حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در گفتگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری سوریه :
حمایت ایران از محور مقاومت تداوم خواهد یافت
رئیس جمهوری با اشاره به لزوم اجرای توافق های سابق میان ایران وسوریه ، سفر اخیربشاراسد به تهران را موفق توصیف و تاکید کرد: در این سفر توافق های خوبی حاصل شد که اجرای آنها باید به شکل جدی دنبال شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با رئیس جمهوری سوریه با تبریک فرارسیدن عید سعید قربان به دولت و ملت دوست و برادر سوریه افزود: امیدوارم خداوند به برکت این عید سعید، رحمت و نعمات خود را بر ملت‌های مسلمان و به ویژه ملت‌های مقاوم ایران و سوریه نازل کند.
وی با بیان این که حمایت ایران از محور مقاومت و به ویژه سوریه تداوم خواهد داشت، اظهار داشت: ایران حامی استقرار صلح و ثبات و مخالف هر گونه مداخله خارجی در سوریه است.
رئیس جمهوری سوریه هم در این گفتگوی تلفنی با تبریک عید سعید قربان به رئیس جمهوری، دولت و ملت ایران، از رئیسی درخواست کرد که صمیمانه‌ترین تبریکات و تهنیات وی را به رهبر معظم انقلاب اسلامی برساند.
بشار اسد با بیان این که دشمنان ما نه سال به سال که روز به روز در برابر محور مقاومت ضعیف‌تر می‌شوند، گفت: ایران و سوریه در یک سنگر قرار دارند و امیدوارم عید سال آینده را در حالی جشن بگیریم که ملت‌های ایران و سوریه شاهد موفقیت‌های روزافزون داخلی و خارجی باشند.
گفتگوی تلفنی با نخست وزیر پاکستان
رئیسی در پاسخ به تماس تلفنی «شهباز شریف»
نخست وزیر پاکستان هم با بیان این که ایران مانع و محدودیتی برای گسترش روابط با ان کشور ندارد، اظهار داشت: سطح فعلی روابط تهران – اسلام‌آباد متناسب با ظرفیت‌های متنوع دو کشور نیست و برگزاری منظم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی می‌تواند مسیر ارتقای سطح روابط دو کشور را هموار کند.
رئیسی با تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت دوست و برادر پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی برای روابط خود با پاکستان قائل است.
وی با بیان این که سطح فعلی روابط تهران- اسلام‌آباد متناسب با ظرفیت‌های متنوع دو کشور نیست، افزود: آماده گسترش روابط و افزایش تبادلات و همکاری‌های دو کشور به ویژه در عرصه‌های انرژی و کشاورزی هستیم.
رئیس جمهوری با اشاره به این که ایران مانع و محدودیتی برای گسترش روابط با پاکستان ندارد، اظهار داشت: برگزاری منظم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی مسیر ارتقای سطح روابط دو کشور را هموار خواهد کرد.
رئیسی با ابراز خشنودی از امکان پذیرایی کشورمان از زائران پاکستانی بارگاه مقدس امام هشتم (ع)‌ تصریح کرد: ایران بهترین دوست کشورهای همسایه در شرایط مختلف است.
نخست وزیر پاکستان هم در این گفتگوی تلفنی با تبریک عید سعید قربان به رئیس جمهوری، دولت و ملت ایران و همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی، از کمک‌های ایران برای خاموش کردن آتش‌سوزی در بخشی از جنگل‌های این کشور و پذیرایی مطلوب از زائران پاکستانی حرم امام رضا از سوی کشورمان قدردانی کرد.
شهباز شریف با بیان این که روابط پاکستان و ایران فراتر از روابط همسایگی، قرن‌ها به عنوان روابطی برادرانه تداوم داشته است و هر دو کشور از یک کیش و دین و جزو یک خانواده هستند، گفت: از توجه و تلاش ایران برای گسترش روابط با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سپاسگزاری می کنم.
وی با تاکید بر لزوم برگزاری هر چه سریعتر نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور افزود: پاکستان علاقمند به گسترش تبادل کالا و تهاتر و همچنین همکاری در زمینه انرژی با ایران است.
نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: خواهان بازگشت صلح و ثبات به افغانستان و بهبود وضع زندگی مردم این کشور و همچنین فراهم شدن زمینه بازگشت آوارگان افغانستانی به کشور خودشان هستیم.
پاسخ به نخست وزیر هند
رئیسی در پاسخ به پیام تبریک نخست وزیر هند به مناسبت عید سعید قربان، متقابلا این عید بزرگ را به دولت و مردم هند، به ویژه جمعیت ۲۰۰ میلیون نفری مسلمانان این کشور تبریک گفت و برای مردم هند صلح و دوستی و برای منطقه امنیت، رفاه و توسعه آرزو کرد.
