رهاسازی ۱۵ میلیون قطعه بچه میگو در آب‌های هرمزگان
بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل شیلات هرمزگان، از رهاسازی بیش از ۱۵ میلیون قطعه بچه میگو در این استان خبر داد و گفت: گونه تکثیر و رهاسازی شده از گونه‌های بومی آب‌های خلیج فارس در منطقه هرمزگان بوده که نام آن میگوی موزی است.

سید پرویز محبی، بازسازی ذخایر به ویژه در آب‌های هرمزگان را به عنوان یک اصل حاکمیتی و استراتژی ضروری دانست و افزود: بی‌شک این مهم نیازمند نگاه دلسوزانه ملی است.

او اضافه کرد: ذخایر آبزیان در خلیج فارس به ویژه آب‌های هرمزگان نیاز به ساماندهی و برنامه‌ریزی‌های مدون دارد که این مهم همکاری تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها را طلب می‌کند.

وی گفت: برای برنامه‌ریزی اصولی در بازسازی ذخایر جنوب کشور علاوه بر همکاری و مشارکت کشورهای منطقه، سازمان‌هایی مانند شیلات، موسسه تحقیقات شیلات و دانشگاه‌ها باید با اهمیت بیشتری به این موضوع بپردازند و همچنین از سوی دیگر نقش مردم و جامعه بهره‌بردار در رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان این که بازسازی ذخایر می‌تواند به پایداری، اشتغال صیادان و ترمیم ذخایر کمک خوبی باشد، افزود: پذیرش دعوت به مشارکت بخش خصوصی و صیادان برای حمایت و همکاری در این امر بیانگر اهمیت بازسازی ذخایر برای مردم و جامعه است.

مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: برای بازسازی ذخایر گونه‌های در حال انقراض باید به اصول مهمی از جمله؛ تنظیم فعالیت‌های صید، بازسازی مکان‌های تخریب شده پرورش لارو و تخم‌ریزی، افزایش ذخایر از طریق تکثیر و رهاسازی و عدم حضور صیادان غیرمجاز و بهره‌برداری غیرمسئولانه توجه کرد.

علیرضا پاکدامن فرماندار میناب هم پتانسیل‌های شیلاتی را در موضوع اشتغال استان امری تاثیرگذار خواند و افزود: بازسازی ذخایر علاوه بر ایجاد توازن ذخایر از طریق پایداری حرفه صیادی، آرامش و امنیت شغلی مردم را نیز به دنبال دارد.

او با اشاره به اینکه صیادی و صید از دیرباز در میناب رونق داشته است و بخش زیادی از امور مردم براساس این فعالیت‌ مهم استوار است، گفت: چرخ زندگی مردم این منطقه همواره از راه دریا می‌چرخد.

نسخه مناسب چاپ