تامین برق نامحدود شبانه برای صنایع فولادی و سیمانی تمدید شد
 

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه از ۶۳۰ هزار واحد صنعتی کشور تنها ۵۰ هزار واحد مشمول برنامه‌های مدیریت مصرف برق هستند، اعلام کرد: بهره‌مندی صنایع سیمانی و فولادی از برق نامحدود در نوبت شبانه که تا ۱۰تیر پیش‌بینی شده بود، تمدید شده و تداوم خواهد داشت.
به گزارش ایلنا، مصطفی رجبی مشهدی اظهار داشت: پیش‌بینی شده است واحدهایی که در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، تنها ۱۲ ساعت در هفته در طرح‌های مدیریت مصرف برق شرکت کنند و برای صنایع متوسط صنعتی خارج از شهرک‌ها هم وضعیت به همین منوال است.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی که با هماهنگی وزارت صنعت تدوین شده است، ۴۴۰ واحد صنعتی بزرگ کشور تعطیلات تابستانی و تعمیرات اساسی‌شان را در دوره اوج بار مصرف برق تابستان عملیاتی و اجرایی می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه قطعاً میزان محدودیت برق صنایع در سال جاری که بر اساس زمانبندی دقیق صورت گرفته کمتر از سال گذشته خواهد بود، در مورد تمهیدات اندیشیده شده برای تنظیم بازار صنایع مشمول برنامه‌های مدیریت مصرف برق گفت: با هماهنگی وزارت صنعت، تأمین و تنظیم بازار صنایع مشمول طرح مورد توجه قرار گرفته است و مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.
رجبی مشهدی در پاسخ به اینکه برخی عنوان می‌کنند چرا محدودیت مصرف برق به جای بخش مولد شامل حال بخش خانگی نشده است، اظهار داشت: مصرف برق بخش خانگی با سازوکارهای تشویقی و بدون خاموشی از کاهش قابل توجهی در خردادبرخوردار بوده است. در این طرح مشترکان خانگی به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، معادل ریالی ۵ برابر نرخ آن یعنی ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت از مشوق‌های صرفه‌جویی برخوردار می‌شوند. مشترکان دارای مصارف بالای بخش خانگی هم پایش شده و در صورت لزوم به آنها اخطار داده می‌شود. البته امیدواریم با همکاری همه مشترکان نیازی به هیچگونه اخطار و قطعی برق نباشد و با کاهش مصرفی که انجام می‌شود، بتوانیم تعادل تولید و تقاضا را به خوبی مدیریت کنیم.
وی همچنین در در مورد تولید ۱۰ هزار مگاوات برق خودتامین صنایع تصریح کرد: این برنامه عملیاتی شده است و حدود ۵۰ درصد صنایع متقاضی تاکنون فعالیت‌های اجرایی خود را آغاز کرده‌اند و ساختگاه‌های آنها مشخص و مجوزهای لازم صادر شده است.همچنین اولین واحد نیروگاهی صنایع در تیر در سمنان با شبکه سراسری سنکرون شده و تولید برق خود را آغاز خواهد کرد.
سخنگوی صنعت برق با اشاره به ورود صنایع به تولید برق تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: بخشی از ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی برق صنایع به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص داده شده است و صنایع هم از این موضوع به خوبی استقبال کرده‌اند و همین امر به تامین برق پایدار و پاک واحدهای تولیدی و صنعتی کمک شایانی خواهد کرد.
وی تامین برق صنایع از بورس انرژی را هم امکانپذیر خواند و افزود: خرید برق از بورس انرژی در زمان اوج مصرف مطابق برنامه زمانبندی تحویل انرژی امکان‌پذیر است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.
رجبی مشهدی در ادامه خاطرنشان کرد: تعامل وزارت نیرو با واحدهای صنعتی بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود و سعی کرده‌ایم مشکلات و محدودیت‌هایی که در بخش‌های مختلف وجود دارد را در برنامه‌ریزی‌های مدیریت مصرف برق لحاظ کنیم. به طور مثال واحد‌های داروسازی، دامداری و مرغداری از برنامه‌های مدیریت مصرف برق معاف هستند و تلاش شده است حساسیت‌های آنها مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به این که طی روزهای اخیر توانستیم رکوردزنی اوج مصرف برق کشور را به خوبی پشت سر بگذاریم، تصریح کرد: تابستان گذشته مصرف برق رکورد ۶۷ هزار و ۱۲ مگاوات را به ثبت رساند و این در حالی است که مصرف برق در سال جاری به بیش از ۶۷ هزار و ۳۱۸ مگاوات رسیده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اضافه کرد: امیدواریم با همکاری خوبی که تاکنون مشترکان تمامی بخش‌ها اعم از خانگی، صنعتی و حتی بخش اداری داشته‌اند و تداوم این همکاری‌ها، شبکه برق تا پایان دوره گرما پایدار بوده و برق مشترکان با حداقل محدودیت تامین شود.

نسخه مناسب چاپ