی نداریم و در مجموع اقدامات لازم برای رفع تنش‌های آبی این منطقه انجام شده و می‌شود.

استاندار سیستان‌و‌بلوچستان تاکید کرد: در حوزه روستایی ۳۰ میلیون مترمکعب آب چاه نیمه شماره ۲ که تبخیر بالایی داشت و به چاه نیمه شماره یک منتقل شد تا با خط انتقال ۳ به یک، بتوانیم آب روستایی را نیز از این منبع تامین کنیم.

وی ادامه داد: ۱۰ حلقه چاه منطقه حرمک به بهره‌برداری رسیده است که با وارد شدن آن به مدار، تنش آبی در شهر زاهدان به حداقل خود خواهد رسید.

مدرس خیابانی در مورد تامین اعتبار برای انتقال آب از منطقه تهلاب، ابراز امیدواری کرد و افزود: با رایزنی‌ها، حق‌آبه هیرمند پیگیری خواهد شد، همچنین خط انتقال آب از دریای عمان از ۴ منطقه آغاز شده است که باید با سرعت بیشتری پیش برود.

وی با بیان این‌که تاکنون ۴ حلقه چاه ژرف در استان سیستان‌و‌بلوچستان حفر و یک آب شیرین‌کن بر روی چاه شماره ۲ نصب شده است، گفت: برای تامین آب منطقه سیستان، نیازمند حفر ۱۰۰ حلقه چاه ژرف هستیم که از وزارت نیرو می‌خواهیم برای حفر این چاه‌ها منابع و اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.

نسخه مناسب چاپ