ترور «شینزوآبه» نخست‌وزیر سابق ژاپن به ضرب گلوله در توکیو
 

سرویس خارجی: رسانه های ژاپنی از مرگ شینزو آبه نخست وزیر پیشین این کشور که صبح دیروز هدف سوءقصد قرار گرفت، خبر دادند.
شینزو آبه ۶۷ ساله درپی اصابت دو گلوله به پشت و گردنش به بیمارستان منتقل شد اما به دلیل شدت جراحات و خونریزی درگذشت. آبه در جریان سخنرانی در یک کارزار انتخاباتی حزب خود هدف اصابت دو گلوله قرار گرفت. ضارب از فاصله ۱۰ متری به آبه از ناحیه پشت دو گلوله شلیک کرد و پس از دومین شلیک، آبه به زمین افتاد و به گفته ماموران انتظامی، بیهوش شد. پلیس گفته بود که آبه بلافاصله پس از جراحت ناشی از شلیک گلوله‌ها هوشیار بود اما درجریان انتقال به بیمارستان هوشیاری‌اش را از دست داد و شرایط به دلیل ایست قلبی و ریوی به وخامت گذاشت. «تتسویا یاماگامی» ضارب ۴۱ ساله که عضو سابق نیروی دریایی ژاپن است، بلافاصله توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. ضارب به پلیس ژاپن گفته که از عملکرد نخست‌وزیر سابق ژاپن ناراضی بود و به همین دلیل او را ترور کرد. از سویی «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن در پی ترور شینزو آبه، مبارزات انتخاباتی خود را رها کرد و به توکیو بازگشت. «موتگی توشیمیتسو» وزیر امور خارجه ژاپن هم در پی ترور آبه، شرکت در افتتاحیه نشست گروه ۲۰ در اندونزی را لغو کرد. گفتنی است شینزو آبه دارای رکورد طولانی‌ترین مدت نخست وزیری در ژاپن بود که در سال ۲۰۲۰ به خاطر بیماری از سمت خود کناره گیری کرد. آبه دو دوره از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ به عنوان نخست وزیر ژاپن و رئیس حزب لیبرال دموکرات و همچنین از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ مشغول به کار بود.
ایران محکوم کرد
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در توئیتی به زبان ژاپنی نوشت: ترور شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن را محکوم و درگذشت وی را به ملت و دولت دوست، ژاپن تسلیت می‌گویم. وی افزود: خدمات ارزنده ایشان به عنوان سیاستمداری برجسته، از جمله در گسترش مناسبات دو ملت ایران و ژاپن فراموش نخواهد شد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم ترور نخست وزیر سابق ژاپن را به شدت محکوم کرد . ناصر کنعانی گفت: به عنوان یک کشور قربانی تروریسم که رهبران بزرگی را توسط تروریست‌ها از دست داده، خبر ترور شینزو آبه نخست وزیر پیشین ژاپن را از نزدیک و با نگرانی دنبال می‌کنیم. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران این اقدام تروریستی را به شدت محکوم می‌کند.
واکنش جهانی
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هم در واکنش به این حمله گفت که ایالات متحده از تیراندازی به شینزو آبه عمیقا نگران شد. رام امانوئل سفیر ایالات متحده در ژاپن هم گفت که از این تیراندازی ناراحت و شوکه شد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز در رسانه اجتماعی خود گفت: آبه یک دوست واقعی برای من و مهمتر از آن آمریکا بود و این ضربه بزرگی به مردم فوق‌العاده ژاپن است که او را بسیار دوست داشتند و تحسین می‌کردند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم گفت: در خلال نشست گروه ۲۰ از این ترور اطلاع یافتم و اولین فردی بودم که سخنرانی ام را با ابراز تسلیت به طرف ژاپنی شروع کردم. «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم در واکنش به ترور آبه آن را شوکه ‌کننده توصیف کرد. «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا نیز آبه را فردی فوق‌العاده، دموکراتی قدرتمند و قهرمان نظم جهان چند قطبی توصیف کرد و قتل بی‌رحمانه و بزدلانه او را محکوم کرد. «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه‌ای از ترور آبه ابراز تأسف کرد و با خانواده او و مردم ژاپن ابراز همدردی کرد. «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند نیز در پیامی، این حادثه را محکوم کرد و ضمن ابراز تأسف بابت آن، با خانواده آبه و مردم ژاپن ابراز همدردی کرد. «آنتونی آلبانیز» نخست‌وزیر استرالیا هم ضمن ابراز تأسف و همدردی با مردم ژاپن گفت شنیدن خبر ترور آبه او را شوکه کرد. «جاسیندرا آردن» نخست‌وزیر نیوزیلند هم در واکنشی مشابه گفت از ترور آبه عمیقاً شوکه شده است. وزرای کشورهای آسیایی از جمله فیلیپین، اندونزی و مالزی هم در بیانیه‌هایی جداگانه ترور نخست وزیر سابق ژاپن را محکوم کرده و با مردم این کشور ابراز همدردی کردند.

نسخه مناسب چاپ