سازمان ثبت اسناد و املاک ایران، طرح کاداستر را در سوریه اجرا می کند
سرویس سیاسی –اجتماعی : رئیس سازمان ثبت اسنادو املاک کشور گفت: باامضای تفاهمنامه با وزارت اداره محلی و محیط زیست سوریه ، طرح کاداستر( حدنگاری) توسط کارشناسان ایرانی در اراضی دمشق و حلب اجرا خواهد شد .
به گزارش خبرنگار ما ،دکتر حسن بابابی در دیدار با وزیر اداره محلی و محیط زیست سوریه افزود:مقرر شد در آینده نزدیک برای اجرای حدنگاری در سوریه با برگزاری جلسات کارشناسی تفاهمنامه ای بین دولت سوریه و قوه قضائیه منعقد شود.
وی بابیان این که یکی از واحد های تخصصی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که با حوزه اداره محلی و محیط زیست سوریه مرتبط است معاونت املاک و اراضی است،افزود: در سازمان ثبت اسناد و املاک کشورمان این آمادگی کامل وجود دارد که با توجه به تخصص بالای کارشناسان و بهره گیری از
فناوری های مهم و پیشرفته در حوزه تثبیت مالکیت ها و نقشه برداری هوایی با استفاده از پهپادهای پیشرفته در کمترین زمان ممکن نقشه های کاداستری چند منظوره در لایه های مختلف آموزشی، فرهنگی، دفاعی که می‌تواند در برنامه ریزی شهری مؤثر باشد در سوریه تهیه کنیم .
وی تاکیدکرد: این آمادگی در سازمان ثبت اسناد و املاک وجود دارد که در دوران سازندگی و آبادانی کشور سوریه تمام ظرفیت ها، امکانات و تجربه یکصد ساله خود را در اختیار کشور سوریه قرار دهیم.رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: امیدواریم تشکیل این جلسه مقدمه ای برای برگزاری جلسات کارشناسی و حضور هیات های فنی دو کشورو آشنایی با ظرفیت های مشترک باشد.
چندین شهر از جمله دمشق و حلب جزو اولویت های اول قرار گرفت تا حدنگاری را آغاز کنیم و بناست در کل سوریه بحث حدنگاری اجرا شود.
بابایی اظهارداشت : امروزه با گذر از مرحله سنتی به نوین و بهره گیری از هوش مصنوعی و تجهیزات فناورانه توانسته‌ایم در حوزه تثبیت مالکیت ها در
عرصه ها و املاک اقدامات نوینی را انجام دهیم و سازمان این آمادگی را دارد که با اعزام تیم‌های فنی در حوزه املاک و کاداستر نقاط ضعف و قوت کشور سوریه را در حوزه عکسبرداری هوایی بررسی وطرح جامع و کامل تثبیت و صدور سند هوشمندانه را در سوریه پیاده سازی کند.
حسین مخلوف وزیر اداره محلی ومحیط زیست سوریه هم اظهار داشت : پس از آزادسازی بخش اعظم سوریه مصوبه ای داشتیم تا پرونده های املاک مناطقی که از بین رفته اند مجدداً صادر شوند.
البته این پرونده ها با حفظ حقوق اداری و قضائی تشکیل
می شوند.وی اضافه کرد: به دلیل اینکه تروریست تمامی زیرساخت های سوریه را مورد هدف قرار دادند در دوره سازندگی به نقشه های توصیفی نیاز داریم وامیدواریم دراین زمینه به جایگاه بهتری برسیم زیرا این نقش ها به رفع نیازهای اساسی مرحله بازسازی کمک شایانی می‌کند.
وزیر اداره محلی و محیط زیست سوریه افزود: در شرایط کنونی ثبت املاک در سوریه دارای اهمیت بسیار زیادی است و به دلیل جنگ در سوریه پروژه اتوماتیک کردن اسناد و املاک با تاخیر شروع شد وامیدواریم در حوزه اتوماتیک کردن اسناد و املاک بتوانیم از تجربیات ایران استفاده کنیم .

نسخه مناسب چاپ