میهمانی بزرگ ۱۰ کیلومتری مردم تهران در روز عید غدیر
«میهمانی بزرگ ۱۰ کیلومتری مردم تهران در روز عید غدیر ،عصر۲۷تیر از چهارراه ولی‌عصر(عج) تا چهارراه پارک‌وی با حضور هیأت‌های مذهبی، مساجد و گروه‌های جهادی و مردمی برگزار می‌شود. »
به گزارش فارس‌، این مطلب راساسان زارع سخنگوی ستاد مردمی برگزاری جشن عید سعید غدیر در نشست خبری ویژه این مراسم اعلام کرد وافزود:
امسال جمعی از گروه‌های مردمی تصمیم گرفته‌اند تا یک رویداد جدید با نام «میهمانی ۱۰ کیلومتری» در مرکز شهر تهران برپا کنند و در این میهمانی میزبان اصلی و میهمان‌های آن را مردم تشکیل می‌دهند و هیأت‌های مذهبی، مساجد، گروه‌های جهادی،‌گروه‌های خدماتی و گروه‌های سرود در طول مسیر چهارراه ولی‌عصر (عج) تا چهارراه پارک‌وی، موکب‌هایی با برنامه‌ها و رویکردهای مختلف برپا خواهند کرد.
سخنگوی ستاد مردمی برگزاری جشن عید سعید غدیر با بیان این که ۳۰۰ گروه مردمی برای شرکت در این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند و پای کار این مراسم خواهند بود، افزود: پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد چند برابر شود.
زارع با اشاره به اینکه پایه اصلی و اساس این جشن، براساس روایات و اسناد دینی اطعام است، گفت: روایت داریم روز عید سعید غدیر، روز بخشش و هدیه دادن است که در این مراسم برنامه‌های شاد و غرفه‌های ویژه کودکان طراحی کردیم. همچنین امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند در روز عید سعید غدیر شاد باشید تا مردم را شاد کنید؛ به همین دلیل برنامه‌هایی با حضور چهره‌های شاخص برای شادی مردم طراحی شده است.
وی افزود: از عراق و افغانستان هم افراد و گرو‌ه‌هایی برای حضور در این جشن اعلام آمادگی کرده‌اند تا طبق رسوم خود حضور پیدا کنند. عصر روز عید سعید غدیر از ساعت ۱۸ تا ۲۲ این مراسم رسماً برگزار خواهد شد که احتمالاً تا ساعات پایانی شب هم ادامه خواهد داشت.
سخنگوی ستاد مردمی برگزاری جشن عید سعید غدیر با اشاره به اینکه تعداد ی از هنرمندان اعلام آمادگی کرده اند تا به عنوان سفیر اطلاع‌رسانی در این طرح مشارکت کنند، گفت: این ظرفیت هم فراهم شده است تا در قالب استیج‌هایی از ظرفیت هنرمندان در طول جشن هم استفاده شود.
نحوه مشارکت در این طرح
وی در پاسخ به این سئوال که مردم به صورت فردی و گروه‌های مردمی چگونه می‌توانند در این طرح مشارکت کنند گفت: اگر بانی یا خیری بنای مشارکت و کمک در این طرح را داشته باشد باید عدد یک را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کند تا راهنمایی لازم را دریافت دارد. اگر هیأت، گروه جهادی، گروه سرود، گروه فرهنگی و قرآنی و … بنای حضور در این طرح را داشته باشند باید عدد دو را به این سامانه پیامک کنند. اگر مردم هم به صورت فردی بنا داشته باشند در این طرح خدمت کنند باید عدد سه را به سامانه ارسال کنند تا به موکب‌ها برای همکاری وصل شوند.
زارع تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند روی غدیر باید کار ویژه شود که اگر این واقعه صحیح درک شده بود، کار به عاشورا نمی‌رسید. امسال برای اولین‌ بار این جشن را برگزار خواهیم کرد که شاید در سال‌های آینده براساس تجربه امسال، برنامه را در طول دهه ولایت یعنی از عید قربان تا عید سعید غدیر برگزار کنیم.
سخنگوی ستاد مردمی برگزاری جشن عید سعید غدیر با اشاره به این که این جشن مردمی وام گرفته از واقعه تمدنی اربعین است، گفت: امیدواریم این طرح تکثیر شود. امسال بعد از اطلاع‌رسانی اولیه بسیاری از استان‌ها اعلام آمادگی و برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنی مشابه را داشتند که قطعاً در سال‌های آینده بیشتر هم خواهد شد.وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این سئوال که چرا این برنامه را در منطقه شمالی تهران برپا می‌کنید و به سمت جنوب شهر که نیازمندی‌های بیشتر از نظر معیشتی و شادی دارند نرفتید، خاطر نشان کرد: این طرح امسال برای اولین‌بار است و تجربه‌ای در این زمینه نداریم. برای برگزاری این جشن با نهادهای مختلفی هماهنگی شد؛ زیرا باید بخشی از خیابان مسدود شود. پیشنهاد اولیه ما برپایی جشن از چهارراه ولیعصر (عج) رو به پایین بود اما پلیس راهور به دلیل بن‌بست‌های مواصلاتی ایجاد شده، مخالفت کرد. شهردار تهران پیشنهاد برپایی جشن از حرم عبدالعظیم حسنی (ع) تا حرم امامزاده صالح (ع) را داشت که شدنی است اما برای سال اول نیازمند کسب تجربه بودیم و این مسیر انتخاب شد.
زارع با بیان اینکه میزبان اصلی این برنامه براساس پیشنهاد برگزار کنندگان، شهدای شهر تهران هستند که تصاویرشان در مسیر نصب خواهد شد، افزود: در قالب این جشن، پویش نذر اسباب‌بازی از سوی کودکان هم برگزار خواهد شد و هیأت‌هایی مجری جمع‌آوری اسباب‌بازی از سوی کودکان خواهند بود.

نسخه مناسب چاپ