رئیس جمهور ی با تشکر از پیام تبریک نخست وزیر هند، بر اهمیت حفظ ویژگی تاریخی هند به عنوان سرزمین احترام به ادیان و جماعات معنویت‌گرا تاکید کرد.
«ناراندا مودی» نخست وزیر هندهم در پیام تبریک خود، عید سعید قربان را به رئیسی تبریک گفت و برای ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران صلح، دوستی و موفقیت آرزو کرد.
نخست وزیر هند گرامیداشت این عید توسط ۲۰۰ میلیون مسلمان هندی را نمادی از صلح و دوستی بین ادیان مختلف در هند دانست .
تبریک رئیسی به سران کشورهای اسلامی
رئیس جمهوری در پیام‌هایی جداگانه به سران کشورهای اسلامی هم با تبریک فرارسیدن عید سعید قربان، اظهار امیدواری کرد که به برکت این عید فرخنده، دل‌های مومنین در سایه تعالیم دین مبین اسلام و آموزه‌های حضرت محمد مصطفی(ص) به یکدیگر نزدیکتر‌تر و همه مسلمانان جهان به شایستگی در مسیر وحدت گام بردارند.
رئیسی دراین پیام آورده است: عید قربان خالصانه‌ترین مظهر عبادت، نماد ایثار و تسلیم در پیشگاه الهی و روز سربلندی حضرت ابراهیم(ع) در امتحان الهی، قبولی طاعت و برگزیده شدن او به عنوان امام و الگوی مومنین است.
رئیس جمهوری اظهار امیدواری کرده است که به یمن و برکت این عید فرخنده، دل‌های مومنین در سایه تعالیم حیاتبخش دین مبین اسلام و آموزه‌های گرانسنگ پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (ص)به یکدیگر نزدیکتر شود و همه مسلمانان جهان به شایستگی در مسیر وحدت، همدلی و همبستگی گام بردارند تا شاهد عزت و سربلندی روزافزون ملت اسلامی در تمامی عرصه‌های بین‌المللی باشیم.
جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا
رئیس جمهوری روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کروناهم با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا با توجه به شرایط جدید این بیماری، گفت: ورود مسافر از تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی باید همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست تشخیص کرونا باشد.
رئیسی ، در مورد شرایط کرونا در کشور گفت: با وجود مشارکت مردم و زحمات کادر درمان باید دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود تا با سویه جدیدی از بیماری مواجه نشویم یا اگر سویه جدیدی هم ایجاد شد، گسترش و فراگیری در کشورمان پیدا نکند.
وی با اشاره به تاثیر گذار بودن رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: لازم است افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن دُز یادآور واکسن اهتمام بیشتری داشته باشند .
رئیس جمهوری نقش رسانه‌ها رادر ارتقا و استمرار رعایت دستورالعمل‌های پیشگیری از کرونا مهم برشمرد و گفت: رسانه‌ها با کمک وزارت بهداشت موضوع آموزش مبارزه با کرونا را در جامعه ادامه دهند و تقویت کنند.
رئیسی همچنین با اشاره به ضرورت افزایش آزمایش تشخیص ویروس کرونا برای تقویت بیماریابی در سراسر کشور، بر ضرورت توسعه واکسیناسیون دُز یادآور برای پیشگیری از بیماری تأکید کرد.
وی نظارت بر ورود مسافران از مرزهای کشور را ضروری خواند و گفت: ورود مسافر از تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی باید همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست تشخیص کرونا باشد.
رئیس جمهوری در مورد برگزاری مراسم اربعین حسینی و اهمیت برنامه‌ریزی برای هرچه بهتر برگزار شدن این مراسم، گفت: یقین داریم امسال در مراسم اربعین با حجم بسیار زیادی از علاقمندان برای زیارت اباعبدالله‌الحسین (ع) مواجه خواهیم شد. در واقع این مراسم از اواخر ماه محرم آغازمی شود و تا انتهای ماه صفر ادامه خواهد داشت؛ هر چند مردم خودشان زمان سفر به عتبات عالیات را مدیریت می‌کنند، اما ستاد مرکزی اربعین حسینی هم باید برنامه‌ریزی‌های لازم را تدوین کند و به صورت فعالانه اقدامات لازم را انجام دهد.
رئیسی با اشاره به این که در ماه‌های آینده شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در کشور هستیم، تصریح کرد: از همین امروز باید نسبت به آنچه لازم است در مدارس و دانشگاه‌ها برای مقابله با کرونا انجام شود، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.
وی با تقدیر از سازندگان واکسن کرونا در کشور، گفت: امیدوارم با این تعداد واکسن ساخته شده ایرانی و واکسن‌های تامین شده خارجی دیگر نیازمند واردات واکسن کرونا نباشیم و با همین شیب تولید واکسن در کشور نیازهایمان تأمین خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