سرانه منابع تجدید شونده آب به کمتر از ۱۵۰۰ متر مکعب رسیده است
قزوین ـ خبر نگار اطلاعات: مدیران صنعت آب و برق استان قزوین در نشستی بر لزوم مدیریت بهینه مصرف انرژی در شرایط تکرار خشکسالی‌ها برای عبور از پیک بار تابستان امسال تاکید کردند‏‎.
‎مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین در این نشست، اساسی‌ترین مشکل حوزه آب را نحوه مصرف آن دانست و گفت: با توجه به بروز پدیده خشکسالی در۲ سال متوالی و نیاز به برداشت و کمبود منابع آبی مجبور هستیم از منابع تجدید شونده آب استفاده کنیم و از این رو با افت سطح آب‌های زیر زمینی مواجه شده ایم‏‎.
‎یدالله ملکی افزود: منابع سرانه تجدید شونده آب در ۴۰ سال گذشته حدود ۷ هزار متر مکعب به ازاء هر نفر بود که به کمتر از ۱۵۰۰ متر مکعب رسیده است‎.
‎وی با اشاره به مصرف بیش از ۸۸ درصد منابع آب استان قزوین در بخش کشاورزی یاد اور شد: از یک میلیارد و ۸۷۰ میلیون متر مکعب آب مصرفی استان بیش از یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب از منابع زیر زمینی استفاده می‌شود که برای جلوگیری از افت آن و طرح تعادل بخشی آب، نصب کنتورهای هوشمند بر چاه‌های مجاز و مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز در دست اجرا است‎.‎مدیر عامل شرکت آبفای استان قزوین هم آب را یک موضوع بین بخشی دانست و گفت: اگر درباره مدیریت مصرف همکاری نشود، با چالش‌های جدی در این زمینه مواجه می‌شویم‏‎.
‎داراب بیرونوندی با اشاره به حفر ۲۳ حلقه چاه برای رفع کمبود آب در استان قزوین در سال جاری افزود: امسال سخت‌ترین سال از نظر خشکسالی در نیم قرن اخیر را سپری می‌کنیم و برداشت از منابع آب‌های زیر زمینی چالش جدی ایجاد کرده است‏‎.‎وی سرقت آب و تاسیسات آن را یکی دیگر از چالش‌های استان قزوین دانست و گفت: طی سه ماهه نخست امسال ۱۳۲ مورد انشعاب‌های غیر مجاز انجام گرفته که حدود ۳۰ درصد میزان مصرف اب را بالا برده است‎.

نسخه مناسب چاپ